En Sıcak Konular

Prof. Dr. Ahmet Rasim KüçükustaProf. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
0 0 0000

Sönmez gene döndüTıp aleminde "keskin dönüşleri" ile haklı bir ün kazanan Prof. Dr. Bingür Sönmez beklentileri boşa çıkarmadı ve müthiş dönüşlerinden birini daha gerçekleştirdi.

Milliyet gazetesi internet sitesinde yer alan “Ayda bir kez istediğinizi yiyin” başlıklı haberde kolesterol teorisini yerle bir ediyor ve "damar sertliğinin arkasında gizlenen sırrın insülin" olduğunu açıklıyor.

Daha birkaç ay önce bugünkü haberde yer alan gerçekleri dile getirenleri suç duyurusunda bulunmakla tehdit eden Bingür Bey’ in hafıza bozukluklarına yol açan kolesterol hapı alıp almadığı, Türk Kardiyoloji Derneği' nin halk sağlığını tehlikeye atan bu çıkış için basın toplantısı yapıp yapmayacağı merakla bekleniyor.

İşte o haber:

“İnsanlar için en büyük tehlike, karbonhidratlarla tanıştıkları dönemde başladı. Karbonhidratlar, vücuda girdiği anda insülin salgılanmasına neden olur ve trigliserid olarak depoya gider. Bu nedenle; beyaz un, ekmek, pirinç ve şeker vücutta damar sertliğini hazırlayan insülin hormonu salgılattıkları için koroner damarların sağlığı açısından tehlikeli. Yani bir yiyecek vücutta ne kadar çok insülin salgılatıyorsa o kadar zararlı.

Koroner by-pass yapılan hastaların yüzde 60’ının kolesterollerinin ve kan yağlarının normal değerlerde olduğu bilinen bir gerçek. Yani damar sertliğinin arkasında gizlenen sır, insülin.

İnsülin de adrenalin gibi vücut tarafından üretilen ve en az onun kadar tehlikeli bir hormon. İnsülini kontrol altına alabilmenin yoluysa karbonhidratları ve şekeri sıfıra indirmek.

Taş devri diyeti Protein ve kolesterol bakımından zengin beslenme şekli ‘Taş Devri Diyeti’, iyi huylu kolesterolün yükselmesine yardımcı olan, proteinle kolesterol içerikli besinlerin doğru şekilde tüketildiği bir beslenme şekli. Canlılar, 2.5 milyon yıldır normal insan düzeyinde beslendi. 10 bin yıl öncesine kadar av hayvanlarının etlerini, sebzeleri, bitki köklerini ana yiyecek olarak tükettiler. Hayvanların her bölgesini yiyen, beraberinde meyve toplayıp, kurutulmuş yiyecek tüketen insanoğlu için felaket, 10 bin sene önce Taş Devri’ndeki avcılık düzeninin bitip, yerleşik çiftçilik dönemine geçilmesi, dolayısıyla da tahıl ve karbonhidratlarla tanışmasıyla başladı. 200 yıl önce Endüstri Devrimi’yle de rafine şeker insan hayatına girince, koroner kalp hastalıklarında ciddi artış başladı.

Gün aşırı bir yumurta tüketilebilir Yumurta insanlarda kolesterol seviyesinde önemli bir artışa yol açmaz. Yıllarca pastanın üzerine sürülen yumurtayı bile hastalara yasaklamışken, koroner kalp hastaları ve by-pass ameliyatı olanların bile artık haftada 3-4 yumurta yemelerinde sakınca yok. Son araştırmalara göre; bir yumurtanın, kan kolesterol seviyesini 3-4 mg. artırdığı kesinleşti. Bunun yanında yumurta, iyi huylu HDL kolesterolü de, içindeki omega-3 aracılığıyla yükseltir.

Haftada iki kez et, kalbi yormaz Kırmızı et haftada üç kez tüketilebilir. Et tercihinin danadan yana olması mantıklı. Etteki yağ, kolesterol olarak vücut tarafından kabul edilecek, karşılığında da iç yapımdan kısılacak. Ancak insanlara beslenme önerilerinde bulunurken; yalnızca kolesterol hesabının değil, kalori hesabının da yapılması gerekir. Sağlıklı beslenme adına tüketilen bol sebze ve meyve, kalorisi çok yüksek meyvelerin, havuç gibi glikojenik indeksi fazla, bol yağlı salataların yenmesine zemin hazırlar. Bunun için, yağlı kırmızı et yemenin kolesterol yönünden bir sakıncası olmasa da; yüksek kalorisi yüzünden miktarının sınırlarda tutulması gerekir. Haftada iki kez dana eti tüketilebilir. Tavuksa derisiz tercih edilebilir.

