En Sıcak Konular

Fikret Bila


Fikret Bila
0 0 0000

Şemdinli’de neler oluyor?Şemdinli’de iki haftayı aşkın süredir çatışmalar sürüyor. PKK’nın Şemdinli’yi ele geçirmek üzere başlattığı saldırılara karşılık veren güvenlik güçlerinin operasyonları devam ediyor.
 Bu süre içinde hükümet cephesinden detaylı bir açıklama gelmedi. Şemdinli’ye giriş-çıkışlar kontrol altına alındı. Bölgeye gazeteciler sokulmuyor.
 Bu koşullarda CHP heyeti, Şemdinli’ye girdi, halkla ve yetkililerle görüştü. Neler olup bittiğini anlamaya çalıştı.
CHP heyetinden İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel’le dün konuştum. Yüksel, gözlemlerini paylaşırken şu bilgileri verdi:

“Suriyeli ve İranlılar da var”
 “Önce şunu söylemeliyim ki, olayın Suriye ve İran boyutu da var. Bu nedenle farklı noktalara gidebilir. Örneğin Vali, Jandarma Komutanı ve Emniyet Müdürü’nden aldığımız bilgiye göre Şemdinli’ye saldıran PKK’lılar arasında Suriye ve İran uyruklular var. Güvenlik güçleri, 5 PKK’lının cenazesine ulaşmışlar. Yaptıkları kimlik incelemesinden, birinin Çukurca’dan, birinin Şırnak’tan olduğunu tespit etmişler. İkisinin ise Suriye, birinin de İran uyruklu olduğu anlaşılmış. Bu durum da gösteriyor ki, PKK’nın Şemdinli’ye çok yakın olan kamplarında Suriye ve İran uyruklu PKK’lıların sayısı azımsanmayacak ölçüde.”

“Halkı kışkırtma”
Yüksel’in aldığı bilgiler ve gözlemlerine göre, PKK, Şemdinli’de halkı güvenlik güçlerine karşı kışkırtmaya çalıştı; ancak başarılı olamadı. Yüksel’in gözlemleri şöyle:
“Yetkililer, bize PKK’nın halkın içine sızdığını, köylere girdiğini belirttiler. Buralardan saldırarak halkı güvenlik güçleriyle karşı karşıya getirmeye çalışmışlar, ancak halktan böyle bir destek görmemişler. Bulundukları yerleri terk etmişler. Anladığımız kadarıyla bu saldırının amacı Şemdinli’yi ele geçirmek, halka ‘hâkimiyet bizde’ mesajı vermek. Ancak güvenlik güçlerinin müdahalesiyle bunu başaramamışlar. Şemdinli civarındaki 10 mezradan 6’sında yaşayanlar, iki ateş arasında kalmış ve mezralarını terk etmişler. Kalan 4 mezradakiler ise, kadın ve çocukları göndermişler.”

Çatışmalar sürüyor
 Yüksel, Şemdinli’de bulundukları süre içinde çatışmaların devam ettiğini belirterek, şu bilgileri paylaştı:
“Biz, Şemdinli’ye geldiğimizde de çatışmalar kente çok yakın yerlerde devam ediyordu. Üstümüzden top mermileri geçiyordu. Helikopterlerin biri gidiyor, biri geliyordu. Çatışma sesleri yakından duyuluyordu.”

Neden bitmiyor?
 Yüksel’e çatışmaların iki haftayı aşkın süredir devam ettiğini anımsatarak, nedenini sorduğumda şu karşılığı verdi:
“Uzun sürmesinin nedeni başlangıçta PKK’lıların halkın arasına girmiş olmaları. Diğer önemli neden ise, bölgede sınır kontrolünün olmaması. PKK’nın Hakurk ve Haftanin kampları, Şemdinli’ye çok yakın. Oraya kaçıyorlar ve tekrar gelebiliyorlar. Coğrafya buna müsait. Bir grup kampa kaçarken, bir başka grup gelebiliyor. Ayrıca teröristler, ağır silahlar kullanıyorlar. Doçka gibi. Bulundukları yerlerde direnmeye çalışıyorlar, kampa kaçmaları kolay oluyor ve hemen yeni bir grup gönderebiliyorlar.”

