En Sıcak Konular

Süleyman Yaşar


Süleyman Yaşar
0 0 0000

Bu pazar Yunanistan eurodan çıkar mı?Pazar günü Yunanistan'da genel seçimler yapılacak. 6 Mayıs 2012'de yapılan seçimlerde hiçbir parti hükümet kuracak çoğunluğu sağlayamamıştı. Ekonomik krizin ardından kurulu düzenin partileri olarak görülen Yeni Demokrasi ve PASOK büyük bir yenilgiye uğramıştı.
Erken seçim kararı üzerine bu pazar yapılacak seçimler Avrupa Para Birliği'nin sürdürülmesi için önemli. Çünkü, kredi derecelendirme kuruluşları olan notçular, seçilecek yeni hükümetin politikası doğrultusunda Yunanistan eurodan çıkarsa Almanya'nın bile AAA olan notunun düşeceğini açıkladı.
Peki Yunanistan'da bu pazar yapılacak seçimlerde hangi parti kazanacak?
Yunanistan'da seçimleri etkilememesi için on gün önceden kamuoyu yoklamaları yasaklanıyor. İşte yasak öncesi yayınlanan son verilere göre, merkez sağdaki Yeni Demokrasi Partisi, sol koalisyon Syriza'nın bir-iki puan önünde bulunuyor. Daha önce 6 Mayıs 2012'deki seçimlerde Syriza yüzde 16.7, Yeni Demokrasi yüzde 18.8 oy almıştı. Şimdi kamuoyu yoklamalarına göre Syriza'nın oy oranı yüzde 24.5 görünüyor. Yunan Komünist Partisi oyları ise yüzde 12.5 oranında tahmin ediliyor . Bazı kamuoyu yoklamaları da Syriza'nın, Yeni Demokrasi'den 4-5 puan önde olduğunu ileri sürüyor.
Son iki gün seçimlerde belirleyici olacak. Çünkü seçmenlerin kafalarında büyük belirsizlik var. İşçiler ve memurlar işlerini kaybetmemek için IMF reçetesinde belirlenen özelleştirme uygulamalarına karşı çıkıyor. Syriza, devletin ekonomideki payının küçültülmeyeceğine söz verdiği için memur ve işçiler oylarını ona vereceklerini söylüyorlar. İşadamları ise Syriza kazanırsa işlerini hemen gelecek hafta tasfiye edeceklerini belirtiyorlar.
Gelelim Yunanistan seçimlerinin birdenbire önemi artan partisi Syriza'nın ne dediğine... Syriza'nın lideri Alexis Tsipras, önceki gün Financial Times'ta yazdığı makalede, "Yunanistan'ı euro bölgesinden koruyacağım ve ekonomik büyümeyi restore edeceğim" diyor. Ve IMF, AB ve Avrupa Merkez Bankası üçlüsünün hazırladığı istikrar programının şeffaf olmadığını ileri sürerek, Yunan bankalarının sermayelerinin yeniden yapılandırılmasının şeffaf şekilde yeniden ele alınacağını belirtiyor. Yunanistan'da istikrar için gerekli olduğuna inandırılan iki parti sisteminin bir aldatmaca olduğunu düşünüyor. Syriza'nın kazanmasıyla bu pazar yeni bir büyüme dönemi ve refahın geleceğini söylüyor. Tsipras, makalesini "yeni dönem pazartesi günü başlayacak" diyerek bitiriyor. Anlayacağınız, iktidar olursa, Yunanistan'ı euro'dan çıkartacak diye korkulan adam, Yunanistan'ı şeffaflaştıracağını, yolsuzluklardan koruyacağını ileri sürüyor. AB sisteminin getirdiği regülatörlerin iyi çalışmadığını ileri sürüyor.
O halde şimdi aynı tehlike, "acaba Almanya, Yunanistan'ı euro'dan atar mı?" sorusuyla gündeme gelecek. Çünkü euro bölgesinde kararsız olan birileri varsa onlar da Almanlar. Bir türlü ne yapacaklarına karar veremediler.
Almanlar, euro'ya geçişin ardından on yılda Avrupa'da herkesin cebindeki parayı adeta topladılar. Almanya dünyanın en çok cari fazla veren ülkesi ve cari işlemler hesabında 202 milyar dolar fazla bulunuyor. Çin bile 197 milyar dolar cari fazlayla onların gerisinde kaldı. Almanya bu fazla parayı ne yapacak, bu kararı bir an önce vermesi gerekiyor. Aksi takdirde eski kıtada sarsıntılar sürecek.

sabah

Bu yazı 1,307 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 25 Eylül 2012 Kriz mi var?
  • 24 Eylül 2012 Yüksek faiz yüksek vergi
  • 21 Eylül 2012 Eksen kayması derler sakın kanmayın
  • 19 Eylül 2012 2001 krizinde ABD, IMF'nin Türkiye için yardım talebini geri çevirmiş
  • 14 Eylül 2012 Madem her şey çok kötü, niye AK Parti önde?
  • 12 Eylül 2012 Riskler azaldı, hâlâ notu niye artırmıyorsunuz?
  • 10 Eylül 2012 Altında yeni fiyat ne olacak?
  • 7 Eylül 2012 Draghi'nin planı Türkiye'nin notunu artırır mı?
  • 6 Eylül 2012 Sosyalist Enternasyonal'in Kürt sorununa çözüm önerisi ne?
  • 3 Eylül 2012 The Economist'in iki tuhaf isteği
  • 24 Ağustos 2012 Anadolu sermayesi mi, İslami burjuvazi mi?
  • 22 Ağustos 2012 Niye Gaziantep hedef seçildi?
  • 16 Ağustos 2012 Faiz lobisi şimdi ne diyecek?
  • 13 Ağustos 2012 İran niye Türkiye'ye kızıyor?
  • 9 Ağustos 2012 Faiz lobisine kötü haber: Londra zorda!
  • 7 Ağustos 2012 Türkiye'nin dış ekonomik riskleri ne?
  • 1 Ağustos 2012 Para niye Türkiye'ye gelecek?
  • 30 Temmuz 2012 Babamın bavulu Kıbrıs'ta
  • 25 Temmuz 2012 Obama küresel yolsuzluk dosyalarını niye açıyor?
  • 20 Temmuz 2012 Erdoğan'a niye kızıyorlar?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,794 µs