En Sıcak Konular

Mahmut Övür


Mahmut Övür
0 0 0000

Çiller neden konuşmuyor?28 Şubat'ın şifresi elbette devletin kozmik odalarındaki belgelerde var ve ortaya çıkacak. Ama o şifreyi çözecek tanıklar da var.
Tanıklardan biri eski başbakan Tansu Çiller. Çiller'in 28 Şubat'la ilgili konuşması gerektiğini daha önce de yazdım (06.03.2012). Soruşturma başlayınca ve Çevik Bir gibi dönemin "kudretli generali" tutuklanınca Çiller'in söyleyecekleri daha bir önem kazandı.
Susurluk döneminde başbakan olarak askerlerin gözdesi olan Çiller, Refah'la koalisyon yapınca gözden düşecek, ikinci kez yapacağı başbakanlığı da elinden zorla alınacaktı. Böyle bir siyasi aktörün 28 Şubatçıların tutuklanması konusunda ne düşündüğü önemliydi.
Çiller konuşmuyordu ama yakınındaki birkaç siyasi simayla görüşünce, Çiller'in sürece olumlu baktığı hatta konuşma arzusu taşıdığı anlaşılıyordu. Bana iletilenlere göre Çiller'in ilk kaygısı eski ortağı Erbakan'ın direnmemesiyle ilgiliydi. Çiller, Erbakan ile ilişkilerinin, koalisyon döneminde de sonrasında da, bilinenin aksine çok iyi olduğunu söylüyor ve şöyle diyor:
"Erbakan reel politiğin gereği neyse onu yapmaya çalıştı. Öyle inanıyordu. Çatışma istemiyordu."
Çiller, son günlerde ABD-darbe ilişkisine yönelik yaklaşımlara da farklı bakıyor:
"O günlerde de ABD'nin darbe süreciyle ilişkisi üzerine çok spekülasyon yapıldı. Bu nedenle bizzat kendim, ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'a baskı yaparak bir demokrasi bildirisi yayınlamalarını sağladım. Onlar demokrasi çizgisinde durdular. Bildiri yayınlandı ama pek işe yaramadı."
Çiller'in en dikkat çekici açıklaması ise Mesut Yılmaz'la ilgiliydi. 18 Haziran 1997'de Erbakan hükümeti istifasını vermiş, Çiller de yeni hükümeti kurmaya hazırlanıyordu; elinde de 278 milletvekilinin imzası vardı. Ancak durum umut verici değildi. Özellikle Cumhurbaşkanı Demirel'in yeni bir oyun kuracağı şüphesi ciddi kaygı yaratıyordu.
Kaygılı bekleyiş sürerken 24 Mayıs 1997'de sürpriz bir görüşme gerçekleşti. Çiller'le ANAP lideri Mesut Yılmaz bir araya gelmişti. Yılmaz, o görüşmede, her zamanki klasik yaklaşımıyla elini omuzlarına götürüp askerleri işaret ederek Çiller'e şöyle diyecekti: "Askerler bizim bir araya gelmemizi istiyor."
Çiller, yıllar sonra çevresine şöyle diyordu: "Kararım çok netti, arkasında millet olmayan hiçbir organizasyonun içinde olmam."
Çiller bunları dolaylı da olsa anlatıyor ama bunlar yetmez. Çiller'in şu dönemde bir siyasi beklentisi var mı bilmiyorum ama o darbenin mağdur ettiği bir siyasi aktör olarak bir daha darbelerin olmaması için kamuoyunun önüne çıkıp konuşması gerekiyor.


Sabah'ın köşe yazarı Kılıçdaroğlu
Birkaç gündür 28 Şubat postmodern darbesi nedeniyle gazete arşivleriyle iç içeyiz. Dün asistanım Mine Gültekin masama, Sabah'ın 12 Ağustos 1999 tarihli nüshasının fotokopisini getirdi ve o sayfadaki bir köşeyi işaret etti.
Köşede, "Yurtdışında geçen süreleri ne zaman borçlanabiliriz?" sorusu soruluyordu ve bunun 28 Şubat'la nasıl bir ilgisi olacağını doğrusu anlamamıştım.
Mine'ye ters ters bakmadan küçük fotoğraf dikkatimi çekti. Hiç yabancı değildi. Fotoğrafta gözlüklü bir adam vardı ve altında da Kemal Kılıçdaroğlu yazıyordu.
İnanamadım... Sabah gazetesindeki köşe yazarı bugünün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ydu. Klasik köşe yazarlığı olmasa da bazı gazetelerde sosyal güvenlik meseleleriyle ilgilenen bu tür köşeler hep var. Kılıçdaroğlu da bir yıl süresince Sabah'ta o görevi yapmış. Bir anlamda bugünün Ali Tezel'i yani...
SSK Genel Müdürlüğü'nden 1999'da emekli olup ayrılan Kılıçdaroğlu'nun özgeçmişinde Vatandaşın Vergisini Koruma Derneği genel başkanlığı dahil birçok bilgi var ama bu tür bir köşe yazarlığı yaptığı bilgisi yok. Kılıçdaroğlu'nun biyografisine bu katkıyı sunarken, şu notu da iletelim: Kılıçdaroğlu'nun siyasetle somut ilişkisi de o dönem başladı. O yıl yapılan 18 Nisan 1999 seçimlerinde DSP'den aday yapılmasa da adı DSP'nin yıldızları arasında geçti.

sabah

Bu yazı 1,125 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 AK Parti kongresi ve Barzani
  • 28 Eylül 2012 AK Partili Babuşçu iddialı: Yüzde 55
  • 23 Eylül 2012 CHP'nin 'Balyoz' ikilemi
  • 20 Eylül 2012 Otobüste 200 er
  • 18 Eylül 2012 CHP günahlarından arınıyor
  • 11 Eylül 2012 CHP hâlâ derdini anlatamıyorsa
  • 1 Eylül 2012 Ya silah ya siyaset
  • 30 Ağustos 2012 CHP neden Kürt raporu yazamıyor?
  • 19 Ağustos 2012 Barışı kirletmemek lazım
  • 14 Ağustos 2012 Aygün'ün kaçırılmasında garip sorular
  • 10 Ağustos 2012 Diyarbakır'dan Şemdinli'ye bakmak
  • 24 Temmuz 2012 Üç CHP'li anlaşamıyorsa...
  • 19 Temmuz 2012 CHP'de 'maymuncuk liste' savaşı
  • 18 Temmuz 2012 CHP, zamanın ruhunu yakalar mı?
  • 17 Temmuz 2012 CHP kurultayı gölgede mi kaldı?
  • 8 Temmuz 2012 Siyasetin yeni aktörleri
  • 6 Temmuz 2012 CHP'de kurultay pazarlamacıları
  • 3 Temmuz 2012 Zana'nın demokratik yolu
  • 24 Haziran 2012 Uçak düşürme bir tuzak mı?
  • 19 Haziran 2012 Gülen'in kararı neyin sinyali?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,949 µs