150 terörist, 500 asker
 Yüksel, operasyona katılan asker ve teröristlerin sayısı hakkında kamuoyuna yansıyan bilgilerin gerçeği yansıtmadığını da belirterek, şöyle devam etti:
“Operasyona 2.500 askerin katıldığı yolunda haberler yapıldı, PKK’lıların da 300-500 kişilik bir grup olduğu yönünde bilgiler yer aldı. Bu rakamlar gerçeği yansıtmıyor. Bizim yetkililerden aldığımız bilgiye göre 100-150, en fazla 200 kişilik bir PKK grubu söz konusu. Operasyona katılan asker sayısı ise 500-600 civarında.”

Halkın isteği
 Yüksel, Şemdinli’de vatandaşlarla, sivil toplum kuruluşlarıyla görüştüklerini ve taleplerini dinlediklerini de aktararak şu bilgiyi verdi:
“Eskiden biz rozetlerimizi takıp gezemezdik. Bu kez Şemdinli’de de, Hakkâri’de de halk bizi çok iyi karşıladı. Vatandaşların işsizlik, yoksulluk şikâyetlerinin yanı sıra taleplerinin başında huzur, geliyor. ‘Huzur istiyoruz’ diyorlar. Bu sorunu CHP’nin çözebileceğini ifade eden çok sayıda vatandaşımız oldu. CHP’ye ayrıca kurucu parti sorumluluğu da yüklüyorlar. ‘Bu işi siz çözersiniz, daha önce birliği, beraberliği CHP sağlamıştı’ diyorlar. Hatta sorumluluk yüklerken, ‘80 yıldır niye çözmediniz?’ diye eleştirilerde de bulundular. Sivil toplum örgütleri de tek kelimeyle ‘barış istiyoruz, bunun için herkes üzerine düşeni yapmalıdır’ dediler. CHP, Genel Başkanımız  Kemal Kılıçdaroğlu’nun önerdiği gibi dört partinin bir araya gelerek çözüm üretmesi konusunda her türlü  özveriye hazırdır.”

milliyet

Bu yazı 937 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ankara’nın müzakere planı nedir?
  • 26 Eylül 2012 Özkök: Bektaşi fıkrasına döndü
  • 19 Eylül 2012 PKK, BDP’yi boşa çıkardı
  • 9 Eylül 2012 PKK’nın yerleştirmeye çalıştığı dil
  • 7 Eylül 2012 Bomba sayımı vardı
  • 5 Eylül 2012 PKK’nın ‘ele geçirme’ ısrarı
  • 29 Ağustos 2012 Çiçek’in mutabakat çağrısının muhatabı
  • 28 Ağustos 2012 Çiçek’ten ulusal mutabakat çağrısı
  • 26 Ağustos 2012 Kuzey Irak-Kuzey Suriye çelişkisi
  • 25 Ağustos 2012 ''Çözüm'' denilince ne anlaşılıyor?
  • 23 Ağustos 2012 Sadece cenazede değil
  • 19 Ağustos 2012 PKK’nın ''kontrol bende'' mesajı
  • 15 Ağustos 2012 PKK ile ilgili yanılgılar
  • 8 Ağustos 2012 Şemdinli’de neler oluyor?
  • 6 Ağustos 2012 PKK saldırılarının şifreleri
  • 5 Ağustos 2012 Büyük tasfiye
  • 29 Temmuz 2012 Kuzey Irak’ta ağzı sütten yanan Türkiye
  • 27 Temmuz 2012 Ankara’nın Barzani tercihi
  • 26 Temmuz 2012 PKK ve Kürt sorunu boyut değiştiriyor
  • 22 Temmuz 2012 Esad’ın tutunması artık çok zor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,374 µs