Ölçülü tereyağının sakıncası yok Katı yağlardan margarinin tüketilmesi, özellikle kalp-damar sağlığı açısından kesinlikle uygun değil. Sıvıyağlardan zeytinyağı ve ikinci sırada fındık yağı tercih edilmeli. Ancak katı yağlardan tereyağını da dışlamamak gerekir. Günde 4-5 çay kaşığı tereyağı yemekte bir sakınca yok. Özellikle merada otlayan hayvanlardan elde edilen tereyağı tüketilebilir. Ancak günümüz koşullarında ahırda suni yemlerle beslenen hayvanların tereyağları yeniyor. Tereyağının yemeklere konulmasıyla kahvaltıda tüketilmesi arasında da bir fark yok.

Ayda bir kez retoks yapın ‘Taş Devri Diyeti’nde olduğu gibi ayda yalnızca bir kez redoks yaparak vücudun biyo-dengesinin sağlanması mümkün. Çünkü insanın biyolojik dengesi, kolesterol ve protein üzerine kurulu. Eğer bu denge yalnızca karbonhidrat ve sebzeyle kurulmaya çalışılırsa, bütün denge bozulur. Ayrıca omega-3 ve omega-6 dengesi de ancak doğal beslenmeyle sağlanabilir.

n Ağır diyetler yapmak yerine sağlıklı beslenmeyi öğrenin. Ayda bir kez kolesterol bakımından zengin gıdalar yiyin. Koca bir biftek veya bonfile mesela; hatta işkembe, paça çorbası. Kolesterolü bol ne varsa aşırıya kaçmamak kaydıyla tüketin. Çünkü vücudunuzun kolesterole ihtiyacı var.

İnsanlar zaten, Adana Kebap, paça ve işkembe çorbası gibi yiyecekleri kaçamak yapmak adı altında tüketiyor. Bunu, adını koyarak bir disiplin altına almış olursunuz. Böylece her gün düzensiz şekilde suçluluk duygusu hissederek değil, düzenli ve suçluluk hissetmeden ayda bir kez yemeniz mümkün olur.” 

Bu yazı 2,817 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Ekim 2014 Günde 3 bardak süt kemik kırığı ve ölüm riskini artırıyor
  • 14 Mayıs 2013 Akademik sahtekârlık geleneğinin kime ne zararı var
  • 11 Aralık 2012 Yakında ruh hastası olmayan kalmayacak
  • 9 Ekim 2012 Bir Türk tıp alanında Nobel alabilir mi?
  • 3 Ekim 2012 Burun damlaları ile aldatılıyor muyuz?
  • 2 Ekim 2012 Kimi kime şikâyet edelim?
  • 1 Ekim 2012 Türkiye'de mamografi taramaları rezaleti
  • 16 Eylül 2012 Mamografi taramalarına karşıyım
  • 10 Eylül 2012 Modern tıbbın son numarası: Aşırı teşhis
  • 8 Eylül 2012 Mamografi kanser riskini arttırıyor
  • 7 Eylül 2012 Benzer ilaç nedir?
  • 28 Ağustos 2012 Meme taraması saç taramaya benzemez
  • 14 Ağustos 2012 Antibakteriyel ürünlerdeki büyük tehlike
  • 6 Ağustos 2012 Sağlıklı suda hiçbir mikrop olmamalıdır
  • 30 Temmuz 2012 Enerji içecekleri yasaklanmalıdır
  • 23 Temmuz 2012 Damacana mı musluk suyu mu?
  • 10 Temmuz 2012 İlaç tanıtımında bundan iyisi Şam'da kayısı
  • 23 Haziran 2012 Bir sağlık haberi skandalı
  • 13 Haziran 2012 Ot-Çöp tüccarlarından alacağımız dersler de var
  • 17 Nisan 2012 Sönmez gene döndü

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,690 µs