En Sıcak Konular

Prof. Dr. Ahmet Rasim KüçükustaProf. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
0 0 0000

Ot çöp ticaretine kim dur diyecekGüntay Şimşek www.haberturk.com’ da “Ot ticareti” başlıklı yazısında şunları söylüyor(1) :

“Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, bitkilere dikkat çekmiş, ama taşlarla tedaviyi unutmuş. Küçükusta “Bitkisel ilaç sahtekârlarına kanmayın” uyarısını yanlış yere yapıyor. Ayrıca Küçükusta‘ya hatırlatmakta fayda var. Tıp profesörleri de bu işin ticaretini yapıyor. Evet, tıp profesörü ya da eczacılık kökeninin olması gerekir ki bitkileri, otları, ağaçları tedavi için referans göstersin. Fakat bu zevatın yıllarca reçetelerine yazdıkları ilaçların kaçının ne olduğunu, yan etkilerini ne kadar biliyorlar?”

Önce şunu belirteyim ki tüm hayatı modern tıp öğrenmekle, öğretmekle ve uygulamakla geçmiş biri olarak alternatif tıbba değil bu tedavi yöntemleri vasıtasıyla halkın aldatılmasına, dolandırılmasına karşıyım.

Alternatif tıbbı ben “etkinlikleri ve güvenilirlikleri henüz bilimsel yöntemlerle kanıtlanmamış tedavi yöntemleri” olarak tanımlıyorum; çünkü bunlar içinde araştırıldıktan sonra modern tıp tarafından da kabul edilmiş olan hipnoz, akupunktur, fitoterapi başta olmak üzere birçok tedavi yöntemi var.

Alternatif tıp elbette sadece bitkilerle tedavi demek de değil elbette. Bu yöntemlerin birbirlerinden her bakımdan tamamen farklı pek çok türü var ve bunların hepsinin aynı kefeye konması da doğru değil: Hipnoz, akupunktur, allopati, biyorezonans, nöralterapi, homeopati, osteopati, meditasyon, ozon tedavi, aroma terapi, fitoterapi, naturopati, mezoterapi, astroterapi, biyoharmoni, holistik tıp, izopati, iridoloji, masaj, reiki, refleksoloji, ayurvedik tıp, renk tedavisi, hidroterapi, kinesiyoloji, ışık tedavisi, magnoterapi, şiatsu, tai chi… ve daha neler neler.

Alternatif tıp yöntemlerinden biri olan bitkilerle tedavi yani fitoterapi “Bitkisel ilaç sahtekârlarına kanmayın” başlıklı yazımda da belirttiğim gibi hem içlerinde profesörler ve doktorlar da olan tıp mensupları ve hem de tütüncü, kimyacı, saraç, aktarlar olan türlü-çeşitli “uyanıklar” tarafından sadece “para kazanmak” amacıyla kullanılıyor.

Bu bitkisel ilaç sahtekârlarının medyada fink atmalarına ve halkı kandırmalarına dur diyecek, vatandaşları bunlara karşı uyaracak birçok kurum var.

Bunların içinde asıl vazife Sağlık Bakanlığına düşüyor; RTÜK de bunların ekranlardaki paralı veya parasız programlarını mutlaka engellemelidir; anlı-şanlı televizyon ve gazeteler de reyting ve tiraj uğruna bunlara alet olmamalıdır diye defalarca yazıp bir sonuç hatta cevap bile alamadığım için “sahtekârlara kanmayın” diyerek doğrudan vatandaşa seslenmeyi tercih ettim.

Modern tıbbın da ot tüccarlarından farkı yok

Bitkisel ilaç sahtekârlarını tenkit ederken modern tıbbın “masum” olduğunu da iddia etmiyorum. “Tıbbın alternatifi olmaz” başlıklı eski bir yazımdan şu paragraf bunu açıkça gösteriyor:

“Modern tıp ‘dediğim dedik çaldığım düdük’ prensibine sıkı sıkıya bağlı bir kurumdur. Kendi öğretisinde yer almayan hiçbir tedavi yöntemini tartışmaya bile gerek görmeden kesinlikle reddeder ve bunları uygulayanları veya savunanları da gözünü kırpmadan ‘şarlatan’ ilan eder. Oysa modern tıbbın elinin kolunun bağlı kaldığı pek çok hastalık olduğu gibi ‘kendi şarlatanlarının’ sayısı hiç de az değildir; belki daha bile fazladır.”

Modern tıptan ekmek yiyen biri olarak modern tıbbı benim kadar çok ve benim kadar ağır eleştiren başka bir hekim olduğunu da sanmıyorum. Son üç kitabımın isimleri bunun en güzel delili:

Biri Bizi Hasta Ediyor

Adamın Bir Doktora Gitmiş… Gidiş o Gidiş!-

Bir İki Üç Tıp: Tababet Komada Doktor Depresyonda Hasta Teyakkuzda”.

Gelelim neticeye

Alternatif tıbba Sağlık Bakanlığının ve üniversitelerin sahip çıkması ve bunların şarlatanlar tarafından kötüye kullanımına fırsat verilmemesi gerekiyor. Kötü niyetli kişilerin elinde suiistimale çok müsait olan tıp uygulamaları bilimsel metotlarla araştırılmalı; bunların etkinlikleri, emniyetleri kullanım endikasyonları belirlenmelidir.

Ot-çer çöp ticareti ile insanların kandırılmalarını engellemek için alâkalı kurumları göreve çağırıyorum.

KAYNAK

http://ekonomi.haberturk.com/yazarlar/guntay-simsek/663142-ot-ticaretiBu yazı 2,492 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Ekim 2014 Günde 3 bardak süt kemik kırığı ve ölüm riskini artırıyor
  • 14 Mayıs 2013 Akademik sahtekârlık geleneğinin kime ne zararı var
  • 11 Aralık 2012 Yakında ruh hastası olmayan kalmayacak
  • 9 Ekim 2012 Bir Türk tıp alanında Nobel alabilir mi?
  • 3 Ekim 2012 Burun damlaları ile aldatılıyor muyuz?
  • 2 Ekim 2012 Kimi kime şikâyet edelim?
  • 1 Ekim 2012 Türkiye'de mamografi taramaları rezaleti
  • 16 Eylül 2012 Mamografi taramalarına karşıyım
  • 10 Eylül 2012 Modern tıbbın son numarası: Aşırı teşhis
  • 8 Eylül 2012 Mamografi kanser riskini arttırıyor
  • 7 Eylül 2012 Benzer ilaç nedir?
  • 28 Ağustos 2012 Meme taraması saç taramaya benzemez
  • 14 Ağustos 2012 Antibakteriyel ürünlerdeki büyük tehlike
  • 6 Ağustos 2012 Sağlıklı suda hiçbir mikrop olmamalıdır
  • 30 Temmuz 2012 Enerji içecekleri yasaklanmalıdır
  • 23 Temmuz 2012 Damacana mı musluk suyu mu?
  • 10 Temmuz 2012 İlaç tanıtımında bundan iyisi Şam'da kayısı
  • 23 Haziran 2012 Bir sağlık haberi skandalı
  • 13 Haziran 2012 Ot-Çöp tüccarlarından alacağımız dersler de var
  • 17 Nisan 2012 Sönmez gene döndü

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,720 µs