En Sıcak Konular

Fikret Bila


Fikret Bila
0 0 0000

Özel ve Kavun’un yanıtlarından çıkan sonuçlarGenelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Baki Kavun’un düşürülen uçağımız ve şehit pilotlarımızla ilgili sorularıma verdiği yanıtları dün yansıtmıştık. Kavun’un verdiği yanıtlar, düşürülen RF-4 uçağımız ve pilotlarımızla ilgili bazı soru işaretlerini aydınlattı.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Akşam’ın Genel Yayın Yönetmeni İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtlarken Suriye ile yaşanan gerginliğe ilişkin önemli mesajlar verdi. Küçükkaya, başarılı bir gazetecilik örneği vererek Özel’e yönelttiği sorularla Genelkurmay’ın olaya bakışını ortaya çıkarmış oldu.

Çelişki yok
 Özel’in ve Kavun’un yanıtlarında Türkiye’nin elindeki görüntülerle ilgili olarak ilk bakışta bir çelişki var gibi görünüyordu.
 Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel’in Akşam’da yer alan, “Uçağımız, uluslararası sularda düşürüldü. Elimizde radar görüntüleri var. Fotoğraflar net olarak doğruluyor” sözleri ile Tuğgeneral Kavun’un Milliyet’teki, “Bir füze görüntüsü yok. Radar izleri, diğer bulgular ve parçalar üzerindeki incelemeler devam ediyor. Uçağımızın ana gövdesi çıkarıldıktan sonra yapılacak inceleme sonucunda uçağımızın nasıl düşürüldüğüne ilişkin kesin bilgilere ulaşılacak” ifadesi arasında çelişki bulunduğunu öne sürenler oldu. Aynı izlenimi edinen bazı okurlarımız da gönderdikleri e-maillerde, “Özel elimizde radar görüntüsü var derken, Kavun bir füze görüntüsü yok, diyor. Bu nasıl oluyor?” diye soruyorlardı.
Konuyu aydınlatmak üzere aynı soruyu Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Baki Kavun’a ilettim. Kavun, bir çelişki olmadığını belirterek, şu yanıtı verdi:
- Sayın komutanımız, radar görüntüsünden söz ediyor. Ben, bir füze görüntüsü olmadığını söyledim. Bunlar ayrı konulardır. Radar izleri ayrı, bir füzeyi gösteren görüntü ayrıdır. Bu nedenle Sayın komutanımızın sözleri ile benim yanıtım arasında bir çelişki söz konusu değildir.

Uluslararası hava sahası
Özel’in ve Kavun’un yanıtlarından çıkan sonuçları şöyle özetleyebiliriz:
 1- Özel’in tekrar ifade ettiği gibi Genelkurmay, uçağımızın uluslararası hava sahasında düşürüldüğünden emin. Genelkurmay Başkanı’nın açıklamasından radar görüntüleri (izleri) ve fotoğraflarla uçağımızın düşürüldüğü yerin tespit edildiğini anlıyoruz. Uçağımızın uluslararası hava sahasında düşürüldüğü konusunda Genelkurmay’ın bir tereddüdü yok.
 2- Genelkurmay Başkanı, Suriye’nin hiçbir uyarı yapmadan uçağımızı uluslararası alanda düşürmesine uluslararası hak ve hukuk çerçevesinde bir karşılık verileceğini, nasıl bir karşılık verileceğinin verildiği zaman öğrenileceğini kamuoyuna ilk kez duyuruyor.
 3- Özel, Türkiye’nin büyük devletlere yaraşır şekilde davranacağını, bu olay nedeniyle Suriye’ye savaş açılmayacağını vurgulayarak da Ankara’nın bir macera peşinde ve sürüklenme içinde olmadığını, hak ve hukuk zemininde sağduyulu biçimde, ancak yakın takipte olduğunu belirtiyor.
 4- Kavun’un açıklamalarından düşen uçağımızın füze algılama sistemine sahip olduğunu, dolayısıyla bu cihaza ulaşıldığında pilotların nasıl bir tehdit algıladıklarının ortaya çıkacağını öğrenmiş olduk. Bu bilgiye ulaşıldığında pilotlarımızın tehditten kurtulmak için bir manevra yapıp yapmadıkları da belli olacak.
 5- Özel ve Kavun’un açıklamalarından uçağımızın nasıl düşürüldüğü konusunda hâlâ kesin bir sonuca varılamadığı anlaşılıyor. Uçağın füzeyle mi, uçaksavarla mı veya başka bir etkiyle mi düşürüldüğünün, ancak uçağın ana gövdesi de çıkarıldıktan sonra yapılacak inceleme sonucunda ortaya çıkacağı anlaşılıyor.
 6- Uçağın tüm paçaları çıkarıldıktan sonra yapılacak incelemeyle ortaya çıkacak sonuçların kamuoyuyla açık biçimde paylaşılacağı da duyuruluyor.
 Genelkurmay’ın izlediği bu yol, uçağımızın düşürülmesi ve pilotlarımızın şehit olmasıyla ilgili spekülasyonların, senaryoların etkilerini en aza indirmek, bilgi kirliliğini önlemek açısından en isabetli bir yoldur.

milliyet

Bu yazı 1,204 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ankara’nın müzakere planı nedir?
  • 26 Eylül 2012 Özkök: Bektaşi fıkrasına döndü
  • 19 Eylül 2012 PKK, BDP’yi boşa çıkardı
  • 9 Eylül 2012 PKK’nın yerleştirmeye çalıştığı dil
  • 7 Eylül 2012 Bomba sayımı vardı
  • 5 Eylül 2012 PKK’nın ‘ele geçirme’ ısrarı
  • 29 Ağustos 2012 Çiçek’in mutabakat çağrısının muhatabı
  • 28 Ağustos 2012 Çiçek’ten ulusal mutabakat çağrısı
  • 26 Ağustos 2012 Kuzey Irak-Kuzey Suriye çelişkisi
  • 25 Ağustos 2012 ''Çözüm'' denilince ne anlaşılıyor?
  • 23 Ağustos 2012 Sadece cenazede değil
  • 19 Ağustos 2012 PKK’nın ''kontrol bende'' mesajı
  • 15 Ağustos 2012 PKK ile ilgili yanılgılar
  • 8 Ağustos 2012 Şemdinli’de neler oluyor?
  • 6 Ağustos 2012 PKK saldırılarının şifreleri
  • 5 Ağustos 2012 Büyük tasfiye
  • 29 Temmuz 2012 Kuzey Irak’ta ağzı sütten yanan Türkiye
  • 27 Temmuz 2012 Ankara’nın Barzani tercihi
  • 26 Temmuz 2012 PKK ve Kürt sorunu boyut değiştiriyor
  • 22 Temmuz 2012 Esad’ın tutunması artık çok zor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,977 µs