En Sıcak Konular

Nagehan Alçı


Nagehan Alçı
0 0 0000

E-Muhtıra için kim ne demişti?



Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği 27 Nisan e-muhtıra süreci ile ilgili soruşturma başlattı.  Yakın geçmişte yaşadığımız, Genelkurmay'ın Cumhurbaşkanlığı seçimine açık müdahalesi, sivil iradeyi hiçe sayan yaklaşımı tartışmasız bir suçtur. Ancak maalesef bu suç daha düne kadar çeşitli çevreler tarafından alkışlanıyordu. Şimdi bakıyorum, bazıları hala aynı yerde ama bazıları 'zamanın ruhuna' uymaya çalışıp sanki beş yıl öncesi unutulmuş gibi pozisyon değiştiriyorlar. Üstelik özeleştiri ya da özür dileme gibi bir ihtiyaç da duymadan. Oysa başta ana muhalefet partisi CHP olmak üzere birçok siyasetçi ve gazeteci o muhtırayı büyük bir sevinçle karşılamıştı. Kimin ne dediğini hatırlayalım:
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal: Müdahaleye uğrayan yönetimlere halk sahip çıkmadı. Bu ortamda mağduriyet yok, dayatma var. Anayasa Mahkemesi 367 kararını onaylamazsa ülke çatışmaya gider.
CHP Genel Sekreteri Önder Sav: Gözümüz aydın! Türkiye'nin gözü aydın!
Nur Serter (Cumhuriyet mitinglerinde): Genelkurmay Başkanı'na 'memur' diyen bir zihniyete karşı Türk Silahlı Kuvvetleri'nin önünde, şanlı ordumuzun önünde saygıyla eğiliyoruz... Türk ordusu
27 Nisan'da bizim sesimizi duymuş, demokrasiye sahip çıkmıştır.
Ertuğrul Özkök (Hürriyet): Demokrasi kaygısıyla sadece askeri eleştirmek ne adil ne yararlı ne de sonuç verici bir girişim olacaktır. Çünkü o bildiride savunulan görüşler toplumun önemli bir bölümü tarafından paylaşılmaktadır.
Yılmaz Özdil (Sabah): Hala deniyor ki, bundan sonraki adım ne olur? Bundan sonraki adım tank olur.  Gücüm var diye dayatırsan gücü olan sana dayatır.
Nuray Mert (Radikal): Şimdi Genelkurmay bildirisini öne çıkarıp bu fetihçi zihniyetin (yani sivil hükümetin) arkasında durmak istemiyorum.
***
Daha çok örnek var maalesef... CHP açıkça bu darbeyi alkışlıyor. O günlerde gerçekleşen Cumhuriyet mitinglerinde sahneden müdahale selamlanıyor, ordunun siyasete neşteri kutsanıyor. Yukarıda örneklerini verdiğim gazeteciler askerin darbe girişimi ile sivil hükümetin hatalarını aynı kefeye koyarak açıkça darbecilerin yanında yer alıyorlar. Hatta tankları bile çağırıyor Yılmaz Özdil. Özdil'in yazısı ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez. Suçtur. Bu yazıyı yazanın ertesi gün yazmayı bırakması gerekir. Daha çok örnek var maalesef.  Tablo vahim.

Bu yazı 1,215 defa okundu.






Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.





  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 28 Haziran 2012 Cevaplanması gereken sorular
  • 6 Mart 2012 28 Şubat medyası ve Nazlı Ilıcak
  • 4 Şubat 2012 E-Muhtıra için kim ne demişti?
  • 10 Haziran 2010 Alkışlanmayacak yazı
  • 15 Nisan 2009 Başbuğ'un iki zıt tavrı
  • 26 Kasım 2008 Eski CIA Şefi ne diyor?
  • 1 Aralık 2007 Cuma namazı: İran’da out, Türkiye’de in

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,850 µs