En Sıcak Konular

Nedret ErsanelNedret Ersanel
0 0 0000

Albino çocuk ve beyaz kurdeleli uzaylılar inlere girebilir mi?"11 Nisan'da Citibank, Baskin-Robbins ve Dunkin' Donuts şubelerinin tam karşısında bulunan, şu aralar ‘Kaptan Amerika: Kış Askeri’ filminin gösterildiği büyük bir sinemanın biraz aşağısındaki, Moskova'nın en büyük kitapevlerinden devasa Dom Knigi'nin dışına bir pankart asıldı. Pankartta şöyle yazıyordu: ‘Beşinci Kol. Aramızda Yabancılar Var.’ Pankartta Rusya'nın tanınmış siyasi muhaliflerden üçünün ve Sovyet döneminden iki muhalif rock müzisyeni ile kötü görünümlü uzaylıların siyah beyaz fotoğrafları vardı. Uzaylılardan birinin elindeki evrak çantasının üzerinde, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rus hükümetine karşı düzenlenen siyasi protestoların simgesi haline gelen beyaz kurdele işareti bulunuyordu." (‘Xenophobic Chill Descends on Moscow’, David M. Herszenhorn, The New York Times, 12/04)

Rusya’da yabancı düşmanlığı ve milliyetçi şovenizmin geldiği noktayı işaretlemek adına işi uzaylılara değin vardıran ya da tersinden söylemek gerekirse, “uzaylıları da ‘demokrasi ve insan hakları’ savunucularının, Putin muhaliflerinin cephesine katan Batı kaynaklı bu okumalar iki süper güç arasında sinirlerin ne kadar gerildiğini göstermesi açısından ilginç. (19 Nisan günü Murmansk’a düşen ‘ikinci meteor’ da bu uzaylı meselesini şevklendirmiş olabilir! Hatta, Şubat 2013’te yaşanan çok daha şüpheli bir benzeri de hemen anımsanarak, büyük bir göktaşının Rusya’ya çarpmadan evvel ‘iyiliksever uzaylılar tarafından havada vurulduğunu gösteren kayıtlar da küresel kamuoyunun aklına gelmiş bulunabilir. Keza, Ruslar’ın yeni füze denemeleri yaptığı ithamlarının o dönemde Kremlin tarafından yalanlandığı gibi.)

İlginç olmasına ilginç ve ‘yaratıcılıklarına’ diyecek yok ama ne bu haber-yorum ve ne de benzerleri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ‘altı yaşındaki Albina’nın (!!); ‘boğulsaydınız Obama sizi kurtarır mıydı’ sorusuna verdiği şu taze cevabın sırlarını-hele yabancı düşmanlığı ve güncel Batı rekabeti özelinde-çözmeye yetmiyor; “Bence Obama düzgün bir insan, erkek adam, kurtarırdı. ABD Başkanı ile özel ilişkilerimizin oluştuğunu söyleyemem. Ama iyi bir insan ve tabii ki beni kurtarırdı.” (‘Putin questioned about Ukraine on TV’, The Telegraph, 18/04)

Kanlı-bıçaklı görünseler de Moskova’nın Beyaz Saray’a verdiği ilk omuz değil bu. Kremlin açısından Cumhuriyetçiler’in, NeoCon’ların yerine Obama’nın ehven-i şer sayılması üzerine bina edilen genel analizler elbette yanlış değil ama en az yarısı eksik. Bu yüzden Obama’nın birinci ve ikinci Başkanlık seçimleri, Amerikan ordusundaki kimi politik hareketlilikler veya Boston vakası süreçlerinde Kremlin’in verdiği destek, sadece ‘kullanışlılıkla’ izah edilemez.

NeoCon yükseliş şu an Amerikan müesses nizamındaki ininden yeniden çıkmış durumda ve neredeyse eski gücüyle hem iç hem dış politika üzerinden Oval Ofis’e abanıyor. Garip ama Rusya’nın Obama’ya verdiği bu türden politik destekler global algıyı da uyarıyor ve ABD demokrasisini destekliyor! Bunu sindirebilmek için Washington’daki durumu anlamak gerekiyor. (Türkiye için kolay ama Batı’nın tümü aynı çeviklikle kavrayamıyor.)

"Son on yılda şurası giderek daha açık ve net hale geldi: bugün Amerika’da, ‘iki hükümetlilik’ olarak nitelenen şeye sahibiz. Hükümetlerden biri az çok tanıdık yönetim iken, diğeri çok gizli bir paralel hükümettir ve bu hükümetin parçaları kendine has, devasa ve kompleks bir evren içerisinde mantar gibi üremiştir. Sadece onu bilen gözlere kendini gösterirken tümünü ancak tanrı görebilmektedir." (‘The State, the Deep State, and the Wall Street Overworld’, Japan Focus, Peter Dale Scott, 13/03)

"Washington dolaylarında konumlandırılmış görünen bir hükümet var ve bir başka hükümet daha var. Gölge bir hükümet. Birincisi, alışıldık parti siyasetine denk düşüyor ve aysbergin görünen tarafı. Seçimler yoluyla ‘teorik’ olarak kontrol edilebilir. Aysbergin görünmeyen yüzünde ise derin devlet var. İktidarda kimin bulunduğuna bakmadan kendi gündemine göre hareket ediyor." ('A Shadow Government Controls America', Reader Supported News, Mike Lofgren, 02/02)

"Daha önceleri de devlet içerisinde devlet bulunduğuna dair kanıtlarımız vardı. Temelleri CIA’in Küba operasyonlarına kadar iniyor. Obama, Honduras’taki 2009 darbesini haklı olarak ‘darbe’ diye tanımladı. Sonra bunu engellemeye gücü yetmedi. Başkan’ın politikalarını takip etmekteki başarısızlığından derin devlet sorumlu görünüyor." ('Tom Hayden discussing the crisis in Venezuela', Tikkun, 02/02)

ABD’deki günlük basın-yayın organlarında ve akademik çalışmalarda Washington’da gözle görülmesi zor, seçimlerle bağlantısız ve illegal bir ‘süper denetim organı’nın mevcudiyetine ilişkin yığınla aktüel bilgiye ulaşmak mümkün. Ancak şimdi müstakbel bir gelişme var ‘herkesin’ önünde ve büyük dikkat gerektiriyor...

