En Sıcak Konular

Süleyman Yaşar


Süleyman Yaşar
0 0 0000

Yüksek faiz kalkınmayı nasıl engelliyor?Faiz paranın fiyatıdır. Faizler düşük olunca paranın fiyatı ucuzladığı için borçlanma maliyetleri azalır. Bu nedenle daha çok yatırım yapma imkânı elde edilir. Bugün dünyada da faizler düşük olduğu için, düşük faiz oranlarıyla borçlanıp yatırım yapmak ülke kalkınmasını hızlandırır.
Peki yüksek faizle hızlı kalkınmak mümkün müdür? Yüksek faiz oranlarıyla hızlı kalkınmak pek mümkün değil. Çünkü faizler yüksek olduğunda sermaye maliyeti çoğaldığı için sermaye yoğun yatırım yapamazsınız. Ancak emek yoğun yatırımlara yönelirsiniz. Emek yoğun yatırımlarla da günümüzde yüksek katma değerli ürünleri üretemezsiniz. Örneğin bilgisayar, düz ekran televizyon, DVD gibi artık çok kullanılan ürünleri emek yoğun teknolojiyle üretemezsiniz.
Ayrıca emek yoğun teknolojiyle ürettiğiniz pek çok ürünü, sermaye yoğun tekniklerle üretilen ürünler karşısında rekabete sokamayacağınız için, ürettiğiniz bu malları küresel düzeyde satamazsınız. Kısacası ihracat yapamazsınız. Çünkü mallarınızın rekabet şansı azalır. Bu nedenle de emek yoğun teknolojiyle ürettiğiniz ürünlere dünyada rekabet gücü kazandırmak için sürekli paranızı devalüe edersiniz. Az tüketip çok üretip satmayı denersiniz. Bu durumda da fakirlikten bir türlü kurtulamazsınız.
İşte günümüz dünyasında rekabet edebilen bir ekonomi olmak için sermaye yoğun yatırım yapmak zorundasınız. Ama buna bazıları karşı çıkıyor. Özellikle de gelişmekte olan ülkelere yüksek faiz-düşük kur politikası öneriyorlar.
Bu politika uzun süredir Türkiye'ye dayatıldığı gibi, şimdi Çin'e de "kalkınma modelini değiştir" önerisi altında dayatılıyor. Çünkü küresel düzeyde düşük faizler Çin'de sermaye yoğun yatırımları çoğalttığından bazıları bundan rahatsız. Çin'e, "faizlerini artır, aksi takdirde enflasyon oranın artacak" diye korku yayıyorlar.
Bunun nedenine gelince... Çin, nadir metallerin yüzde 95'ine sahip ve kendi üretiminde kullanmaya başladığı için bu metallerin ihracatını sınırlandırıyor. Bu nedenle zengin ülkeler yüksek teknolojili ürünlerde kullanılan nadir metal yokluğundan üretim sıkıntısına giriyorlar. Dolayısıyla Çin'in sermaye yoğun teknoloji yerine emek yoğun teknoloji kullanması için baskı yapıyorlar. Zengin ülkelerin amaçlarının, yüksek teknolojili dolayısıyla yüksek katma değerli ürünlerin sadece kendileri tarafından üretilmesini sağlamak olduğu ileri sürülebilir.
Gelelim Türkiye'ye... Faiz lobisi, Türkiye'den kolay para kazanmak isteyenleri desteklemek için sürekli olarak yüksek faiz savunması yapıyor. Yurtiçinden yurtdışından sürekli faizleri artırması için Merkez Bankası'na baskı yapılıyor. Ama bu baskı aynı zamanda Türkiye'nin kalkınmasını da engellemek için gerçekleştiriliyor. Çünkü yüksek faiz, sermaye maliyetini çoğalttığından ve sermaye yoğun teknolojilere yatırımı engellediğinden yüksek katma değerli mal üretimini imkânsızlaştırıyor ve böylece Türkiye'yi geride bırakıyor.
Anlayacağınız faiz lobisi sadece patronlarının ve kendisinin cebini doldurmakla kalmıyor. Başka bir amacı da var! Türkiye'nin küresel bir oyuncu olmasını istemiyor ve bunu engellemeye çalışıyor.

sabah


   

 

Bu yazı 1,194 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 25 Eylül 2012 Kriz mi var?
  • 24 Eylül 2012 Yüksek faiz yüksek vergi
  • 21 Eylül 2012 Eksen kayması derler sakın kanmayın
  • 19 Eylül 2012 2001 krizinde ABD, IMF'nin Türkiye için yardım talebini geri çevirmiş
  • 14 Eylül 2012 Madem her şey çok kötü, niye AK Parti önde?
  • 12 Eylül 2012 Riskler azaldı, hâlâ notu niye artırmıyorsunuz?
  • 10 Eylül 2012 Altında yeni fiyat ne olacak?
  • 7 Eylül 2012 Draghi'nin planı Türkiye'nin notunu artırır mı?
  • 6 Eylül 2012 Sosyalist Enternasyonal'in Kürt sorununa çözüm önerisi ne?
  • 3 Eylül 2012 The Economist'in iki tuhaf isteği
  • 24 Ağustos 2012 Anadolu sermayesi mi, İslami burjuvazi mi?
  • 22 Ağustos 2012 Niye Gaziantep hedef seçildi?
  • 16 Ağustos 2012 Faiz lobisi şimdi ne diyecek?
  • 13 Ağustos 2012 İran niye Türkiye'ye kızıyor?
  • 9 Ağustos 2012 Faiz lobisine kötü haber: Londra zorda!
  • 7 Ağustos 2012 Türkiye'nin dış ekonomik riskleri ne?
  • 1 Ağustos 2012 Para niye Türkiye'ye gelecek?
  • 30 Temmuz 2012 Babamın bavulu Kıbrıs'ta
  • 25 Temmuz 2012 Obama küresel yolsuzluk dosyalarını niye açıyor?
  • 20 Temmuz 2012 Erdoğan'a niye kızıyorlar?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  26,831 µs