En Sıcak Konular

Süleyman Yaşar


Süleyman Yaşar
0 0 0000

Altında yeni fiyat ne olacak?ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke ile Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin parasal genişleme sinyali vermelerinin ardından bir önemli açıklama da Çin'den geldi. Rusya'nın yeni başkenti olarak düşünülen Vladivostok'ta cumartesi günü toplanan Asya -Pasifik Ekonomik İşbirliği zirvesinde Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, 158 milyar dolarlık altyapı yatırımına başlayacaklarını açıkladı.
Bunun anlamı şu... ABD ve Avrupa merkez bankalarının parasal genişleme sinyalinin peşinden, Çin de yapacağı yeni altyapı harcamalarıyla genişletici bir ekonomik politika uygulayacağını açıklıyor.
Bir de ABD'den gelen son işsizlik verilerinin beklenene göre olumsuz olması, parasal genişlemeye ayrıca destek veren bir yeni veri oldu. İşte bütün bu gelişmelerin ve açıklamaların ardından altın fiyatlarında beklentiler yeniden gözden geçirildi. Daha önce altın fiyatlarında yıl sonu için beklentilerini azaltan analizciler bu defa altında beklenen fiyatları yükselttiler.
Peki altın için beklenen fiyatlar hangi düzeye getirildi?
Credit Suisse uzmanlarına göre, altının ons (31.1 gr) fiyatları bu yılın dördüncü çeyreğinde 1.850 dolar olacak. Barclays ve Merrill Lynch uzmanlarına göre de yine aynı dönemde altının ons fiyatı 2000 dolara ulaşacak. Bu düşünceleri son fiyatla karşılaştırırsak, altının ons fiyatı en son işgününde 1735 dolardan kapanmıştı. O halde daha gidilecek çok yol var.
Gelelim altın fiyatlarının yükseleceğini ileri sürenlerin düşüncelerine...
Bazı iktisatçılara göre, "ABD ve Avrupa'nın devlet borçları hızla yükseldi. ABD'nin borç stoku bu hafta sonunda 16 trilyon dolara ulaştı. Euro bölgesi ülkelerinin toplam devlet borçları stoku ise yaklaşık 14 trilyon dolar düzeyine yükseldi.
Bu iki zenginler kulübünün toplam borç stoku 30 trilyon dolar yapıyor. Bu kadar büyük bir borcu bu ülkeler para basmadan ödeyemez" düşüncesi ileri sürülüyor.
Oysa bu ülkeler altın stokunu istedikleri gibi çoğaltamayacaklarına göre, nihayetinde altın ve diğer kıymetli metal fiyatlarının artacağını düşünmek pek de akıl dışı değil. Kısacası, devlet borçlarının ödenmesi için enflasyon yaratmaktan başka çare yok. İşte bu nedenle önümüzdeki orta vadede altın fiyatlarının yükseleceği ileri sürülüyor.
Tekrar kısa vadede altın fiyatlarına dönersek... Son otuz günde altının ons fiyatı, dolar fiyatlarıyla yüzde 7.76 yükseldi. Yıl başına göre bir ons altın fiyatı 1566 dolardan 1735 dolara yükselerek yüzde 10.7 arttı. Geçen yıl bir ons altın fiyatı dolar olarak yüzde 10.9 yükselmişti. Son on yılın fiyat ortalaması alındığında, altının fiyatının dolar bazında ortalama her yıl yüzde 17.8 arttığını ve ABD doları bazında son on yıl içinde hiçbir yıl altın fiyatlarının bir önceki yıla göre azalmadığını hatırlatalım.
Peki bu yılda altın fiyatları artacak mı? Son verilere göre öyle görünüyor. Ama bazı uzmanlar düşebileceği ihtimalini de dile getiriyor. Bu konuda hemen bir tahmin verelim. 2011'inn en iyi tahmin yapan altın uzmanlarına göre, 2012'de altının ons fiyatının en yüksek 2055 dolar, en düşük 1443 dolar olacağı tahmin edildi. Bu en yüksek ve en düşük fiyatın ortalaması ise 1766 dolar oluyor.
Türkiye'de altın fiyatlarının seyrine gelince... Cumhuriyet altınının fiyatı yıl başında 637 liraydı, son işlem günü de fiyat 675 lira oldu.
Türkiye'de altın fiyatlarında TL'nin değerine bakarak işlem yapmakta fayda var. Avrupa Merkez Bankası'nın açıklamalarının ardından euro/dolar paritesi euro lehine gelişmeye başladı. Bu nedenle dolar olarak altın fiyatları artarken, Türk parası olarak benzeri artışlar olmayabilir. Çünkü euro/dolar paritesi değişimine göre Türk parası dolar karşısında değer kazanacağı için beklenen fiyatlar oluşmayabilir. Bu nedenle amatör yatırımcıların kendi iç seslerine göre hareket etmelerinde fayda var. Altında bu kez dış ses değil iç ses en iyisi

sabah

Bu yazı 1,402 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 25 Eylül 2012 Kriz mi var?
  • 24 Eylül 2012 Yüksek faiz yüksek vergi
  • 21 Eylül 2012 Eksen kayması derler sakın kanmayın
  • 19 Eylül 2012 2001 krizinde ABD, IMF'nin Türkiye için yardım talebini geri çevirmiş
  • 14 Eylül 2012 Madem her şey çok kötü, niye AK Parti önde?
  • 12 Eylül 2012 Riskler azaldı, hâlâ notu niye artırmıyorsunuz?
  • 10 Eylül 2012 Altında yeni fiyat ne olacak?
  • 7 Eylül 2012 Draghi'nin planı Türkiye'nin notunu artırır mı?
  • 6 Eylül 2012 Sosyalist Enternasyonal'in Kürt sorununa çözüm önerisi ne?
  • 3 Eylül 2012 The Economist'in iki tuhaf isteği
  • 24 Ağustos 2012 Anadolu sermayesi mi, İslami burjuvazi mi?
  • 22 Ağustos 2012 Niye Gaziantep hedef seçildi?
  • 16 Ağustos 2012 Faiz lobisi şimdi ne diyecek?
  • 13 Ağustos 2012 İran niye Türkiye'ye kızıyor?
  • 9 Ağustos 2012 Faiz lobisine kötü haber: Londra zorda!
  • 7 Ağustos 2012 Türkiye'nin dış ekonomik riskleri ne?
  • 1 Ağustos 2012 Para niye Türkiye'ye gelecek?
  • 30 Temmuz 2012 Babamın bavulu Kıbrıs'ta
  • 25 Temmuz 2012 Obama küresel yolsuzluk dosyalarını niye açıyor?
  • 20 Temmuz 2012 Erdoğan'a niye kızıyorlar?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,395 µs