En Sıcak Konular

Prof. Dr. Ahmet Rasim KüçükustaProf. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
0 0 0000

Hafta sonları uyumak şişmanlığı önlüyorBu hafta Pediatrics isimli muteber tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmada hafta sonlarında düzenli olarak uzun süre uyuyan çocuklarda obezitenin daha az görüldüğü; buna karşılık uyku süreleri kısa ve düzensiz olan çocuklarda obezite riskinin 4 misli fazla olduğu bildirildi.

Aslında daha önce yapılan çalışmalardan yetersiz uykunun obeziteye yol açtığı biliniyordu. Bu araştırmada ise uykunun süresi ve düzeni ile Vücut Kitle Endeksi (VKE) ve metabolizma ile ilgili parametreler arasındaki ilişki incelendi.

Yaşları 4 ile 10 arasında değişen 308 çocuğun VKE’ leri, açlık kan şekerleri, ensülin, kan yağları ve kolesterolleri ve bir kısmında da CRP (kalp-damar hastalıkları riskini değerlendirmede kullanılan bir parametre) ölçüldü. Bu çocukların uyku süreleri ve uyku düzenleri bir hafta süreyle bileklerine takılan bir monitörle takip edildi.

Her gece yarım saat bile fazla uyuyan çocuklarda VKE’ nin ve metabolizma ile ilgili değerlerin daha düşük olduğu ortaya çıktı. Buna karşılık obez çocukların uyku sürelerinin daha kısa olduğu ve hafta sonlarında hafta içine göre büyük değişkenlikler gösterdiği belirlendi. Bu çocuklarda kan şekeri, ensülin ve kan yağları değerleri de daha yüksek bulundu.

“Az uyuyanlar fazla yiyorlar ve yorgun olduklarından daha az egzersiz yapıyorlar ve böylece de daha fazla kilo alıyorlar.” diyen David Gozal şöyle devam ediyor:

“Son 50 senede obezite sadece erişkinlerde değil çocuklarda da hızla artıyor. Okul çağındaki çocukların günde ortalama 9 saat uyumaları gerekirken uyku sürelerinin giderek azaldığını görüyoruz. Uyku ve obezite arasındaki ilişkiyi incelemek için yaptığımız bu araştırmamızda obez çocukların normal kilodaki çocuklara göre hafta sonlarında 20 dakika daha az uyuduklarını ve uykularının düzensiz olduğunu belirledik.

Araştırmamızdan çıkan ilginç bir sonuç da hafta içinde yeterince uyuyamayan çocukların bu açıklarını hafta sonlarında daha çok uyuyarak kapattıklarında obezite riskinin yarı yarıya azalıyor olması. “

Uykusuzluk neden şişmanlatıyor?

Bu ilişkiyi açıklamak için öne sürülen çeşitli teoriler var:

BİR: Kısa süreli ve düzensiz uykunun özellikle büyümekte olan çocuklarda metabolizma ve endokrin sistemi zorladığı düşünülüyor. Nitekim birçok araştırmada az uyumanın ghrelin ve leptin gibi açlığı ve iştahı düzenleyen hormonları etkilediği gösterilmişti.

Vücudun uykuyu arzulaması açlığın leptin seviyesini azaltması ve ghrelin seviyesini ise yükseltmesi gibi algılıyor. Bu da iştah artışına ve vücudun yağ depolarına inatla sarılmasına yol açıyor.

İKİ: Az ve kalitesiz uykunun vücudun biyolojik saatini bozmasının da obeziteye sebep olması ihtimal dâhilinde. Özellikle de glikoz ve ensülin gibi dengeleri bozulduğunda obezite, kalp hastalıkları ve diyabete yol açan hormonların saatlerinin bozulması üzerinde duruluyor.

ÜÇ: Az ve düzensiz uykunun, birçok görevi yanında vücudun enerjiyi nasıl kullanacağını da belirleyen kortizol hormonu salgısını artırmasının da obezite sebebi olabileceği iddia ediliyor; çünkü kortizol salgısı artması ensülin direnciyle ve yüksek VKE ile ilgili.

DÖRT: Bir başka teori de obezite- az uyku ilişkisini uyumayan çocukların daha çok televizyon seyretmesi, video oyunları oynaması ve yüksek kalorili abur-cuburlar yemeleriyle açıklıyor.

Gelelim neticeye

Obezitenin başta beslenme hatalarından, hareketsizliğe pek çok sebebi var. Bu araştırmaya göre, obezitenin sebepleri arasında uyku da olabilir. Anne ve babalara obezite ile mücadelede uyku süresi ve düzenin önemli olduğu

Anne-babalara tavsiyelerim var:

BİR: Çocuklar belli saatlerde yatmaya ve kalkmaya alıştırılmalıdır.

İKİ: Çocuklar televizyon, internet, cep telefonu gibi teknolojilerden olabildiğince uzak tutularak yeterince uyumaları sağlanmalıdır.

ÜÇ: Herhangi bir sebeple hafta içinde yeterince uyumamış olan çocuklar bu açıklarını hafta sonlarında kapatmalıdır.

DÖRT: Gece uykusu daha da önemlidir. KAYNAK http://pediatrics.aappublications.org/cgi/content/abstract/peds.2010-0497v1Bu yazı 1,184 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Ekim 2014 Günde 3 bardak süt kemik kırığı ve ölüm riskini artırıyor
  • 14 Mayıs 2013 Akademik sahtekârlık geleneğinin kime ne zararı var
  • 11 Aralık 2012 Yakında ruh hastası olmayan kalmayacak
  • 9 Ekim 2012 Bir Türk tıp alanında Nobel alabilir mi?
  • 3 Ekim 2012 Burun damlaları ile aldatılıyor muyuz?
  • 2 Ekim 2012 Kimi kime şikâyet edelim?
  • 1 Ekim 2012 Türkiye'de mamografi taramaları rezaleti
  • 16 Eylül 2012 Mamografi taramalarına karşıyım
  • 10 Eylül 2012 Modern tıbbın son numarası: Aşırı teşhis
  • 8 Eylül 2012 Mamografi kanser riskini arttırıyor
  • 7 Eylül 2012 Benzer ilaç nedir?
  • 28 Ağustos 2012 Meme taraması saç taramaya benzemez
  • 14 Ağustos 2012 Antibakteriyel ürünlerdeki büyük tehlike
  • 6 Ağustos 2012 Sağlıklı suda hiçbir mikrop olmamalıdır
  • 30 Temmuz 2012 Enerji içecekleri yasaklanmalıdır
  • 23 Temmuz 2012 Damacana mı musluk suyu mu?
  • 10 Temmuz 2012 İlaç tanıtımında bundan iyisi Şam'da kayısı
  • 23 Haziran 2012 Bir sağlık haberi skandalı
  • 13 Haziran 2012 Ot-Çöp tüccarlarından alacağımız dersler de var
  • 17 Nisan 2012 Sönmez gene döndü

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,441 µs