En Sıcak Konular

Süleyman Yaşar


Süleyman Yaşar
0 0 0000

The Economist'e Türkiye için tuhaf yazıları kim yazdırdı?Yunanistan, 6 Mayıs 2012 seçimleri sonucundan hükümet çıkmayınca, son altı hafta içinde dün ikinci genel seçimini yaptı.
Bu seçimin sonuçları Avrupa para sistemini hatta küresel piyasaları yakından ilgilendiriyor. Çünkü seçimden sonra oluşacak hükümet, Yunanistan'ın euro bölgesinde kalıp kalmamasına karar verecek. Eğer Yunanistan euro bölgesinden çıkarsa, bunun maliyetinin bir trilyon euro olacağı ileri sürülüyor. Hatta Yunanistan'ın euro bölgesinden çıkması halinde AB'nin geleceğinin de çıkmaza gireceği düşünülüyor.
Batmış Yunanistan'ın seçim sonuçları hem Avrupa hem de küresel piyasalar için bu kadar önemliyken, Londra'da yayınlanan The Economist dergisi Yunan seçimleri hakkında tek yorum bile yapmadı. Bırakın seçim yorumunu, The Economist'in 16 Haziran 2012 nüshasında tek Yunanistan yazısı bile yok. Oysa aynı dergi 12 Haziran 2011 genel seçimleri öncesinde her nüshasında Türkiye seçimlerini değerlendirdi. Hatta seçimlere bir gün kala çıkan 4-10 Haziran nüshasında, Türkiye seçmeninin kime oy vermesi gerektiğini bile belirtti.
The Economist'in editörü seçimlerin bir gün öncesinde, "biz Türklere oylarını CHP'ye vermelerini öneriyoruz" dedi. 150 yıldır yayın hayatında olan bir derginin editörü, adeta bilincini yitirmişçesine, Türkiyeli seçmenin kime oy vermesi gerektiğini sıkılmadan söyleyebildi.
Oysa Türkiye ekonomisi ve maliyesi 12 Haziran seçimleri öncesinde de bugünkü gibi iyi durumdaydı. Ve Türkiye'deki seçimler ne Avrupa'yı ne de küresel ekonomiyi olumsuz etkileyecek bir sonuca neden olacaktı. Gelelim The Economist'e, Haziran 2011 tarihli Türkiye seçimlerine müdahale yazısını yazdırtanlara... Bunların kim olduğunu anlamak için öyle uzaklara bakmaya gerek yok. Bunlar, dünyada faizler düşükken Türkiye'den haksız yere yüksek faiz alıp ceplerini dolduranlara övgü düzen faiz lobisinin adamları! Bunlar, kolay kazancın peşini bırakmak istemiyorlar. Hem Türkiye'den hem Londra'dan Türkiye'de piyasaları manipüle etmeye çalışıyorlar.
Şimdi gelelim asıl soruya... Madem The Economist yaklaşık bir yıl önce Türkiye genel seçimlerinde hangi partiye oy verilmesi gerektiğini Türklere önerdi, şimdi Yunanlılara aynı şeyi niye önermedi? Yunanistan seçim sonuçları Avrupa ekonomisi ve küresel piyasalar için çok daha önemli oysa. Ama The Economist için Türkiye, Avrupa ve dünya ekonomisinden çok daha önemli demek ki!
Anlaşılan The Economist için Avrupa hatta dünya ekonomisi batsa da fark etmiyor. Yeter ki Türkiye onların dediğini yapsın. Yeter ki Tayyip Erdoğan Başbakan olmasın... Onlar, haksız ve yüksek faizlerle ceplerini doldursun. Olan, Türkiye'nin vatandaşlarına olsun.
Ama başarılı olamadılar. Erdoğan yine Başbakan oldu. Bu defa da Türkiye'de Erdoğan'ın barışı sağlayamaması için elinden gelen her şeyi yapıyor şimdi The Economist.
Her hafta Türkiye hakkında gerçeklerden uzak olumsuz bir yazı yayımlıyor. Bu haftaki sayısında da yine işini sektirmedi ve Yunanistan'ı hiç konu etmezken, Kuzey Irak Kürt bölgesinin Türkiye üzerinden yeni petrol boru hattı inşaatı düşüncesini değerlendiriyor. Bu projenin nasıl olamayacağı üzerine merkezi Irak ve Kürtler hakkında tutarsız tezler ileri sürüyor. Ama yine başarılı olamayacak. Çünkü halk hem barışı, hem refahının artmasını, hem de Erdoğan'ı destekliyor. Niye? Çünkü barışı ve zenginliği, bölgede Erdoğan'dan başka yapabilecek bir lider yok.

sabah

Bu yazı 1,279 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 25 Eylül 2012 Kriz mi var?
  • 24 Eylül 2012 Yüksek faiz yüksek vergi
  • 21 Eylül 2012 Eksen kayması derler sakın kanmayın
  • 19 Eylül 2012 2001 krizinde ABD, IMF'nin Türkiye için yardım talebini geri çevirmiş
  • 14 Eylül 2012 Madem her şey çok kötü, niye AK Parti önde?
  • 12 Eylül 2012 Riskler azaldı, hâlâ notu niye artırmıyorsunuz?
  • 10 Eylül 2012 Altında yeni fiyat ne olacak?
  • 7 Eylül 2012 Draghi'nin planı Türkiye'nin notunu artırır mı?
  • 6 Eylül 2012 Sosyalist Enternasyonal'in Kürt sorununa çözüm önerisi ne?
  • 3 Eylül 2012 The Economist'in iki tuhaf isteği
  • 24 Ağustos 2012 Anadolu sermayesi mi, İslami burjuvazi mi?
  • 22 Ağustos 2012 Niye Gaziantep hedef seçildi?
  • 16 Ağustos 2012 Faiz lobisi şimdi ne diyecek?
  • 13 Ağustos 2012 İran niye Türkiye'ye kızıyor?
  • 9 Ağustos 2012 Faiz lobisine kötü haber: Londra zorda!
  • 7 Ağustos 2012 Türkiye'nin dış ekonomik riskleri ne?
  • 1 Ağustos 2012 Para niye Türkiye'ye gelecek?
  • 30 Temmuz 2012 Babamın bavulu Kıbrıs'ta
  • 25 Temmuz 2012 Obama küresel yolsuzluk dosyalarını niye açıyor?
  • 20 Temmuz 2012 Erdoğan'a niye kızıyorlar?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,533 µs