En Sıcak Konular

Süleyman Yaşar


Süleyman Yaşar
0 0 0000

Fitch yine suçüstü yakalandıHikâye çok ilginç... Tam bir suçüstü yakalanma hikâyesi... Amerikan MF Global isimli aracı kurum, 24 Ekim'de battı. Tabii müşterilerin 1.2 milyar doları da, beraberinde yok oldu.
Peki MF Global hakkında, "bu kuruluş güvenilir. Paranızı ona emanet edin" diyen, ona iyi not veren derecelendirme kuruluşu kim? Bu, bizim de yakından bildiğimiz bir kuruluş, Fitcht!
Anlayacağınız Fitch derecelendirme kuruluşu almış parayı, vermiş en yüksek notu. Sonra da MF Global'in batış sürecini bir türlü görememiş! Aynı Yunanistan, Portekiz ve İrlanda'yı batıncaya dek en yüksek not olan AAA derecesinde tutması ve battıktan sonra durumu görmesi gibi.
MF Global 24 Ekim 2011'de iflastan korunma başvurusu yapmadan ancak birkaç gün önce Fitch şirketin notunu düşürmüş. Tabii iş işten geçmiş. Diğer reyting kuruluşları, Moody's de aynı Fitch gibi batıştan birkaç gün önce olayı duyup not düşürmüş, Standart&Poor's ise MF Global battıktan ancak bir hafta sonra olayın farkına varmış.
Kısacası şirket batana dek, müşterilere "durum çok iyi" diyerek rapor vermişler. Battıktan sonra notu çöp seviyesine indirip, "biz dememiş miydik" demişler.
Neyse ki ABD Kongresi sahtekârlığın farkına vardı. Hemen üç reyting kuruluşu hakkında bir komisyon oluşturup soruşturma açtı. Soruşturmanın konusu, müşteri tasarruflarını yok eden MF Global'in batışında Fitch, Moody's ve S&P'nin rolünün araştırılıp, bu notçu şirketlerin cezalandırılması. Anlayacağınız Fitch ve diğerleri yine suçüstü yakalandı.
Fitch geçen hafta da bizim gündemimizdeydi. Durup dururken Türkiye'nin BB olan notunu pozitiften durağana çevirdi. Gerekçesi ise hiç mi hiç doğru değildi. Çünkü Türkiye'de cari açık kamu kesiminden kaynaklanmıyor, enflasyon tüm dünyada hedefin üstünde seyrediyor ve Fitch'in ileri sürdüğü gibi Türkiye'de bir politik risk yok.
Bütün bunları Fitch'in kendisi de biliyordur ama... Nedense Türkiye'de bazıları Fitch'in bu açıklamasının doğru olduğunu ileri sürdü. O zaman onlara da şu sorulmalı. Türkiye'nin notu BB mi olmalı? Eğer evet diyorsanız, aslında şunu söylemiş oluyorsunuz. "Türkiye, Mısır ve batmış İzlanda'yla aynı seviyede. Notu BBB olan Tunus'un altında" diyorsunuz. Türkiye için böyle bir derece asla kabul edilemez. Türkiye en az Polonya'nın bulunduğu A seviyesinde olmalı. Çünkü Polonya'nın performansı Türkiye'nin de altında.

MF Global'de suçüstü yakalanan Fitch'in Türkiye notunu ve gerekçelerini, Türkiye'nin gerçeklerine rağmen destekleyenlerin bu durumda tek bir amacı olmalı. O da şu: "Türkiye yüksek faiz ödesin ve yabancı yatırımcı gelmesin. Böylece refah seviyemiz düşşün, faizden kolay para kazanmaya devam edilsin. Ben de lobiye destek çıktığım için komisyonumu alayım!

