En Sıcak Konular

Mahir Kaynak


Mahir Kaynak
0 0 0000

İstihbarat operasyonuÜlkemizin bölgesel bir  güç olma yolunda ilerlerken birçok istihbarat  operasyonuna maruz kalması  doğaldır. Bundan şikayet etmek yerine hedeflerini belirlemek ve bunları ya etkisiz hale getirmek ya da ülke yararına olacak şekilde yönlendirmek gerekir.
Son günlerde Stratfor örgütünün ülkemize yönelik yayınları dikkat çekiyor. ABD için önemli olan bir ülkeye devletten habersiz operasyon yapılması mümkün değildir ve bu nedenle operasyonu bir ABD operasyonu olarak kabul etmek gerekiyor. Bir operasyonun niçin yapıldığı yaratacağı sonuçlarla ölçülür. Öyleyse basına yansıyanların ne gibi sonuçlar yaratacağını araştırmak gerekir. Yayınlar muhalefeti ilgilendirmiyor. İktidar içinde etkiler yaratması bekleniyor.

Düşünce kuruluşlarının abonelerini bilgilendirmek ya da halkı aydınlatmak için kurulduğu söylenir. Ama gerçek çoğunlukla farklıdır. Bunlar bir gücün halkı yönlendirmek için kullandığı araçlardır. Ancak o ülkenin hükümeti yapılanların kendi politikalarına karşı olmasına izin vermez. Bunun temel şartı hedef hükümetin, verilen bilgiler arasına gizlenmiş operasyonu anlamasıdır.

Önümüzdeki dönemde ülkemizde çok büyük politik değişmeler olacağı bilinmektedir. Başbakan 3 defa üst üste seçildikten sonra Meclise giremeyecektir. Aynı durumda olan birçok milletvekili de seçimlere katılamayacaktır. Yeni kadronun Başbakanın etkisi ile oluşmasını engellemek için onun sağlık durumu hakkında olumsuz şeyler söylenmiştir. Yani o artık söz sahibi değildir denmiş ama yeni gücün kim olacağı sonraya bırakılmıştır.

Sadece Stratfor değil ülkeyi yönlendirmek isteyenlerin üzerinde çalıştıkları konu yeni başbakanın ve cumhurbaşkanının kim olacağıdır. Bu değerlendirmeler genelde kişiler üzerinde yapılır ve onun ideolojisi belirleyicidir. İtiraz edilenler için partinin dünya görüşüne ters görünen tarafları ön plana çıkarılır ya da böyle bir intiba yaratmak için komplolar hazırlanır. Oysa bir yabancı gücü ilgilendiren gelecek kişinin dış politikasıdır. Bu konuda ya onun eğilimlerine bakarak karar verilir ya da iktidara gelebilmesi için ön şart olarak önüne konur. Tabii bunu gerçekleştirmek için o ülkenin bizde etkin bir yapısının olması gerekir. Bu yapı ekonomi ve medya başta olmak üzere çeşitli güç odaklarında bulunabilir.

Bu ve benzeri operasyonları tespit edecek ve etkisiz hale getirecek olan ülkenin istihbarat teşkilatıdır. Öyleyse yapılacak ilk şey onu etkisiz hale getirmektir. Bu durumda teşkilatı yöneten kim olursa olsun, onun yeteneklerine ve dünya görüşüne bakılmaz ve etkisiz hale getirilir. Bu konuda yapılan propaganda halkın teşkilata güvenmesini engeller ve yeni gelen kim olursa olsun güvenilmez. Tabii daha sonra da kurumu güvenilmez hale getirecek sözler söylenir. Mesela ülkenin en önemli sorunu olan teröre karşı olmayan hatta onu kuran ve yöneten, köylülerin ölmesine yol açan yanlış bilgileri askere veren bir teşkilat varmış gibi gösterilerek kurum güvenilmez hale getirilir...

Kurumlarımız hem güvenilir olmalıdır, hem de ülkeyi yönetenler tarafından kontrol edilmelidir. Ancak ülkemizde etkili bir kurum oluşturmak çok zordur. Çünkü en iyisini de kursanız muhalefet onu eleştirir. Muhalefet bu gibi konularda iktidarı yıpratmaktan çok ülkenin çıkarlarını düşünmelidir.

star

Bu yazı 1,078 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 5 Ağustos 2012 Yeni değil
  • 1 Temmuz 2012 Dünden bugüne
  • 13 Mayıs 2012 Yönlendirme
  • 14 Nisan 2012 28 Şubat
  • 8 Nisan 2012 Dış güçlerin rolü
  • 25 Mart 2012 Kürt sorunu
  • 11 Mart 2012 İstihbarat operasyonu
  • 4 Mart 2012 Zayıf yanımız
  • 19 Şubat 2012 Ekonomik kriz
  • 12 Şubat 2012 Suriye’de neler oluyor?
  • 29 Ocak 2012 Görüntü ve gerçek
  • 1 Ocak 2012 Siyaset ne işe yarar?
  • 25 Aralık 2011 Kim seçilecek?
  • 23 Ekim 2011 Ekonominin geleceği
  • 16 Ekim 2011 Ülkenin gücü
  • 17 Temmuz 2011 Karşı tarafın rolü
  • 10 Temmuz 2011 Yeni Osmanlıcılık
  • 25 Haziran 2011 Bakış açısı
  • 19 Haziran 2011 Değişen muhalefet
  • 11 Haziran 2011 Darbeyle hesaplaşmak

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,521 µs