En Sıcak Konular

Fikret Bila


Fikret Bila
0 0 0000

PKK’nın ''kontrol bende'' mesajıPKK, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ü kaçırarak hem içerde, hem dışarıda propaganda gücü yüksek bir eylem yaptı. Türk basını gibi yabancı basında da geniş yer buldu.
 Tunceli-Ovacık yolunda gündüz vakti, elini kolunu sallayarak milletvekili kaçırarak “alan hâkimiyeti” mesajı veren PKK, birkaç gün sonra da Şemdinli’ye 15 kilometre mesafede BDP milletvekillerinin bulunduğu konvoyun yolunu kesti.
 Tam teçhizatlı PKK’lılar yarım saat süreyle örgüt propagandası yaptılar, tereciye tere satar gibi. Ardından kucaklaştılar, şakalaştılar ve el sallayarak uğurladılar.
 Yolu kesenler de memnundu, yolu kesilenler de...

Şemdinli mesajı
PKK’lıların Şemdinli yakınlarında buluşmayı andıran bir havayla BDP konvoyunun önüne çıkmaları, silahlarıyla ve kucaklaşmalarıyla görüntü vermeleri “kontrol bende” mesajı taşıyor.
Şemdinli’de 20 gün devam eden çarpışmalardan sonra teröristlerin ilçeyi terk ettiği, birçoğunun etkisiz hale getirildiği ve operasyonların bittiği açıklanmıştı. Şemdinli’yi ele geçirmek üzere saldıran PKK’lıların başarılı olamadıkları duyurulmuştu.
 PKK’lıların, BDP’lilerin önüne Şemdinli’ye 15 kilometrelik mesafede çıkması, bu açıklamaları etkisiz kılmaya dönük bir eylem kuşkusuz. “Şemdinli’yi terk etmedik, biz hâkimiz” görüntüsü verdiler.
 Yolu kesilen BDP milletvekilleri de “bir yer hariç hiç kontrol noktası görmedik, ne kadar rahat hareket ettiklerini gördünüz” diyerek, PKK’nın verdiği mesajı teyit, yapılan resmi açıklamaları da tekzip eden açıklamalar yaptılar.
 Bu yol kesme eylemiyle “Şemdinli’de neler oluyor” sorusu 20 gün öncesinde olduğu gibi yeniden gündeme geldi.

Bu soru yanıtlanmalı
 Şemdinli’de süren çatışmalardan sonra teröristlerin etkisiz hale getirildiği ve operasyonların tamamlandığı dışında kamuoyuna detaylı bir bilgi verilmedi.
 CHP heyetinin Hakkâri ve Şemdinli’ye yaptıkları ziyarette edindikleri izlenimleri yansıtmaları dışında 20 gün boyunca ne tür bir çatışmanın yaşandığına ilişkin resmi makamlardan bilgi gelmedi.
 PKK’nın, Hüseyin Aygün’ün kaçırılması ve BDP konvoyunun önünün kesilmesi olayları da dâhil, Şemdinli’de neler olduğuna ilişkin resmi makamlarca doyurucu bir açıklama yapılmaması, terör örgütünün propagandasına yarıyor.

Suriye’deki gelişmeler
 PKK’nın yollara ve kentlere inip eylemlerini artırması Suriye’de yaşananlarla da ilişkili. Terör örgütü Güneydoğu’da Suriye görüntüleri vermeye çalışıyor. Dünyaya, “sadece Suriye’de değil Türkiye’de de benzer bir süreç yaşanıyor” izlenimi yansıtmak için gayret gösteriyor.
 PKK’nın terör eylemlerini artırmasını sadece Suriye desteğine bağlamak elbette yetersiz kalır, ancak paralel bir süreç yaratmaya çalıştıkları, dünyanın dikkatini bu yöne çevirmeye uğraştıkları da açıktır.
 Suriye’deki kaosun PKK tarafından Türkiye’ye taşıma uğraşı, ağır silah edinme kolaylığı, Esad’ın PKK’ya füze veririz türündeki açıklamaları terör eylemlerinin daha da tırmanacağının işaretleri.

Halk savaşı duyurusu
 Bu gelişmeler arasında PKK liderlerinden Behoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin’e ait olduğu belirtilen çağrıyı da dikkate almak gerekiyor. Fehman Hüseyin’in, PKK’lılara yeni bir dönem başladığını, “devrimci halk savaşı” aşamasına geçtiklerini duyurduğu ve yerel birimlere eylemler için inisiyatif kullanmaları çağrısında bulunduğu, güvenlik güçlerinin telsiz konuşmalarından çıkardıkları haberler olarak kamuoyuna yansıdı.
Bu çağrı da PKK’nın imkân bulduğu her yerde ve her yöntemle şiddete başvuracağı beklentisini güçlendiriyor.
 Terör sorunu çok ciddi boyutlarda. İktidar ve muhalefetin bu gerçeği kavrayarak hareket etmeleri gerekirken, söz düellosuna tutulmaktan öteye geçmeyen ve bu nedenle sonuç vermeyen çabalar olarak sürüp gidiyor.
 Bayram
 Terör yıllardır bayramlara buruk girmemize neden oluyor. Her şeye karşın barış ve huzur dolu günlerin geleceğinden umudu kesmememiz gerekiyor. Okurlarımın bayramını kutlar, esenlikler dilerim.

milliyet

Bu yazı 953 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ankara’nın müzakere planı nedir?
  • 26 Eylül 2012 Özkök: Bektaşi fıkrasına döndü
  • 19 Eylül 2012 PKK, BDP’yi boşa çıkardı
  • 9 Eylül 2012 PKK’nın yerleştirmeye çalıştığı dil
  • 7 Eylül 2012 Bomba sayımı vardı
  • 5 Eylül 2012 PKK’nın ‘ele geçirme’ ısrarı
  • 29 Ağustos 2012 Çiçek’in mutabakat çağrısının muhatabı
  • 28 Ağustos 2012 Çiçek’ten ulusal mutabakat çağrısı
  • 26 Ağustos 2012 Kuzey Irak-Kuzey Suriye çelişkisi
  • 25 Ağustos 2012 ''Çözüm'' denilince ne anlaşılıyor?
  • 23 Ağustos 2012 Sadece cenazede değil
  • 19 Ağustos 2012 PKK’nın ''kontrol bende'' mesajı
  • 15 Ağustos 2012 PKK ile ilgili yanılgılar
  • 8 Ağustos 2012 Şemdinli’de neler oluyor?
  • 6 Ağustos 2012 PKK saldırılarının şifreleri
  • 5 Ağustos 2012 Büyük tasfiye
  • 29 Temmuz 2012 Kuzey Irak’ta ağzı sütten yanan Türkiye
  • 27 Temmuz 2012 Ankara’nın Barzani tercihi
  • 26 Temmuz 2012 PKK ve Kürt sorunu boyut değiştiriyor
  • 22 Temmuz 2012 Esad’ın tutunması artık çok zor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,297 µs