En Sıcak Konular

Hasan Celal Güzel


Hasan Celal Güzel
0 0 0000

27 Mayıs'ın hesabı sorulmalıdır27 Mayıs, mazlum milletimizin adı konulmamış 'matem günü'dür.
27 Mayıs 1960'ta bir avuç cuntacının CHP desteğinde yaptığı darbe neticesinde, Türkiye Cumhuriyeti'nin 9. Başbakanı Adnan Menderes, arkasında hizmet dolu 10 'altın yıl' bırakarak bakan arkadaşlarıyla birlikte alçakça şehit edildi.
Düşünebiliyor musunuz? Demokratik bir ülkede, subay kılığındaki bir avuç şerir silâh zoruyla darbe yapıyor. Üstelik ana muhalefet partisinin de desteğini alıyor. Hattâ sonradan, CHP'nin bu darbeyi düzenlemekteki rolü açıkça ortaya çıkıyor. Meclis'in büyük çoğunluğunu teşkil eden milletvekilleri dövülerek Yassıada zindanına tıkılıyor. Başbakan'a, Cumhurbaşkanı'na ve bakanlara işkence yapılıyor. En hafif işkenceleri, göğüslerinde sigara söndürmek...
Milletin sevgilisi olmuş Başbakan, 'Alçak Adalet Divanı'na (Yassıada Mahkemesi) götürülmeden her defasında işkenceden geçiriliyor ve kendisine uyuşturucu iğne yapılıyor. İdamından sadece birkaç saat önce, doktor hüviyetli alçaklar rahmetli Menderes'e prostat muayenesi diyerek işkence ediyorlar. Celladın Menderes'in boynuna kasten ipi iyi yerleştirmemesi neticesinde, milyonların sevgilisi çok acı çekerek ve can çekişerek ruhunu teslim ediyor. Merhum Menderes idam edildikten sonra oradaki darbeci subaylar sırf onu darağacında sallanır vaziyette görmek için cansız bedenini yeniden ipe çekiyorlar.
Bunlar, bırakınız asker olmayı, insan bile olamazlar. Bu, gözünü hırs ve kin bürümüş canavarlardan Allah milletimizi korusun.

***

Milletimize ve devletimize gece gündüz hizmet eden suçsuz bir Başbakan'ın ve diğer devlet adamlarının bu muâmeleye mâruz kalması, hoş görülemez ve sorumlular mâzur kabul edilemez.
O halde, milletimiz ve devletimiz, mutlaka 27 Mayıs'ın hesabını sormalı ve bizi yarım asırlık bu utançtan kurtarmalıdır. Hukukta zaman aşımı bulunduğunu biliyoruz. Lâkin, en azından Fransa'daki Dreyfus dâvası gibi, Yassıada Mahkemesi usulünün ve kararlarının yeniden gündeme getirilmesi gerekir.
27 Mayıs'ın hesabının sorulması, aslâ bir 'intikam' değil, tarih önünde geleceğe uzanan bir siyasî ve hukukî tespittir. Açıkçası, 27 Mayıs'ı tasfiye etmeden 'Darbeler Dönemi'ni tam olarak kapatmış sayılmayız.
Son dönemde, TBMM'de, 'Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu' kurulması ve 27 Mayıs'tan itibaren geçen 'Darbeler Dönemi'ni ele alması, son derece ümit verici ve sevindirici bir gelişme olmuştur.

***

27 Mayıs'ın hesabının sorulması için şunlar yapılmalıdır.
1. 'TBMM Araştırma Komisyonu', çalışmalarını süratle bitirip millet iradesi önünde 27 Mayıs'ın ve 27 Mayısçıların durumunu tespit ederek millete ilân etmelidir.
2. TBMM Araştırma Komisyonu, 27 Mayıs konusunda suç duyurusunda bulunarak, millet adına dâva açılmasını talep eder. Ağır Ceza Mahkemesi de 27 Mayısçıların suçunu sabit görür, ancak zaman aşımına uğradığı için mahkûmiyet kararı veremez. Bu, yargı önünde tarihî bir durum tespiti olur.
3. Türkiye'nin inisiyatifiyle bir 'Darbe Suçlarına İlişkin Uluslararası Anlaşma' hazırlanarak imzalanmalıdır. Bu anlaşmada; darbe suç olarak kabul edilmeli; darbe suçlarında zaman aşımı uygulanmayacağı belirtilmeli; iç hukuktaki 'sorumsuzluk kayıtları'nın geçerli olmayacağı yazılmalı; son yüzyılda yapılan darbelerin, zaman aşımına bakılmaksızın yargı önüne getirileceği hükme bağlanmalıdır.
4. 27 Mayıs'tan başlanarak tarih kitaplarında ve okullardaki derslerde, darbeler olumsuz sonuçlarıyla demokratik bir açıdan ele alınmalı ve askerî okullar başta olmak üzere her seviyedeki okullarda demokrasi vurgusu yapılmalıdır.
5. Darbecilerin isimleri okul, tesis ve caddelerden kaldırılmalıdır.

***

Türk Milleti'nin bu 'matem günü'nde şehit Menderes, Zorlu ve Polatkan'ı rahmetle yâd ediyor; bu darbenin gerçek sahipleri olan politik muhterisleri, darbecinin postalını yalayan sözde hukukçuları ve milletine ihanet eden darbecileri nefretle lânetliyoruz.

sabah

Bu yazı 1,332 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 27 Mayıs 2012 27 Mayıs'ın hesabı sorulmalıdır
  • 5 Mayıs 2012 Darbeciler! Ordu artık hizmetinizde değil...
  • 29 Ekim 2011 Dikkat! PKK'nın tuzağına düşmeyelim
  • 3 Aralık 2010 Hedefteki ülke: Türkiye
  • 26 Ağustos 2010 Kardeş Pakistan'ın yardımına koşmalıyız
  • 27 Haziran 2010 Oyunun hedefinde iktidar ve Başbakan var (2)
  • 17 Haziran 2010 Terör ve politika
  • 27 Mayıs 2010 50 yıllık utanç: 27 Mayıs
  • 13 Mayıs 2010 Rusya ile tarihî anlaşma
  • 6 Mayıs 2010 CHP-MHP-BDP koalisyonu
  • 20 Nisan 2010 Kıbrıs'ta beklenen sonuç
  • 16 Nisan 2010 'Nerede muhabbet, orada Muhammed'
  • 11 Nisan 2010 CHP ve MHP'ye son Anayasa çağrısı
  • 8 Nisan 2010 Baykal'ın uzlaşma teklifi üzerine
  • 25 Mart 2010 Anayasa reformuna neden karşı çıkıyorlar? (1)
  • 12 Mart 2010 12 Mart Muhtırası
  • 4 Mart 2010 Ermeni iftiraları konusunda bayatlamış Amerikan politikası
  • 21 Şubat 2010 AK Parti'yi kapatma hazırlıkları
  • 31 Ocak 2010 Fişleme üzerine...
  • 21 Ocak 2010 Bu iddialar cevapsız bırakılamaz

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,447 µs