En Sıcak Konular

Gülay Göktürk


Gülay Göktürk
0 0 0000

Çatışmanın arifesindePKK'nın son zamanlarda çatışmayı tekrar başlatacağı yolundaki açıklamalarının arka planında seçim platformuna girilmiş olmasının yattığı herkes tarafından görülüyor.
Örgüt, her zaman yaptığı gibi bu defa da, seçim öncesinde şiddeti yeniden devreye sokarak milliyetçi duyguları kabartmayı, karşılıklı öfkeyi körüklemeyi; hem Kürt hem Türk gençlerin hayatları üzerinden güç toplamayı; ölümlerin yaratacağı infial üzerinden bölgedeki oylarını konsolide etmeyi ve AK Parti'nin oylarını azaltmayı hesaplıyor.
İnsan hayatına zerre kadar değer vermeyen bir örgüt için hiç de şaşırtıcı değil.
Ama biz asıl resmin öbür tarafına bakalım...
Kürt açılımı başlattığını söyleyerek hepimizi umutlandıran hükümet aylardır ne yapıyor? Seçim öncesinde, Kürt kitlelere bu açılımın devam edeceğine dair bir umut, Kürtler'in defalarca açık seçik ortaya koydukları haklı taleplerine duyarlı olduğuna dair herhangi bir mesaj veriyor mu?
Hayır... Hükümet cenahından ne bir ses ne bir hareket...
Şimdi hükümet yetkilileri PKK'nın çatışmayı yeniden başlatma tehdidine pabuç bırakmayacaklarını ve onlar istedi diye bir şey yapmayacaklarını, zaten nasıl davranacaklarsa öyle davranmaya devam edeceklerini söylüyorlar.
İyi de, ya daha öncesi? Neden aradan geçen bunca ay boyunca hiçbir şey yapılmadı?
Hadi diyelim, seçime çeyrek kala köklü reformlara gidilmesi zamansız bulundu.
Ama en azından, seçim sonrası yapılacak Anayasa değişikliğinde vatandaşlık tanımı konusunda yeniden düzenleme yapılacağı ve mevcut etnik milliyetçi tanımın kaldırılacağı ilan edilemez miydi?
Meclis'te bir Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulmasına girişilemez miydi?
Yine seçim sonrasında kapsamlı bir yerel yönetim reformu yapılacağı konusunda söz verilemez miydi?
KCK davasındaki "Türkçe savunma" ısrarına karşı, sanıkların savunma hakkının ihlal edildiği söylenemez miydi? Onların Kürtçe savunma yapma haklarının savunuculuğu yapılamaz mıydı?
Ve bütün bunlar hâlâ yapılamaz mı?
Şimdi terörün tekrar yükselmesiyle birlikte, yine aynı argüman -ya da aynı bahane mi demeliyiz - öne sürülecek. Terörün yükseldiği dönemlerde demokratik açılımı yürütmek zordur denilecek.
Oysa demokratik açılım tamamen tek taraflı bir süreçtir, öyle olmalıdır. BDP'nin çizdiği zigzaglardan, PKK'nın terör eylemlerini yavaşlatıp yükseltmesinden; ateşkesler ilan edip ateşkesler kaldırmasından hiçbir şekilde etkilenmeden istikrarlı bir biçimde devam etmelidir. Çünkü bu açılımla siz hükümet -ya da devlet - olarak bir grup vatandaşınızın zaten hak ettiği ve sizin daha baştan tanımanız gereken temel haklarını nihayet veriyorsunuz; yani geçmişte yaptığınız bir hatayı telafi ediyorsunuz. Böyle bir reformun gidişatı teröristin davranışına endekslendiğinde, bundan zımnen de olsa bu demokratik hakların terör örgütüne taviz olarak verildiği anlamı çıkmaz mı?
Eğer demokratikleşme süreci gerçekten de teröristin ne yaptığından bağımsız bir şekilde tek taraflı bir süreç olarak ilerlemezse, yaptığınız reformların terörizmi güçlendirmesi kaçınılmaz hale gelir. Bu kısır döngüden kurtulmanın tek yolu, demokratik reformların terör olaylarından hiçbir şartta etkilenmesine izin vermemektir. İster yaprak kıpırdamasın, isterse kan gövdeyi götürsün, sizin hükümet olarak, devlet olarak yapmanız gereken şeyleri sürekli ve istikrarlı bir şekilde gerçekleştirmenizdir.
Peki AK Parti hükümeti bunu niye yapamıyor?
AK Parti'nin önündeki en büyük engelin, muhalefet partilerinin şoven milliyetçiliği olduğu söyleniyor sık sık. Bu bir ölçüde doğru. MHP'nin ve CHP'nin politikalarının AK Parti'yi tutuklaştırdığı, hele MHP'nin baraj altına düşme ihtimali olan bir seçimin arifesinde, MHP'den gelebilecek oyları kaçırmama hedefinin iyice önem kazandığı görülüyor.
Ama bana kalırsa AK Parti'nin önündeki asıl büyük zorluk bu değil. Dün de, bugün de hâlâ asıl büyük zorluk AK Parti'nin tabanındaki geniş milliyetçi-muhafazakâr kitlelerin açılımın gerekliliğine tam olarak ikna edilememesi.
AK Parti bu kitleden korkmak yerine onunla daha çok diyaloğa geçmeli, ikna için daha fazla çaba harcamalıdır. Geniş kitleler hiçbir zaman küçük gruplar gibi "takıntılı" olmazlar. Yeterli hüner ve sabır gösterilirse sağduyu galip gelecektir.

bugünBu yazı 785 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 28 Eylül 2012 Susmak için artık çok geç
  • 24 Eylül 2012 Darbecilik mahkûm oldu
  • 21 Eylül 2012 7 adımda çözüm planı
  • 14 Eylül 2012 Libya
  • 25 Ağustos 2012 Kürtler'i PKK'dan korumak
  • 8 Ağustos 2012 Tehditle canlı kalkan olunur mu?
  • 30 Temmuz 2012 Suriye Kürdistanı
  • 2 Temmuz 2012 Zana kimi, neyi temsil ediyor?
  • 18 Haziran 2012 Kılıçdaroğlu Bahçeli'nin arkasına saklanıyor
  • 15 Haziran 2012 Olmayacak duaya amin
  • 11 Haziran 2012 Oslo süreci yeniden mi?
  • 8 Haziran 2012 Erdoğan-Kılıçdaroğlu görüşmesi
  • 4 Haziran 2012 Ses kayıtları
  • 30 Mayıs 2012 Parti kongreleri neden yapılır?
  • 21 Mayıs 2012 Sivil bayramlar dönemi
  • 11 Mayıs 2012 Yine mi?
  • 9 Mayıs 2012 Solun resmi tarihi
  • 25 Nisan 2012 Keşke CHP bölünse
  • 11 Nisan 2012 Kafası karışık bir Demirtaş
  • 9 Nisan 2012 Nizam-ı alem

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,451 µs