En Sıcak Konular

Mustafa Ünal


Mustafa Ünal
0 0 0000

Ankara'da terör kâbusu!Ve korkulan oldu. Ankara dün, güne terörle başladı. Bomba Başkent'in tam göbeğinde patladı. Olay yeri Başbakanlık'a, Genelkurmay'a, Meclis'e yakın bir nokta.


Yürüme mesafesinde. Patlamanın tüpten kaynaklandığı iddia edildi önce. Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, bir zabıtanın, yanmakta olan tüpün sokağa atıldığını gördüğünü, onun da araçları tutuşturduğunu söyledi.

Çok geçmeden terör saldırısı olduğu açıklandı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 'Bomba bilgisi var' dedi. Bomba ihtimali güçlendi. Başsavcılık son noktayı koydu, patlamanın terör saldırısı olduğunu bildirdi. Biri kadın üç kişi hayatını kaybetti, 20'ye yakın da yaralı var.

İlk dikkat çeken, olayın zamanlaması... Türkiye'nin içeride ve dışarıda kritik sürece girdiği bir dönemdeyiz. Doğu Akdeniz'de petrol arama restleşmesi İsrail'le krizi daha da derinleşti. İsrail, Rumlarla birlikte Türkiye'nin tepkilerine rağmen petrol sondajına başladı. Aynı amaçla Türkiye de Akdeniz'e çıktı ve denizin harareti yükseldi.

Terör örgütüne karşı yeni mücadele konseptinin tartışıldığı bir süreçteyiz. Kapalı kapılar arkasında değil kameraların önünde, Kuzey Irak'a kara harekâtı ile Kandil'e çok yönlü operasyon konuşuluyor. İmralı ile örgütün irtibatı kesildi. Kandil karargâhı dağılmanın eşiğine geldi.

Patlamadan 12 saat sonra kritik bir görüşme söz konusu... Başbakan Erdoğan, New York'ta ABD Başkanı Obama ile bir araya gelecekti. Olağan, normal bir görüşme değil. Eylül ayında New York, BM toplantısı nedeniyle lider akınına uğrar. ABD başkanları talepleri karşılayamayacağı gerekçesiyle ikili görüşmelerden kaçınır. Görüşmeler genellikle toplantılarda veya yemek sırasında ayaküzeri kısa sohbet veya selamlaşmayla sınırlıdır. Görüşme talebi Obama'dan geldi. Ne konuşacakları az çok belli... İsrail krizi, Suriye'nin geleceği ABD için önemli. Türkiye'nin gündeminde ise terör var. Türkiye, Amerika'nın Irak'ta kullandığı insansız hava araçları Predatorleri almak için bastırıyor. Başbakan Erdoğan, konuyu Obama görüşmesinde tekrar gündeme getireceğini açıkladı. Terör örgütü, içeride ve Irak yaşam alanının daralmakta olduğunun farkında. Önceki akşam Almanya'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuşma yapacağı üniversiteye de bomba ihbarı yapıldı. Alman yetkililer Gül'e 'Risk olabilir, konuşmayı iptal edelim' önerisinde bulundu. Ancak Cumhurbaşkanı 'Ya konuşurum ya giderim' dedi.

Terörün gemi azıya aldığı bir dönemden geçiyoruz.. Büyük şehirler uzun süredir terör örgütünün hedefindeydi. İstihbarat birimleri örgütün şehirlerde ses getirecek eylem üzerinde çalıştığını değerlendiriyorlardı. MİT yöneticileri ile terör örgütü mensupları arasında geçtiği iddia edilen ses kaydına bile yansıdı.

O görüşmede MİT yetkilisi 'Orada yerleşik bir kadro değil, geçmişi olan bir yer değil, Reşadiye o kadar gelme geçme noktası bir yer ki ne zaman organize oldular da hemen böyle birdenbire aşka gelip eylem yapacak gücü buldular?' diye soruyor.

Terör örgütü mensubu Sabri Ok'un 'Bizim güçler her tarafta var, onu söyleyelim. Türkiye'nin her tarafında var. Karadeniz'de de var, Toroslar'da da var.' diye cevap vermesi üzerine MİT yetkilisi aynen şunları söylemiş: 'Biliyoruz metropolleri de doldurdunuz bu arada, patlayıcılarla doldurdunuz.'

Ok 'Yok canım!' diye tepki göstermiş. MİT yetkilisinin cevabı ilginç: 'Hepsini biliyoruz.'

Ankara'daki patlamayı her duyanın aklına ilk olarak ses kaydındaki bu bölüm geldi. İstihbarat birimleri, terör örgütünün büyük şehirleri patlayıcılarla doldurduğunun farkındaydı. Birçok saldırı güvenlik kuvvetlerinin başarılı operasyonları sonucu önlendi. Ama dünkü patlama ve 4 yıl önce Ulus Anafartalar Çarşısı'ndaki patlama maalesef engellenemedi.

Olayın zamanlaması dikkat çekici. Geride bir yığın soru bıraktı... Ankara'nın tam göbeğinde her noktanın kameralarla izlendiği yerde bomba patlatmanın mesajı olmalı. Örgüt kendi dinamikleriyle kendi stratejileri doğrultusunda mı yoksa başka güçlerin taşeronu olarak mı böyle bir saldırıyı planladı? Bombayı Doğu Akdeniz'in ısınan suları patlatmış olabilir mi? Erdoğan-Obama görüşmesine Ankara'dan bir mesaj mı? Hepsi de mümkün... Bu bombanın birden fazla hedefi olduğu kesin.

zaman

Bu yazı 848 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 26 Eylül 2012 Balyoz duruşu
  • 23 Eylül 2012 'Balyoz' yok sayılamaz
  • 19 Eylül 2012 Menderes'in kabrinde bir CHP lideri
  • 5 Eylül 2012 İki görüşme...
  • 29 Ağustos 2012 Çiçek'in çıkışı
  • 1 Ağustos 2012 Tutukluluk avantaja dönüşmemeli
  • 29 Temmuz 2012 Rüya gibi
  • 25 Temmuz 2012 Suriye nelere gebe?
  • 18 Temmuz 2012 CHP değişir mi?
  • 1 Temmuz 2012 Davutoğlu ile Suriye...
  • 27 Haziran 2012 Cevap, yeri ve zamanı geldiğinde...
  • 20 Haziran 2012 Dağlıca yine dağladı
  • 17 Haziran 2012 7+5 senaryoları
  • 13 Haziran 2012 Kürtçe derste tarihî adım
  • 8 Haziran 2012 İyimser hava
  • 30 Mayıs 2012 'Hassas ve gerilimli iş'
  • 23 Mayıs 2012 Meclis'te Erdoğan barışı
  • 18 Mayıs 2012 Rota başkanlık sistemi
  • 16 Mayıs 2012 Tutuklu vekillere yasayla tahliye yok
  • 9 Mayıs 2012 28 Şubat'ın dalga boyu

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,320 µs