En Sıcak Konular

Şamil Tayyar


Şamil Tayyar
0 0 0000

Arşiv bir açılsa görürsünüzSeçim günü yaklaştıkça, sokaklardan iktidar üretme senaryoları çoğalmaya başladı. İktidar değişikliğinin adresi olarak sandığı görmeyenler, kaybettikleri gücü devletin derin dehlizlerinde hep aradılar, bıkmayıp usanmayıp aramaya devam ediyorlar.

Bakıyorum, İstanbul’un en kalabalık bölgesi Taksim’de ağzı bantlı gazeteciler yürüyor. Yüzlerce gazetecinin mağduriyetine kör, feryatlarına sağır kalanlar, Nedim Şener ve Ahmet Şık için sözüm ona sessiz protesto yapıyorlar.

Kim inanır?

Üç beş CHP’li, bir iki İşçi Partili...

Zaten yanlarında, arkalarında, önlerinde onlar var. Kalabalığın yarıdan fazlası da tesadüfen oradan geçenler. Sıkıysa arka sokakta yürüyün de kaç kişisiniz sayalım, ya da “biz kaç kişiyiz” diyen Tuncay Özkan’a saydırın. Zaten o caddede normal zamanda bile metrekareye sayısız insan düşüyor.

O halde toplum neden bu kadar ilgisiz?

İşte ağzı bantlılar, kafalarını da mengeneden çıkarıp bu soruya cevap arasınlar. O zaman gerçekle yüzleşeceklerdir. 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat, Balyoz ve Ergenekon’da bozulan sicillerinin kaç puana tekabül ettiğini göreceklerdir.

Bugün Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet İstihbarat, Jandarma İstihbarat ve Genelkurmay Askeri İstihbarat arşivlerini açsa, bugün efelene efelene aramızda dolaşan anlı şanlı çok sayıda gazetecinin görev kağıtları, ibret vesikası olarak alınlarına yapışacaktır.

Geçin bunları

Hepimiz biliyoruz, derdiniz, ne Nedim Şener ne Ahmet Şık. Hele Ahmet, sürekli işten çıkardığınız, mesleğini icra etmeye fırsat bile tanımadığınız bir gazeteciydi.

Nedim’i de kimi zaman gaza getirdiniz. Öyle ki, gazetecilere hapis cezası verilmesini önleyen yasal düzenleme için “Şamil Tayyar affı istemiyoruz” diye naralar attı. Halbuki o düzenlemeyi, Ergenekon ve Balyoz sürecinde haklarında

dava açılan yüzlerce gazeteci heyecanla bekliyordu, şahsımda kişiselleştirerek önüne set çektiniz.
Sanki bir köşede pusuya yatıp Ergenekon ve Balyoz’un üzerine giden gazetecilerin cezaevine girmesini beklediniz, ellerinizi ovuşturarak, kadehlerinizi tokuşturarak...

Ağırlıklı olarak Star, Zaman, Taraf, Yeni Şafak, Akit ve Bugün’de çalışan yüzlerce gazetecinin cezaevine girmesini murat ederken, şimdi ağızlarınızı bantlayıp kalabalık caddelerde boy gösteriyorsunuz.

Demek ki sorun, basın özgürlüğüyle ilgili değil. Karın ağrısı, Odatv’ye ödül veren zihniyetin hortlamasıdır.

Yakında seçim de var, fırsat bu fırsat deyip sokaklarda iktidar arıyorsunuz. Daha doğrusu, yıllardır yaptığınızı farklı konseptte yutturmaya çalışıyorsunuz.

Merak etmeyin yalnız değilsiniz.

Abdullah Öcalan da sokakları kana bulayarak yeni bir iktidar denklemi peşinde. İstihbarat örgütlerinin raporuna göre, Öcalan’ın 2 Şubat’ta avukatlarıyla yaptığı görüşmede, vahim sokak planlarının ipuçları var.

Seçime doğru öz savunma güçleriyle Türkiye’yi Mısır’a çevirmek niyetindeler. Kürtleri sokağa döküp kan ve şiddetten güç devşirmeyi planlıyorlar. Başarırlarsa; özellikle büyük şehirlerde metro istasyonlarını, su kanallarını, asker ve polislere ait servis araçlarını vurmayı hesaplıyorlar.

Hatırlayacaksınız, CHP de Mısır olayları patladığında halkı sokak sokak, mahalle mahalle direnişe çağırmış, birçok yazarımız aynı özlemle kaleme sarılmıştı.

İnanıyorum ki, devlet, gerekli tedbirleri alacak, milletimiz sağduyuyla davranıp oyuna gelmeyecektir.

Toplum mühendisleri de artık şu gerçeği fark etmeli; iktidara giden yol sandıktan geçiyor. Millete rağmen iktidar dönemleri artık geride kaldı.

Şu kalın kafanıza yazın bunu...

Önemli Not: Geçen Cuma günkü yazımda, Necip Fazıl Kısakürek’in cezaevi günlerinde Osman Zeki Serdengeçti ve Cevat Rıfat Atilhan’la kaldığını anlatırken, “Üstada bundan daha büyük ceza olabilir mi?” demiştim. Üstadın birbirlerini düşman gibi gördükleri kalemlerle aynı hücreye konmasının kasıtlı olduğuna işaret etmek isterken, Atilhan ailesinin bu ifadeleri yanlış yorumlayıp çok üzüldüğünü öğrendim. Niyetim, Atilhan ismini Üzmez’le bir araya getirmek değildir, paylaşmak istedim.

starBu yazı 1,205 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 15 Ağustos 2012 Hüseyin Aygün vakası
  • 8 Ağustos 2012 Atatürk yaşasa ismini değiştirir miydi?
  • 1 Ağustos 2012 Hatay’da neler oluyor?
  • 30 Temmuz 2012 Suriye’ye PKK operasyonu
  • 25 Haziran 2012 Vurulan jet değil çünkü...
  • 18 Haziran 2012 Başbakan’ın başka seçeneği yok
  • 14 Mayıs 2012 Kim bu üst komutanlar?
  • 7 Mayıs 2012 CHP’de derin çatışma
  • 28 Mart 2011 Kalemim size emanet
  • 16 Mart 2011 Arşiv bir açılsa görürsünüz
  • 9 Mart 2011 Sen de yoğunlaş, koçum benim
  • 7 Mart 2011 Ergenekon’da neler oluyor?
  • 4 Mart 2011 1 Mart operasyonu
  • 23 Şubat 2011 Olmadı sayın Bakan
  • 22 Şubat 2011 O mektubu kim verdi?
  • 18 Şubat 2011 Kılıçdaroğlu-Yalçın pazarlığı
  • 16 Şubat 2011 Yeni Türkiye nasıl kurulacak?
  • 7 Şubat 2011 CHP’yi yıkmaya mı geldi yoksa?
  • 4 Şubat 2011 Böyle terbiyesizlik olmaz
  • 28 Ocak 2011 Asılacakların listesi

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,100 µs