En Sıcak Konular

Ergun Babahan


Ergun Babahan
0 0 0000

Neo-Con'la İhlas'lı patronun alışverişi"Paranın dini, imanı olmaz" sözünün doğruluğu bir kez daha kanıtlandı. Türkiye'nin Müslüman kimliği öne çıkan bir patronu, TV kanalını milyonlarca dolara son dönemde Hıristiyan kimliğin en ateşli savunucusu olarak sahneye çıkan Rubert Murdoch'a sattı.

Murdoch sıradan bir basın patronu değil. Amerikan Yeni Sağ'ının ve İsrail politikalarının en ateşli savunucusu. CNN'ene rakip olarak kurduğu Fox TV insanın yüzünü kızartacak kadar yanlı yayınlarıyla tanınıyor. İsrail'in Lübnan ve Filistin'e yönelik politikalarına ateş püsküren Başbakan Erdoğan, bu Murdoch'la birden fazla kez buluştu ve Türkiye'ye girmesini teşvik etti.

Kaderin cilvesi, Murdoch televizyon kanallarından İsrail kıyımına övgüler yağdırırken Türkiye'nin İslamcı bir kanalını satın aldı. Bakmayın Ertegün'ün sahip göründüğüne, o RTÜK engelini aşmak için bir oyun.

Türkiye'de kurallar zaten hileyle aşılmak için koyulur. Bay Enver Ören, İslamcı kimlikle çıktığı macerasını Neo-Con bir işadamıyla pazarlıkla noktaladı.

İhlas Finans'ta milyonları perişan eden Ören, kendini düze çıkaracak bir anlaşmaya imza attığı için mutludur. Şu anda Ören'in İsrail'i, Filistin'i veya din kardeşliğini düşünecek hali yoktur elbette.

Mağdurlarını din kardeşliği hikayeleriyle avutup işine devam edebilir artık. Türkiye'de ise yeni bir oyuncu var. Rubert Murdoch...

Bussinessweek'e göre 5 kıtada yayın yapan televizyon istasyonlarının 72 yaşındaki sahibi, 175 gazete yayınlıyor. Twentieth Centruy Fox Stüdyoları, Fox Network ile Amerika'nın yüzde 40'ını kapsayan 35 televizyon istasyonunun patronu. Medya imparatorluğunun toplam değerinin 30 milyar pound olduğu tahmin ediliyor.

Bir başka özelliği ise bu dev gücü sağ ideolojileri desteklemek için kullanması. Medya gücünü siyasi amaçlar için kullandığı yolundaki iddiaları saçma olarak niteleyen Murdoch'un sahip olduğu yayın organları Irak Savaşı'nın en ateşli savunucularıydı.

Murdoch, Irak'ın işgali için tüm ağırlığını koydu ve Başkan Bush'u sonuna kadar destekledi. Murdoch'un sahibi olduğu neo-conservative Weekly Standard'ın yazarları, bu haksız savaş için ideolojik alt yapıyı hazırladı.

Ancak savaştan umduğu sonucu alamadı. Çünkü savaşın petrolün varil fiyatını 20 dolara indireceğini düşünüyordu. Bunun dünya ekonomisi için çok iyi bir itici güç olacağını söylüyordu. Bu hesabı büyük ölçüde şaştı, bugün petrolün varilinin 100 dolar olacağı konuşuluyor.

Genelde sağ ve baskıcı rejimleri destekleyen, anti-komünistliğiyle övünen Murdoch, gerekli gördüğünde komünistlerle de işbirliğinden kaçınmadı. Çin'deki yayın haklarını tehlikeye düşüreceğini düşündüğü için Hong Kong eski valisinin anılarını yayınevinin basmasını engelledi. Tiananmen Meydanı katliamını küçümsedi, insan hakları ihlallerini görmezden geldi. Bunu sadece kişisel olarak yapmadı elbette, yayınlarıyla yaptı.

Şimdi bu Bay Murdoch Türkiye'de. Müslüman kimliğini öne çıkaran bir hükümet döneminde, Müslüman kimliğini öne çıkaran bir işadamından aldığı televizyon kanalıyla. Hayırlara vesile olur inşallah!

Bu yazı 835 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 6 Mayıs 2012 Adalet talebinden tahrik olan bir ordu! Astsubaylar direnin
  • 4 Nisan 2012 Benim darbecim insanlık suçu işlemez
  • 24 Mart 2012 Ergenekon ve psikolojik savaş
  • 14 Mart 2012 Kürt meselesinde tarihi uyarı
  • 7 Mart 2012 Türkiye, AB için neden önemli!
  • 4 Mart 2012 Medya nasıl kurtulur?
  • 3 Mart 2012 Medya eliyle hükümet devirmek de darbedir!
  • 19 Şubat 2012 Sayın Başbakan 3’üncü dönemler hep zor geçer!
  • 15 Şubat 2012 Washington’ın Türkiye’ye bakışı
  • 14 Şubat 2012 Gazetecinin suç işleme özgürlüğü
  • 7 Şubat 2012 Tencere dibin kara
  • 5 Şubat 2012 Sadece ordu yetmez devleti sıfırdan kurmalı
  • 22 Ocak 2012 Barlas, Özkök’ü neden uyarmıştı!
  • 3 Ocak 2012 Bu facia AK Parti için çok ciddi alarm
  • 13 Aralık 2011 Siyaset ve sadakat
  • 11 Aralık 2011 Bu iddianamede ciddi şike var!
  • 6 Aralık 2011 İşte kahramanınız Kozinoğlu!
  • 22 Kasım 2011 CHP, Dersim ve Ermeni kırımı!
  • 19 Kasım 2011 Atatürk milliyetçiliği ‘Ne Mutlu Türküm’ demektir
  • 15 Kasım 2011 Ulusalcılara bir iyi bir de kötü haber

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,164 µs