En Sıcak Konular

Süleyman Yaşar


Süleyman Yaşar
0 0 0000

Zenginlik 2012'de nasıl el değiştiriyor?Gelişmekte olan ülkelerin dünya üretimindeki payı sürekli artıyor. Gelişmekte olan ülkeler on yıl önce dünya üretiminin üçte birini ancak yapıyorlardı; 2012'de artık yarısından fazlasını üretecekler. Bu yıl 73.7 trilyon dolar olarak tahmin edilen dünya hasılasının 37 trilyon dolardan fazlasını gelişmekte olan ülkeler gerçekleştirecek.
Peki üretimde artan pay, zenginliğin göstergesi olan mali varlıklara nasıl yansıyor? Kısacası şu yaşanıyor. Gelişmekte olan ülkelerin üretimdeki payı artınca mali varlıkların mülkiyet dağılımı da değişiyor.
Geçen yıl dünya mali varlıkları, hisse senedi, bono, tahvil ve diğer borçlanma araçları olarak 11 trilyon dolar artarak toplam 212 trilyon dolara ulaştı. Halen dünya mali varlıklarının yüzde 79'unu zengin ülkeler, yüzde 21'ini de gelişmekte olan ülkeler ellerinde tutuyor. Gelişmekte olan ülkelerin dünya mali varlıkları içindeki payı giderek yükselecek ve 2020'de yüzde 36'ya ulaşacak. Böylece Çin, Rusya, Hindistan, Brezilya, Türkiye, Meksika, Güney Kore, Endonezya gibi ülkelerin mali derinliği artacak. Mali derinliğin artması, zenginleşme, yatırım imkânlarının çoğalması ve finansmana daha kolay ulaşma anlamına geliyor.
Peki gelişmekte olan ülkelerde mali varlıkların mülkiyeti hangi yoldan çoğalıyor? Gelişmekte olan ülkelerde yatırımcılar, tasarruf mevduatı, bono, tahvil gibi sabit getirili geleneksel mali araçlara yatırım yapıyorlardı. Ama artık bu yatırım anlayışı değişmeye başladı. Mesela Çin'de geçen yıl, birincil piyasadan 125 milyar dolar tutarında hisse senedi halka arz edildi. Aynı dönemde ABD'de yapılan benzeri hisse senedi halka arzı sadece 35 milyar dolar oldu.
Gelişmekte olan ülkelerde palazlanmaya başlayan ve önümüzdeki dönemde 800 milyon kişiye ulaşacağı tahmin edilen orta sınıflar, artık tasarruflarını hisse senetlerine yönlendiriyor. Böylece faizle borçlanma yerine, hisse senedi ortaklığının getirdiği "ortak olma" esası, sıfır finansman maliyetiyle yatırımları hızlandırıyor. Çok ortaklılık, riskin azalmasını ve sermayenin çoğalmasını sağlayarak zengin ülkelerin sanayi devrimini hazırlayan kalkınma aracını şimdi gelişmekte olan ülkelerin uygulamasını sağlayan bir yol oluyor.
Belki hatırlanacaktır, iktisat tarihçisi Douglas C. North, Batı Avrupa'nın kalkınmasını etkin ekonomik organizasyona bağlar. Ona göre bu etkin organizasyon anonim şirketlerdir. Çünkü riskin sermaye ile sınırlı olması ve ortaklık payının devredilebilmesi büyük yatırımların yapılmasını sağlar.
İşte zamanında Batı Avrupa'da yaşanan bu gelişme şimdi gelişmekte olan ülkelerde yaşanıyor. Çin'de geçen yıl hisse senedi halka arzların 125 milyar dolara ulaşması ve mali varlıkların 2011'de 11 trilyon dolar artışında, gelişmekte olan ülkelerin payının, zengin ülkelerden üç kat fazla olması bize bu dönüşümü gösteriyor.
Bütün bu gelişmelere bakarak yine de "kriz var" diyenlere, krizin nerede olduğu sorulmalı. Sürekli olumsuz beklenti yayarak Türkiye'de faizleri yükseltmek isteyenlere, krizin gelişmekte olan ülkelerde yaşanmadığı, krizin zengin ülkelerde yaşandığı gerçeği hatırlatılmalı. Çünkü onlar hâlâ zengin ülkelerin temsilciliğini yaparak para kazandıklarından, ya bu kazançların azalacağından korkup gerçekleri çarpıtıyorlar ya da dünya ekonomisindeki gelişmelerin farkında değiller. Kısaca bizdeki yeminli memnuniyetsizlere ve faiz lobisine inat dünya ekonomisi olumlu dönüşüyor. Fakirler zenginleşiyor ve bunlar yeni orta sınıfları oluşturuyorlar. Türkiye'de de bu dönüşümü görüyoruz. Başbakan Erdoğan'ın yeni yılda halka sesleniş konuşmasında belirttiği gibi, 2002'de Türkiye'de toplam 91 bin otomobil satılıyordu, 2011'de aralık hariç on bir ayda 504 bin otomobil satıldı. Yoksullaşan bir ülkede bu olabilir mi? Olamaz. Türkiye'nin de dahil olduğu gelişmekte olan ülkeler, dünya ekonomisinin yeni zenginleri oluyorlar artık.

sabah

Bu yazı 969 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 25 Eylül 2012 Kriz mi var?
  • 24 Eylül 2012 Yüksek faiz yüksek vergi
  • 21 Eylül 2012 Eksen kayması derler sakın kanmayın
  • 19 Eylül 2012 2001 krizinde ABD, IMF'nin Türkiye için yardım talebini geri çevirmiş
  • 14 Eylül 2012 Madem her şey çok kötü, niye AK Parti önde?
  • 12 Eylül 2012 Riskler azaldı, hâlâ notu niye artırmıyorsunuz?
  • 10 Eylül 2012 Altında yeni fiyat ne olacak?
  • 7 Eylül 2012 Draghi'nin planı Türkiye'nin notunu artırır mı?
  • 6 Eylül 2012 Sosyalist Enternasyonal'in Kürt sorununa çözüm önerisi ne?
  • 3 Eylül 2012 The Economist'in iki tuhaf isteği
  • 24 Ağustos 2012 Anadolu sermayesi mi, İslami burjuvazi mi?
  • 22 Ağustos 2012 Niye Gaziantep hedef seçildi?
  • 16 Ağustos 2012 Faiz lobisi şimdi ne diyecek?
  • 13 Ağustos 2012 İran niye Türkiye'ye kızıyor?
  • 9 Ağustos 2012 Faiz lobisine kötü haber: Londra zorda!
  • 7 Ağustos 2012 Türkiye'nin dış ekonomik riskleri ne?
  • 1 Ağustos 2012 Para niye Türkiye'ye gelecek?
  • 30 Temmuz 2012 Babamın bavulu Kıbrıs'ta
  • 25 Temmuz 2012 Obama küresel yolsuzluk dosyalarını niye açıyor?
  • 20 Temmuz 2012 Erdoğan'a niye kızıyorlar?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,469 µs