En Sıcak Konular

Süleyman Yaşar


Süleyman Yaşar
0 0 0000

Teşvik açılımıBir ekonominin sürdürülebilir bir büyüme hızına ulaşabilmesi için üç temel değişkenin birbiriyle tutarlı olarak pozitif yönde gelişmesi gerekiyor. Nedir bu üç değişken? Bir, toplam faktör verimliliği. İki, sermaye miktarının çoğalması. Üç, emeğin miktar ve kalitesinin artması.
Dün Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı yeni teşvik tedbirlerinin, ekonomik büyümeyi sürdürecek bu üç değişkeni olumlu yönde geliştirecek biçimde tasarlandığını görüyoruz. Çünkü teknolojik gelişmeyi sağlamak için kümelenmeye yani yeni teknolojinin hızla diğer firmalara aktarılması demek olan "bilgi taşması"na devlet destek veriyor. Özellikle organize sanayi bölgelerindeki yatırımlara verilen yüksek devlet yardımları bunu kanıtlıyor.
Ayrıca yeni bir teşvik tedbiri olarak cari açığın azaltılması için ara malı ve stratejik ürün yatırımlarına verilecek devlet destekleri sermaye birikimini hızlandırıyor.
Ve en önemlisi ilk, orta ve lise eğitimi yatırımlarına tüm bölgelerde yoğun devlet desteğinin verilmesi, emeğin kalitesini çoğaltacağından, emeğin, büyümenin en önemli değişkeni olarak ele alındığını bize gösteriyor. Çünkü uygulamada çok kullanılan Robert Solow'un büyüme modelinde, sermayenin önemine aşırı vurgu yapılması son zamanlarda çok eleştiriliyordu. İşte dün açıklanan teşvik tedbirleri, eğitimi tüm Türkiye'de devlet yardımlarına yoğun biçimde konu etmesiyle, Solow'un modelinden ciddi biçimde ayrılıyor. Büyümede, emeğin kalitesinin sermayeden daha önemli olduğunu öne çıkarıyor. Zira küresel gelişmeler bilginin sermayeden daha önemli olduğunu artık bize gösterdi.
Bilgisayar teknolojisinde yapılan yeniliklerin, sermayeden ziyade kaliteli emeğin ürünü olduğunu akıldan çıkarmayalım. İşte bu nedenle teşvik sisteminde eğitime verilen önem, küresel gelişmelerin farkında olan bir Hükümetin yönetimde olduğunu ortaya koyuyor. Aslında bu şu anlama geliyor. AK Parti'nin temelini oluşturan halk çocukları, dünyanın nereye gittiğinin farkındalar. Onları statükocu İstanbul sermayesinden ayıran da bu zaten.
Gelelim bölgesel teşviklere... Yeni teşvik tedbirlerine göre, Türkiye bölgesel gelişmişlik açısından altı bölgeye ayrılıyor. Bu bölgelerden en çok devlet yardımı Doğu ve Güney Doğu Anadolu illerini kapsayan altıncı bölge yatırımlarına veriliyor.
Özellikle yerli ve yabancı sermaye ayrımı gözetmeden verilen devlet yardımları Asya ve Ortadoğu'nun yeni gelişen sermayedarlarının yatırımlarını çekebilir. Ayrıca bir yatırımcının altıncı bölgede yatırım yaptığı takdirde aynı teşvikten birinci bölge yatırımında da yararlanacak olması, altıncı bölgeye yapılacak yeni yatırımlara önemli katkı sağlayabilir.
Neden mi dersiniz... Çünkü son dokuz yılda altıncı bölgede yatırım için gerekli olan altyapı oluşturuldu. Duble yollar tamamlandı, organize sanayi bölgeleri yapıldı. Yeterli enerji ve su da var. Kısacası sanayi için gerekli altyapı hazır. Şimdi bu altyapının kullanılması için devlet yardımlarıyla birlikte güven ortamının sağlanması şart. İşte bu noktada AK Parti Diyarbakır eski milletvekili Abdurrahman Kurt'un Taraf'ta Neşe Düzel'e söyledikleri akla geliyor.
Kurt "AK Parti, Kürt sorununun çözümü için Türkiye'nin en büyük ve tek şansıdır" diyor ve Kürt halkının bütün kışkırtmalara rağmen çatışma istemediğini söylüyor. Kurt, "AK Parti bölgede yine birinci parti olur" diyor. O halde açıklanan teşvik tedbirlerinin, bundan sonra atılacak siyasi adımlarda Kürt sorununun çözümünde önemli bir rol oynayacağını söyleyebiliriz.

sabah

Bu yazı 916 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 25 Eylül 2012 Kriz mi var?
  • 24 Eylül 2012 Yüksek faiz yüksek vergi
  • 21 Eylül 2012 Eksen kayması derler sakın kanmayın
  • 19 Eylül 2012 2001 krizinde ABD, IMF'nin Türkiye için yardım talebini geri çevirmiş
  • 14 Eylül 2012 Madem her şey çok kötü, niye AK Parti önde?
  • 12 Eylül 2012 Riskler azaldı, hâlâ notu niye artırmıyorsunuz?
  • 10 Eylül 2012 Altında yeni fiyat ne olacak?
  • 7 Eylül 2012 Draghi'nin planı Türkiye'nin notunu artırır mı?
  • 6 Eylül 2012 Sosyalist Enternasyonal'in Kürt sorununa çözüm önerisi ne?
  • 3 Eylül 2012 The Economist'in iki tuhaf isteği
  • 24 Ağustos 2012 Anadolu sermayesi mi, İslami burjuvazi mi?
  • 22 Ağustos 2012 Niye Gaziantep hedef seçildi?
  • 16 Ağustos 2012 Faiz lobisi şimdi ne diyecek?
  • 13 Ağustos 2012 İran niye Türkiye'ye kızıyor?
  • 9 Ağustos 2012 Faiz lobisine kötü haber: Londra zorda!
  • 7 Ağustos 2012 Türkiye'nin dış ekonomik riskleri ne?
  • 1 Ağustos 2012 Para niye Türkiye'ye gelecek?
  • 30 Temmuz 2012 Babamın bavulu Kıbrıs'ta
  • 25 Temmuz 2012 Obama küresel yolsuzluk dosyalarını niye açıyor?
  • 20 Temmuz 2012 Erdoğan'a niye kızıyorlar?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,936 µs