"Başkan Barack Obama’nın Demokrat Parti’si Kasım’da yapılacak ara seçimlerde Kongre’nin her iki kanadının da kontrolünü yitirebilir. Bu durumda, yönetimin ekonomi ve dış politika idaresindeki gücü azalır ve Obama’nın en önemli başarısı niteliğindeki Erişilebilir Sağlık Hizmeti Yasası da (Hani şu, koskoca Amerika’nın internet sitesini dahi ‘nedense’ bir türlü çalıştıramadığı ‘ObamaCare’ projesi! N.E.) tehlikeye girebilir. Üstelik ekonomideki düzelme zayıf ve Obama’nın halk desteği yüzde 50’nin altında. ABD Başkanı’nın güç kaybetmesi ekonominin kırılgan olduğu, özellikle saldırgan Rusya ve Asya’da egemenlik kurmaya hevesli Çin ile uğraşan dünya için kötü olur." ('Süper Güce Kelepçe Takmak', Robert Kuttner, Sabah , 20/04)

ABD ve Rusya’nın Ukrayna/Kırım/Karadeniz/enerji ve yolları üzerinden Avrupa’yı da katarak (en azından bir kısmını) kapıştıkları bir gündemde, üstelik işin askeri tatbikatlara ve müdahalelere evrildiği bir zamanlamada Başkan Putin’in, “Obama beni boğulmaktan kurtarır” açıklamasının, Obama dışındaki ve ABD içindeki herkese olduğu daha anlaşılır görünüyor. Rusya aleni biçimde “ABD Başkanı ‘iyi adam’”dır diyor! Yani bir de ‘kötü adamlar’ var. Bu ‘kötü adamlar’ın bir kısmı beyaz kurdeleler takıyor ve ‘uzaylı’ görünümünde Moskova’nın çevresini oyuyor. İyi uzaylılar ise Rusya’ya ‘vuracak’ meteorları etkisiz kılıyor.

Ancak hem Washington’da hem de Moskova'da 'derin'in de 'derini' var; Kasım seçimlerinde Amerikan Kongresi’nin bütün kanatlarını ele geçirerek Washington’u paralize etmek, bir sonraki seçim için şimdiden duyulan ‘Leydi’nin topuk sesleri’ni yükseltebilir. Kırım için Putin’e ne demişti Hillary Clinton; “Bu kulağa tanıdık geliyor; 30'lu yıllarda Hitler'in yaptığı şey de buydu.” ("Clinton'dan Putin'e 'Hitler' benzetmesi”, Sabah, 05/03) Ses Berlin’den hem de içinden gelmişti! (‘Hitler benzetmesi Berlin'i karıştırdı’, DW, 31/03)

twitter.com/nedretersanelBu yazı 4,213 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 13 Mayıs 2014 Ruslar UFO’larla bizim gibi it dalaşı yapabilir mi?
  • 6 Mayıs 2014 Berlin, Obama’nın (en iyi) arkadaşı değil
  • 29 Nisan 2014 'Manidar Zamanlama'ları Ayarlama Enstitüsü
  • 22 Nisan 2014 Albino çocuk ve beyaz kurdeleli uzaylılar inlere girebilir mi?
  • 15 Nisan 2014 'ABD'den Türkiye çıkışı' yazılır, 'ABD'den sakın çıkma' okunur!
  • 8 Nisan 2014 İsrail yanımıza, Rusya kolumuza, ABD nereye?
  • 31 Mart 2014 Erdoğan'ın yolu 'oralarda' anlaşıldı mı?
  • 25 Mart 2014 Twitter'ı kapatan Facebook'u niye kapatmadı?
  • 17 Mart 2014 Tokalaştığınız el işe yaramaz, diğer el önemli!
  • 10 Mart 2014 Büyük resme çıplak gözle bakılmaz
  • 4 Mart 2014 Dünyanın söküldüğü yer
  • 25 Şubat 2014 Aurens'in raksını Hüseyin alkışlıyor...
  • 11 Şubat 2014 Uçak gemisinden korkabilirsiniz ama büyüğü var
  • 4 Şubat 2014 Angel(a)’nın kanatları ve ışığın askerleri!
  • 28 Ocak 2014 MİT’i kelepçelemekten daha 'sembolik delil' ne olabilir...
  • 21 Ocak 2014 Akdeniz’de Çin-Rus tatbikatı ‘devlet TIR’larını rahatlatır mı?
  • 13 Ocak 2014 Rusya, İran yüzünden Londra'ya elinin tersiyle...
  • 7 Ocak 2014 Enerjiniz olmadan enerjiyi mi kontrol edeceksiniz?
  • 31 Aralık 2013 2014: Bize ne olacaksa, tüm bölgeye o olacak!
  • 24 Aralık 2013 Türkiye'nin canını o yüzden yakıyorlar

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,255 µs