En Sıcak Konular

Fikret Bila


Fikret Bila
0 0 0000

Davutoğlu: Hem terör hem müzakere olmazDışişleri Bakanı Davutoğlu, “Türkiye ne zaman uluslararası başarılı bir çalışma yapsa mutlaka terör eylemleri yapılıyor” dedi. Bakan’a göre bu tesadüf değil. Erdoğan’ın Kuzey Afrik’da yaptığı başarılı geziyi gölgelemeye yönelik olabilir.

Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, uzun bir süreden sonra ilk kez CNN-Türk’te iki saatlik bir canlı yayına çıkarak sıcak gelişmelere ilişkin soruları yanıtladı. CNN-Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın yönettiği “Ufuk Turu” programına Star gazetesinden meslektaşım Nasuhi Güngör ile birlikte katıldık.

“Görüşmeleri terör kesti”
Gündemdeki en sıcak konulardan biri MİT-PKK görüşmeleriydi. Bu görüşmelerden birine ait olan kayıtların yayımlanması gündemde önemli yer tuttu. Bir yandan gizli yürütülen görüşmelerin deşifre edilmesi ilişkin soru işaretleri, diğer yandan müzakerelerin neden kesildiği ve yeniden silahlı mücadele dönemine girildiğine ilişkin sorular gündemdeydi.
Davutoğlu’na “ne oldu da görüşmeler kesildi ve yeniden 90’ların havasına dörüldü” sorusunu yöneltiğimde, müzakereyi kesen faktörün PKK’nın teröre başvurması olduğu yanıtını verdi.
Davutoğlu, “hem terör hem müzakere olmaz” diyerek, süreci kesen eylemlerden örnekler verdi. Örneğin, “Bir taraftan görüşme yürütüyorsunuz ama adamlar bir taraftan ensesinden sokak ortasında asker, polis vuruyor! Bu şartlarda nasıl görüşme yürütülür? Teröre başvurulduğundea müzekere ortamı ortadan kalkar” diyerek, tepkisini dile getirdi.
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, devletin, terörün sonlandırılması, huzur ve güvenin sağlanması için her türlü teması yapmasının doğal olduğunu vurgularken, “ancak” kaydını düştü ve şöyle devam etti :
“Devletin şefkat eli vardır, kudret eli vardır. Her zaman şefkat eliyle oluylara yaklaşır ama gerekitğinde kudret elini de gösterir. Konuşmak isteyenle oturur konuşur. Ama güç gösterene güç gösterilir.”

“Tesadüf değildi”
Davutoğlu, “Türkiye ne zaman uluslararası başarılı bir çalışma yapsa mutlaka terör eylemleri yapılıyor” diyerek şu değerlendirmeyi de yaptı:
“Bu, tesadüf olamaz. Arkadaşlarımdan rica ettim. ‘Bizim Türkiye olarak başarılı uluslararası çalışmalarımızın tarihleri ile terör eylemlerinin tarihlerini bir karşılaştırın’ dedim. Tarihler bunun bir tesadüf olmadığını gösteriyor, MİT’in görüşmeleriyle ilgili kaydın gündeme sürülmesi de Başbakan Erdoğan’ın Arap Baharı vesilesiyle Mısır’a, Tunus’a, Libya’ya yaptığı başarılı geziyi gölgelemeye, gündemi değiştirmeye yönelik olabilir. Bakın Sarkozy ve Cameron bile nasıl rol kapmaya çalıştılar.”
Davutoğlu, devletin istihbarat kurumları aracıyla bilgi toplarken, bunu doğrudan yapabileceği temaslar kurmanın doğru bir yol olduğuna da işaret etti. MİT-PKK görüşmelerinde elbette Başbakan’ın talimatı olduğunu ancak bir siyasi sorumlu eliyle siyasi bir müzakerenin söz konusu olmadığını da vurguladı.

“Hakan Fidan görevini yaptı”
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a da sahip çıktı. “Hakan Bey elbette Başbakan’ın talimatını yerine getirmiştir. MİT, istihbarat ölçeğini değiştirmiştir, istihbaratı sadece PKK konusuyla sınırlı olmaktan çıkarmıştır” diyerek şöyle devam etti:
“Eğer Hakan Bey’in bu çalışması, istihbarat ölçeğini genişletmesi, birilerini rahatsız etmişse ve Hakan Bey’i yıpratmak için bu yola başvurulmuşsa, Başbakanımızın ifade ettiği gibi bir etkisi olmaz. Hakan bey görevini mükemmel olarak yerine getiren biridir.”

