En Sıcak Konular

Emre Aköz


Emre Aköz
0 0 0000

Bir siyasi saplantı: 2014 SendromuBen nisan ayında yürürlüğe giren 6222 sayılı 'Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un bazı bölümlerini değiştiren 6250 sayılı kanuna muhalefet edilmesini yadırgamıyorum.
Çünkü... 1) Her yasa eleştirilebilir, eleştirilmelidir de... 2) Bence 6250 olumlu ama "zamanlaması" yanlış. Başta Aziz Yıldırım olmak üzere ünlü simalar tutuklanınca mı anladılar 6222'nin hatasını?.. 3) "Şimdi şikecilere verilen cezayı azaltıyorlar, sonra bunu emsal gösterip Ergenekoncuları kurtaracaklar" diye kuşkulananlar az değil... (Başka sebepler de var.)
Beni şaşırtan, bu konudaki aşırı tepkiler oldu. Bu ne şiddet, bu celal? 6250'nin yasalaşmasını sağlayan milletvekilleri için öyle laflar ettiler ki bir "246 el kaosa kalktı" demedikleri kaldı.
Belli ki karşı çıkılan yasanın ötesinde bazı düşünceler dolanıyor zihinlerde... Yoksa birileri "Erdoğan sonrası dönem" için hazırlık mı yapıyor? Nabız yoklayıp, tavır mı belirliyor?

***

6250 çevresinde koparılan gürültünün en önemli özelliklerinden biri, Başbakan Erdoğan'ın nekahet dönemine denk düşmesi...
Türkiye siyasetinin bir özelliği de bu işte. "Reis" ortada olmayınca, tayfalar birbirine giriveriyor. Erdoğan beş, on gün evinde oturdu, hemen itiş kakış başladı.
İnsanları, özellikle de siyasetçileri bir arada tutmak için ille de güçlü bir iktidar yapısı, sağlam bir irade gerekiyor. Hiyerarşi bozulduğu an... İpi kopmuş tespih taneleri gibi dağılıveriyorlar.
Böyle dönemlerde herkes kendi politikasını gütmeye başlıyor. Hele bir de akıllarda "yeşil tilki" dolaşıyorsa! Siyasetçilerin zihinlerinden atamadığı tarih Ağustos 2014... Düşünmemeleri, unutmaları, göz ardı etmeleri, burun kıvırmaları mümkün değil.
33 ay sonra, Abdullah Gül'ün ardından Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olması bekleniyor. Başbakanlığı ve AK Parti Başkanlığını gözlerine kestirenler kolları sıvadı bile... Kendinde o kapasiteyi görmeyenler ise müstakbel liderin kim olacağını tahmin edip, yanaşmaya çalışıyor.
"Şike Yasası" denilen 6250 sayılı Kanun, ideal bir oyun alanı oldu. Çünkü politik ve ekonomik yanı zayıf bir kanun bu...
Yani başbakanın iktidarına ya da işadamlarının çıkarına dokunmak gerekmiyor. Öte yandan "ahlaki" yanı fevkalade imkânlı: "Çeteler", "vicdan", "adalet" diye bağırabilir, gücün ettiği kadar popülizm gazı verebilirsin.
Özetle... "2014'te Başbakan kim olacak" dizisi 33 ay boyunca ekranlarda kalacak. Her bölüm ayrı bir heyecan!

***

Not 1: Hatırlarsanız, üniversitede kıyafet serbestliğini garantiye alan Anayasa değişikliği Meclis'ten geçtiğinde, Hürriyet gazetesi, "411 el kaosa kalktı" demişti.
O manşet hiç unutulmadı. Hâlâ yerden yere vuruluyor. Çünkü Meclis'in kurallara uygun biçimde yasa yapması demokrasinin ve kuvvetler ayrılığı ilkesinin abc'si... Hürriyet ise Vesayet Rejimi'ni savunuyordu o başlıkla...
Bugün lafı 246 el "kaosa kalktı", "şikeye kalktı", "çetelere için kalktı" noktasına getirenler de, bence başka saiklerle hareket ediyor. Not 2: Siyasi analizlerin 'sağlamasını' yapmak kolay değil. Çekişmenin ardında '2014 Sendromu'nun olup olmadığını anlamak için, öne çıkanları izlemek gerek. Bu tip tartışmalara katılmaya devam eden siyasetçiler, bir 'örüntü' oluşturacaklardır.

sabahBu yazı 1,440 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 23 Ağustos 2012 Yeni Anteplere dikkat!
  • 28 Haziran 2012 Suriye aynı zamanda Rusya'dır!
  • 21 Haziran 2012 Bunlar bizi kandırıyor
  • 23 Mayıs 2012 Tek emperyalist ABD mi?
  • 15 Mayıs 2012 Silivri izlenimleri (1)
  • 10 Mayıs 2012 Başkanlık sistemi: Valiyi halk mı seçecek?
  • 6 Mayıs 2012 Aşk olmadan meşk olur mu?
  • 3 Mayıs 2012 Çelişik mesajlar kafa karıştırıyor
  • 27 Nisan 2012 27 Nisan'ın da hesabı sorulacak mı?
  • 24 Nisan 2012 Stalinci olmak suç mu, değil mi?
  • 3 Nisan 2012 PKK'nın vesayet aracı KCK
  • 16 Mart 2012 Aleviler neden Sivas'ı 'yaptıranları' görmek istemez?
  • 9 Mart 2012 Hani kadınları eve kapatacaklardı?
  • 22 Şubat 2012 Seçilmişler, atanmışların kulu değil... Ya seçenler?
  • 16 Şubat 2012 Krizler bitmeyecek
  • 14 Şubat 2012 O ajanlara bir de böyle bakın
  • 10 Şubat 2012 2014 kavgası
  • 8 Şubat 2012 Kemalistler ve İsrail lobisi
  • 5 Şubat 2012 Müsamere kardeşliği
  • 25 Ocak 2012 Kemalistlerin baba kompleksi

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,259 µs