En Sıcak Konular

Mustafa Ünal


Mustafa Ünal
0 0 0000

'Muhalefetsiz' yıllar...AK Parti 10. kuruluş yıldönümünü sessiz sedasız kutladı. Oysa yıldönümlerinde 5 ve 0'lı yıllar daha fazla önemsenir.


Görkemli programlar düzenlememesinin nedeni belli; Ramazan... Açlık tehdidi altındaki Afrika'nın, özellikle de Somali'nin oruç ayının teması olması. Haklı olarak herkesin gösterişli iftarlardan kaçındığı bir dönem...

AK Parti, yıldönümünün hatırasına 81 ilde abartısız iftar programları düzenledi. Başbakan Erdoğan, Ankara teşkilatının iftarına katıldı. Ve terörle mücadele konusunda önemli mesajlar verdi. AK Parti'nin kısa tarihine geçmeden bu mesaja değinmek isterim. Başbakan artan terör konusunda, "Bıçak kemiğe dayandı. Bedeli çok ağır olacak." dedi. Bu cümle sadece teröre duygusal tepki değil. Siyaset adamlarında sıkça rastladığımız sıradan meydan okuma hiç değil.

Erdoğan, bu sözlerle terörle mücadelede oluşmakta olan yeni konseptin ipuçlarını verdi. Dönüm noktası; Silvan saldırısı... O gün Erdoğan "Artık her şey çok farklı olacak." sözünü boşuna söylemedi. Zaten bu sözün içini doldurmakla meşguldü. Askerin yanında polisin aktif olarak devreye gireceği sürecin kapılarını açmıştı.

Başbakan takvim de verdi: "Ramazan dolayısıyla sabrediyoruz. Bu ayın bitiminden sonra her şey çok daha farklı olacak." Ne olabilir? Somut sonuçlara dönük işaretler içerdiğini düşünüyorum ben. Terör örgütüne ağır bedelin ödetileceği, neticelerini herkesin fark edeceği gelişmelere hazır olun. Bayramdan sonra, sınır ötesine hatta Kandil'e kadar uzanan operasyonlar beklenebilir.

10 yılı geride bırakan AK Parti'nin kısa tarihine bakacak olursak... 9 yılı iktidarda geçti. Değil Türkiye'de, dünyada AK Parti gibi 10 yıla büyük seçim zaferleri sığdırmış başka parti bulmak zor. Üç genel seçim, iki yerel seçim, iki referandum... Üstelik oylarını da sürekli artırdı. 12 Haziran'da yüzde 50 sınırına dayandı.

Bu noktaya düz yoldan yürüyerek gelmedi. Kapatılmanın eşiğinden döndü. Anayasa Mahkemesi'ndeki 1 oy sadece AK Parti'nin değil Türkiye'nin kaderini tayin etti. Yoksa bugün siyasi buhranlara sürüklenmiş, krizlerle örselenmiş çıkış arayan bir ülkeydik. O 1 oy, her şeyi farklı kıldı. 27 Nisan bildirisine verdiği cevap, Türk siyaseti için dönüm noktasıydı. Dik duruşu sayesinde muhtıralar hükmünü kaybetti. Artık istifa eden hükümetler değil, başkaları...

10 yaşın gençliği aldatmasın, köksüz bir parti değil AK Parti. Başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere partiye vücut veren isimlerin siyasi geçmişi var. Erdoğan'ın yıldızı İstanbul Belediye başkanlığında parladı. AK Parti'yi kuran kadrolar rüştünü ilkin yerel yönetimlerde ispat etti. AK Parti beslendiği Milli Görüş damarının dar kalıpları arasında sıkışıp kalmadı. Değişmekten, gelişmekten korkmadı. Reel politiği dikkate aldı ancak sisteme teslim olmadı, siyaseti zamanın ruhuna uyarladı. İktidar partisi olmasına rağmen sisteme muhalif karakterini hiç yitirmedi.

Hükümet koltuğuna oturduğu gün birilerinin AK Parti'yi iktidardan uzaklaştırmak için darbe planları yaptığını davaların iddianamelerinden okuyoruz. Çetelerle, cuntalarla sürdürdüğü iktidar mücadelesini kazandı. Ve 9 yılın son iki üç yılında ancak muktedir oldu.

AK Parti, sisteme muhalif karakterini muhafaza ettiği, gayri meşru iktidar odaklarına karşı mücadelesini sürdürdüğü müddetçe kazanmaya devam edecek. Onu tehdit eden rakip bir parti yok. CHP'nin hali malum... AK Parti'nin yarısını bile başarı sayıyor.

Seçim sonrası bir AK Parti yöneticisi şunları söyledi: "Muhalefetten çok memnunuz. Biz planlarımızı Cumhuriyet'in 100. yılına göre yapıyorduk. Muhalefetin haline bakınca sadece 1923'te değil, Malazgirt'in 1000. yıldönümünde de iktidardayız. Biz değil tabii çocuklarımız." AK Parti'nin rakibi yine kendisi. Salt milletvekillerini değil, parti liderliğini de sınırlayan üç dönem kriteri önemli eşik... Eğer ikinci kuşak siyasetçi açılımını başarıyla gerçekleştirebilirse AK Parti'nin önü açık...

Yarınını ise bugün yapacakları şekillendirecek. Süreç zorlu. Terörle mücadele ve yeni anayasa konusunda sınav zamanı...

 
zaman


Bu yazı 1,261 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 26 Eylül 2012 Balyoz duruşu
  • 23 Eylül 2012 'Balyoz' yok sayılamaz
  • 19 Eylül 2012 Menderes'in kabrinde bir CHP lideri
  • 5 Eylül 2012 İki görüşme...
  • 29 Ağustos 2012 Çiçek'in çıkışı
  • 1 Ağustos 2012 Tutukluluk avantaja dönüşmemeli
  • 29 Temmuz 2012 Rüya gibi
  • 25 Temmuz 2012 Suriye nelere gebe?
  • 18 Temmuz 2012 CHP değişir mi?
  • 1 Temmuz 2012 Davutoğlu ile Suriye...
  • 27 Haziran 2012 Cevap, yeri ve zamanı geldiğinde...
  • 20 Haziran 2012 Dağlıca yine dağladı
  • 17 Haziran 2012 7+5 senaryoları
  • 13 Haziran 2012 Kürtçe derste tarihî adım
  • 8 Haziran 2012 İyimser hava
  • 30 Mayıs 2012 'Hassas ve gerilimli iş'
  • 23 Mayıs 2012 Meclis'te Erdoğan barışı
  • 18 Mayıs 2012 Rota başkanlık sistemi
  • 16 Mayıs 2012 Tutuklu vekillere yasayla tahliye yok
  • 9 Mayıs 2012 28 Şubat'ın dalga boyu

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,549 µs