PKK’nın eyemleri
Davutoğlu’nun, görüşmelerin kesilmesine neden olduğunu söylediği PKK eylemlerinin seyri şöyle gelişti:
PKK, 13 Ağustos 2010’da eylemsizlik kararını uzattı. Ancak bu karardan hemen sonra 23 Ağustos’ta Hakkari’de İmam Aziz Tan öldürüldü.
Eylemsizlik kararı önce Mart’a, sonra 12 Haziran seçimine, sonra 15 Haziran’dan 15 Ağustos’a kadar uzatıldı.
24 Nisan 2011’de iki uzman çavuş Hakkari’de sokak ortasında öldürüldü.
4 Mayıs 2011’de Başbakanlık konvoyu Kastamonu’da saldırıya uğradı. 1 polis şehit edildi.
14 Mayıs 2011’de Silopi’de iki polis şehit oldu.
14 Temmuz 2011’de Silvan’da 13 asker pusuya düşürüldü ve şehit oldu.
9 Ağustos 2011’de Hakkari’de bir polis ensesinden vurularak şehit edildi.
12 Ağustos 2011’de Çukurca’da 8 asker mayın saldrısı sonucu şehit oldu.
PKK terörünün tırmanması üzerine Başbakan Tayyip Erdoğan, “Onların anladığı dilden konuşacağız, bizden artık iyi niyet beklemesinler” diyerek silahlı mücadeleyi önceleyen bir tutum aldı.

Bahçeli’nin sert tepkisi
MİT-PKK görüşmelerinin ortaya çıkmasından sonra CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “‘Niye görüştünüz’ demiyoruz, neden halka yalan söylediniz, diyerek” tepki verirken, MHP Lideri Devlet Bahçeli Oslo görüşmelerini “ihanet görüşmeleri” olarak niteledi. Bahçeli dün düzenlediği basın toplantısında sert bir dille Başbakan Erdoğan’a yüklenirken, görüşmelerin içeriğini de “kepazelik” olarak nitelendirdi.
Bahçeli’nin dünkü basın toplantısının da gösterdiği gibi MİT-PKK görüşmeleri Türkiye’nin gündeminde uzun süre önemli tartışmalara konu olacak.

milliyetBu yazı 1,152 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ankara’nın müzakere planı nedir?
  • 26 Eylül 2012 Özkök: Bektaşi fıkrasına döndü
  • 19 Eylül 2012 PKK, BDP’yi boşa çıkardı
  • 9 Eylül 2012 PKK’nın yerleştirmeye çalıştığı dil
  • 7 Eylül 2012 Bomba sayımı vardı
  • 5 Eylül 2012 PKK’nın ‘ele geçirme’ ısrarı
  • 29 Ağustos 2012 Çiçek’in mutabakat çağrısının muhatabı
  • 28 Ağustos 2012 Çiçek’ten ulusal mutabakat çağrısı
  • 26 Ağustos 2012 Kuzey Irak-Kuzey Suriye çelişkisi
  • 25 Ağustos 2012 ''Çözüm'' denilince ne anlaşılıyor?
  • 23 Ağustos 2012 Sadece cenazede değil
  • 19 Ağustos 2012 PKK’nın ''kontrol bende'' mesajı
  • 15 Ağustos 2012 PKK ile ilgili yanılgılar
  • 8 Ağustos 2012 Şemdinli’de neler oluyor?
  • 6 Ağustos 2012 PKK saldırılarının şifreleri
  • 5 Ağustos 2012 Büyük tasfiye
  • 29 Temmuz 2012 Kuzey Irak’ta ağzı sütten yanan Türkiye
  • 27 Temmuz 2012 Ankara’nın Barzani tercihi
  • 26 Temmuz 2012 PKK ve Kürt sorunu boyut değiştiriyor
  • 22 Temmuz 2012 Esad’ın tutunması artık çok zor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,762 µs