En Sıcak Konular

Bülent Korucu


Bülent Korucu
0 0 0000

AİHM, mahkemeyi ibra ettiAvrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Ergenekon sanıklarından sonra Balyoz'dan yargılananlar için de aleyhte karar verdi.


Altı ay önce üç Ergenekon sanığının mahkeme süreçleriyle ilgili taleplerini reddeden AİHM'nin yeni kararı emekli general Çetin Doğan'ın başvurusuyla ilgili. Doğan'ın tutuklanma, yargı süreci ve deliller hakkındaki şikâyetlerini yersiz bulan AİHM, 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin elini rahatlatacak. Yargılamada sona yaklaştıkça agresif tutumlarını artıran ve mahkemeyi fiilen işlemez hale getirmeye çalışan sanıklar hayal kırıklığı yaşayacak. Ergenekon sanıkları eski polis şefi Adil Serdar Saçan, emekli albay Mustafa Levent Göktaş ve gazeteci Tuncay Özkan'la benzer taleplerde bulunan Doğan'a AİHM'nin cevabı aynı oldu: Yargılama ve yapılan işlemler hukuka aykırı değil. Avrupa'da siyasi mahfillerde kısmi ve marjinal destekler bularak elini güçlendirmeye çalışan sanıklar, en üst hukuk merciinden ret cevabıyla karşılaştı. Bu karardan sonra mahkemeyi hukuksuzlukla suçlamak daha da zorlaşacak. Bilhassa delillerin maniple edildiği yönündeki itiraza verilen cevap manidar. '2229 sayfa belge 19 CD ve 10 kasetin' varlığını hatırlatan mahkeme, tutukluluk için, makul ve somut gerekçeler bulunduğuna işaret ediyor.

Çetin Doğan, yargılamayı yapan 10. Ağır Ceza ile ilgili kullanabileceği bütün argümanları ve dile getireceği yakınmaları müracaatında sıralamıştı. Sağlık sorunları ve yeterli tedavi hakkının ihlal edildiği dâhil şikâyetlerinin tamamı AİHM'nin vetosuyla karşılaştı. Sadece kefaletle serbest bırakılma isteği için Türkiye'den savunma bekleniyor. Bundan olumlu cevap bile alsa, yargılamanın usul ve esasına halel getirecek bir gelişme olmayacak. AİHM, yerel mahkemenin bugüne kadarki işlemlerini ibra etmiş oldu. Hemen hemen bütün mahkeme safahatı şikâyet konusu yapıldığından, alınan ret kararları güçlü bir ibra niteliği taşıyor.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, ülke mevzuatlarının üzerinde bir metin ve onun denetleme mekanizması Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararı çok önemli. Teknik ve hukuki değeri kadar kamuoyunu aydınlatma ve tatmin etme işlevi öne çıkıyor. Böyle davalarda kamu vicdanının sesi mahkeme kararlarını hem belirler hem de temyiz eder. Başından beri savunma hattını kamuoyuna yönelik kuran Balyoz sanıkları, ağır darbe aldı. Söz konusu karar birçok zeminde önlerine çıkacak ve söyleyecek sözleri olacağını sanmıyorum.

Gelelim devam eden yargılamaya... Doğan'ın başını çektiği bazı sanıkların mahkemeyi bloke edebilmek için müdafilerini duruşmalara sokmamaları ilerleyen süreçlerde ellerini zayıflatacak. Sanıklar hep geciken adaletten yakınırken şimdi bir hakkın kötüye kullanılması yoluyla mahkemeyi tıkamaya çalışıyorlar. Dünkü duruşmada bazı sanıkların savunma yapmaya başlaması, blokajın kırıldığını gösteriyor. AİHM'nin kararı lider kadronun diğer sanıklar üzerindeki baskısını da zayıflatacak. Emir komuta zinciri içinde belli şeylere zorlananlar, komutanın fantezilerinin faturasını daha fazla ödemek istemeyecek. Dünkü duruşmada sanık emekli Albay Emin Hakan Özbek'in "ilk savunmasından sonra dışarı çıkarken kendisine küfür edildiğini, evine de tehdit telefonları geldiğini" söylemesi baskının delillerinden. İstanbul Barosu, savunma hakkının korunmasında samimi ise sanık Özbek'in karşılaştığı baskı ve tehditlere karşı sesini yükseltmeli.

zaman

Bu yazı 1,345 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 28 Eylül 2012 Emri verenle alan bir olur mu?
  • 11 Eylül 2012 Siyasette sonuçsuz arayışlar
  • 4 Eylül 2012 PKK'yı kim cesaretlendiriyor?
  • 3 Ağustos 2012 Özkök Paşa'nın tarihî tanıklığı
  • 31 Temmuz 2012 Kılıçdaroğlu, koltuğunu sağlamlaştırdı
  • 27 Temmuz 2012 Anketler ne diyor?
  • 6 Temmuz 2012 Ahmet Şık, Ahmet Şık'ı yalanlıyor
  • 26 Haziran 2012 Karayılan söyledikleri mi kaçırdıkları mı?
  • 15 Haziran 2012 Özal'ın ölümü aydınlanacak mı?
  • 22 Mayıs 2012 Anayasanın dili
  • 11 Mayıs 2012 Başkanlık Türkiye'de uygulanabilir mi?
  • 8 Mayıs 2012 CHP'de yerel seçim mücadelesi
  • 4 Mayıs 2012 AİHM, mahkemeyi ibra etti
  • 17 Nisan 2012 Balyoz'da acı fren!
  • 27 Mart 2012 Balyoz'a ABD'den destek gelmiş!
  • 16 Şubat 2012 MİT tartışmasındaki toz bulutu
  • 8 Şubat 2012 Dindarların talebi özgürlük
  • 3 Şubat 2012 CHP'liler dama oynuyor
  • 31 Ocak 2012 CHP'de anomali doğumun yan etkileri
  • 20 Ocak 2012 Mahkeme aslında 'örgüt var' diyor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,622 µs