En Sıcak Konular

Süleyman Yaşar


Süleyman Yaşar
0 0 0000

NATO, Türkiye'den haksız para alıyorKuzey Atlantik Anlaşması Teşkilatı(NATO), "ortak savunma, kriz yönetimi ve güvenliğin elbirliğiyle sağlanması" için 1949'da 12 ülke tarafından kuruldu. Türkiye, NATO'ya 1952 yılında katıldı.
Soğuk Savaş'ın 1990'ların başında bitmesinin ardından, NATO, "terörizm, siber savaş,enerji güvenliği,yıkıcı silahların kontrolü, uluslar arası ekonomik güvenlik, stratejik malların küresel alkışının sağlanması" faaliyetlerine ağırlık vermeye başladı.
Ayrıca güvenli ekonomi için ekonomik istihbarat konuları da NATO'nun görevleri arasına girdi. Kısacası NATO, özgürlüğün ve güvenliğin korunması için küresel ekonominin işleyişinden de sorumlu hale geldi.
Niye yaptık bu kısa açıklamayı? NATO bütün bu görevlerini yerine getirebilmesi için paraya ihtiyacı olan bir kuruluş. Halen NATO'nun 28 üyesi var. Yaklaşık 900 milyon insan yaşıyor bu ülkelerde. Ve NATO'nun bütçesine her ülke, milli gelirine göre katkı yapıyor. En büyük katkı tabii ABD'den geliyor. NATO bütçesinin yüzde 21.7'sini karşılıyor ABD.
Ardından sırasıyla Almanya yüzde 14.8, İngiltere yüzde 12.5,Fransa yüzde 11.9, İtalya yüzde 8.5, Kanada yüzde 5.1, İspanya yüzde 4.6, Hollanda yüzde 3.3, Türkiye yüzde 3.1,Polonya yüzde 2.3,Belçika yüzde 2.14,Norveç yüzde 1.42'sini karşılıyorlar NATO bütçesinin.
Üye 28 ülke arasında Türkiye NATO bütçesine en fazla katkı yapan dokuzuncu ülke oluyor. Bu katkılar sivil bütçe, askeri bütçe ve NATO güvenlik yatırım programı olarak üç ayrı bütçeye nakdi ya da ayni olarak yapılıyor.
Peki sorun ne?
Sorun şu… Her alanda fert başına geliri dikkate alan uluslararası kuruluşlar, iş, "savunma ve güvenliğe" katkı payına gelince, nedense milli gelirin büyüklüğünü! dikkate alıyorlar.
Oysa savunma ve güvenlikte de katkı payı belirlenirken fert başına gelir dikkate alınmalı. Çünkü milli gelir dikkate alındığında büyük bir haksızlık ortaya çıkıyor. Öyle ki, kişi başına geliri 10 bin dolar olan Türkiye, kişi başına geliri 96 bin dolar olan bir Norveçlinin güvenliği için Norveçlinin kendisinden göreli olarak daha fazla harcama yapmış oluyor. Çünkü milli gelir dikkate alındığından ötürü Türkiye NATO bütçesinin yüzde 3.1'ni finanse ederken, Norveç yüzde 1.42'sini finanse ediyor.
Mesela Portekiz'de fert başına gelir 21 bin dolar, Yunanistan'da 17 bin dolar civarındayken, bu ülkeler sırasıyla NATO bütçesinin yüzde birin altında yüzde 0.90 ve yüzde 0.80'ini finanse ediyorlar. Hatta Avrupa'nın fert başına geliri 122 bin dolarla en zengini olan Lüksemburglu da NATO'ya yüzde 0.15 oranında katkı yapıyor. Bu durumda ortaya çıkan sonuç gene şu oluyor. Türkiye bir Portekizli ve bir Yunanlının, bir Lüksemburglunun savunması ve güvenliği için NATO'ya fazladan para vermiş oluyor.
Anlayacağınız, Türkiye bu ülkelerin güvenlik maliyetlerini karşılarken, Norveçli, Portekizli, Yunanlı, Nato'nun hizmetlerini bedavaya getiriyorlar. Yani "beleş yolcu"luk yapıyorlar.
Oysa aynı Yunanistan, Avrupa Birliği'nden 1963-2005 arasında 84 milyar euro hibe alırken, Türkiye'ye, AB ile Ankara Antlaşması çerçevesinde imzaladığı dördüncü mali protokol ve gümrük birliği anlaşmasıyla taahhüt edilen yardımlarını veto etti. Türkiye, Yunanistan'ın bu vetoları nedeniyle AB'den 2.6 milyar euro yardımı alamadı.
Kaldı ki NATO'ya üye olan ülkelerin pek çoğu AB üyesi. Bu ülkelerden AB'ye yeni üye olan 10 ülke AB bütçesinden 31.2 milyar euro hibe alırken Türkiye yine pek bir şey alamadı.
Kısacası Türkiye'nin durumu şu. Batı'ya para vermeye gelince veriyor, para almaya gelince alamıyor.
Avrupalının güvenliği için bizim üzerimize durup dururken fazladan mali yük biniyor. Zengin Avrupalı yiyip, içip, eğlenirken onların güvenlikleri için biz NATO'ya yıllardır niye daha çok para veriyoruz, bunu akılla açıklamak zor. Türkiye toplumuna yapılan bu haksızlığı, Ankara'nın mutlaka düzeltmesi gerekiyor.

sabah

Bu yazı 1,429 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 25 Eylül 2012 Kriz mi var?
  • 24 Eylül 2012 Yüksek faiz yüksek vergi
  • 21 Eylül 2012 Eksen kayması derler sakın kanmayın
  • 19 Eylül 2012 2001 krizinde ABD, IMF'nin Türkiye için yardım talebini geri çevirmiş
  • 14 Eylül 2012 Madem her şey çok kötü, niye AK Parti önde?
  • 12 Eylül 2012 Riskler azaldı, hâlâ notu niye artırmıyorsunuz?
  • 10 Eylül 2012 Altında yeni fiyat ne olacak?
  • 7 Eylül 2012 Draghi'nin planı Türkiye'nin notunu artırır mı?
  • 6 Eylül 2012 Sosyalist Enternasyonal'in Kürt sorununa çözüm önerisi ne?
  • 3 Eylül 2012 The Economist'in iki tuhaf isteği
  • 24 Ağustos 2012 Anadolu sermayesi mi, İslami burjuvazi mi?
  • 22 Ağustos 2012 Niye Gaziantep hedef seçildi?
  • 16 Ağustos 2012 Faiz lobisi şimdi ne diyecek?
  • 13 Ağustos 2012 İran niye Türkiye'ye kızıyor?
  • 9 Ağustos 2012 Faiz lobisine kötü haber: Londra zorda!
  • 7 Ağustos 2012 Türkiye'nin dış ekonomik riskleri ne?
  • 1 Ağustos 2012 Para niye Türkiye'ye gelecek?
  • 30 Temmuz 2012 Babamın bavulu Kıbrıs'ta
  • 25 Temmuz 2012 Obama küresel yolsuzluk dosyalarını niye açıyor?
  • 20 Temmuz 2012 Erdoğan'a niye kızıyorlar?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,463 µs