CHP'nin Fitch'e desteği doğru mu?
Gelelim ABD'de adeta dolandırıcılıktan suç üstü yakalanan Fitch'i destekleyen CHP'nin tuhaf tutumuna... Avrupa Sosyalistleri Partisi kongresinde Norveç Savunma Bakanı Espen Barth Eide, yeni Türkiye'yi övüyor ve "tarihiyle ve Müslüman kökenleriyle uzlaşmış Türkiye'nin Kemalist Türkiye'nin otoriter yöntemlerle Batılılaşma çabasından daha Avrupalı olduğunu" söylüyor. Ve Kılıçdaroğlu'na, Türkiye'nin Arap Baharı'nda rol modeli olup olamayacağını sorarak söz veriyor. Kılıçdaroğlu ise adeta Fitch gibi konuşuyor. "Türkiye son dönemde parlak gelişmeler sağladı, diyorsunuz. Doğrudur. Ama o gelişmelerin hangi bedeller ödenerek sağlandığını acaba tahlil ettik mi? Dünyada cari açıkta bir numarayız, bu hiç sorgulanmıyor" diyor.
Keşke sorgulansa... Çünkü sorgulandığında ortaya net bir başarı çıkıyor. Cumhuriyet tarihinde ilk kez bütçesi denk, sağlık ve eğitim harcamaları askeri harcamaların üzerine çıkmış bir Türkiye var. Vatandaş memnun.
Cari açığın yüksekliğine gelince... Bunun nedeni demokratik kambiyo rejimi. Çünkü gelişmekte olan ülkeler arasında en demokratik kambiyo rejimi Türkiye'de bulunuyor. Türk parası konvertible. Herkes istediği gibi tasarrufunu dövize çevirip yurtdışına çıkarabiliyor. Türk parası ve döviz ithal ve ihracı serbest. Oysa Çin ve Hindistan'daki gibi yurtdışına para çıkartmak yasak olsa, Türkiye'nin cari açığı da yüksek olmazdı. Anlaşılan Kılıçdaroğlu demokratik bir kambiyo rejimine de karşı. İktidara gelirse demokratik kambiyo rejimini de kaldıracak herhalde.
Artık Fitch konusunda açık olmanın zamanı geldi geçiyor. Türkiye halkının alın terinin sömürülmesine aracılık eden Fitch'e sahip çıkmak doğru değil. Unutmayalım Fitch, AK Parti'nin değil, bizim vergilerimizle daha çok faiz ödememize aracılık ediyor. Hükümetler gelip geçicidir. Oysa Fitch notumuzu haksız yere düşük tutarak yol, okul, hastane olacak vergilerimizi kolay para kazanlara aktarıyor. Yabancı sermaye girişini engelleyip yatırımlarımızı azaltıyor, işsizliği çoğaltıyor. O halde defalarca suçüstü yakalanan Fitch'i destekleyeceğimize, Türkiye'nin soyulmasına aracılık eden Fitch'i, biz de Avrupa ve ABD gibi sorgulamalıyız, Türkiye toplumu adına ondan hesap sormalıyız.

sabahBu yazı 1,312 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 25 Eylül 2012 Kriz mi var?
  • 24 Eylül 2012 Yüksek faiz yüksek vergi
  • 21 Eylül 2012 Eksen kayması derler sakın kanmayın
  • 19 Eylül 2012 2001 krizinde ABD, IMF'nin Türkiye için yardım talebini geri çevirmiş
  • 14 Eylül 2012 Madem her şey çok kötü, niye AK Parti önde?
  • 12 Eylül 2012 Riskler azaldı, hâlâ notu niye artırmıyorsunuz?
  • 10 Eylül 2012 Altında yeni fiyat ne olacak?
  • 7 Eylül 2012 Draghi'nin planı Türkiye'nin notunu artırır mı?
  • 6 Eylül 2012 Sosyalist Enternasyonal'in Kürt sorununa çözüm önerisi ne?
  • 3 Eylül 2012 The Economist'in iki tuhaf isteği
  • 24 Ağustos 2012 Anadolu sermayesi mi, İslami burjuvazi mi?
  • 22 Ağustos 2012 Niye Gaziantep hedef seçildi?
  • 16 Ağustos 2012 Faiz lobisi şimdi ne diyecek?
  • 13 Ağustos 2012 İran niye Türkiye'ye kızıyor?
  • 9 Ağustos 2012 Faiz lobisine kötü haber: Londra zorda!
  • 7 Ağustos 2012 Türkiye'nin dış ekonomik riskleri ne?
  • 1 Ağustos 2012 Para niye Türkiye'ye gelecek?
  • 30 Temmuz 2012 Babamın bavulu Kıbrıs'ta
  • 25 Temmuz 2012 Obama küresel yolsuzluk dosyalarını niye açıyor?
  • 20 Temmuz 2012 Erdoğan'a niye kızıyorlar?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,799 µs