En Sıcak Konular

Prof. Dr. Ahmet Rasim KüçükustaProf. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
0 0 0000

Amerika’ da Ergenekon’u da Balyoz’u da gölgede bırakacak davaÖnümüzdeki günlerde Amerikan mahkemelerinde görülecek bir davanın sonucunu şimdiden merakla bekliyorum. Dava, New York’ ta yaşayan iki çocuklu Poses ailesinin apartman komşuları Harry Dale’ nin sigara dumanının hayatlarını cehenneme döndürdüğü iddiasıyla açıldı.

Poses’ler şunları söylüyor:

“Komşumuzun sigara dumanından ve kokusundan artık bu evde oturamayacak kadar rahatsızız. Uykularımız bozuldu, baş ağrısından duramıyoruz. Astım hastası olan oğlumuzun solunum şikâyetleri bitmiyor. “

Harry Dale ise “Sigaralarının çoğunu dışarıda içtiğini, üç tane hava temizleyicisi kullandığını ve gene de dumanın komşularına sızmaması için yalıtım yaptırdığını” ileri sürerek şöyle devam ediyor: “Çocukları benim sigaramdan değil, şehirdeki hava kirliliğinden daha çok etkileniyor.”

Her bir aile ferdi içi 500 bin dolar olmak üzere toplam 2 milyon dolar tazminat talep eden Poses ailesinin avukatı ise “Apartmanlarda sigara içilmesini yasaklayan bir kanun yok ama dumanın komşu daireye sızması ve orada yaşayanların sağlıklarını etkilemesi ciddi bir problemdir. Mahkemenin bu rahatsızlığı ortadan kaldıracak bir karar alacağına inanıyoruz. “ diyor.

New York’ ta yürürlükte olan kanunlara göre restoran ve barlarda sigara içilmesi yasak ve yasağın açık parklarda, plajlarda ve plazalarda da uygulanması tartışılıyor.

Dördüncü el dumana hayır!

Sigara tiryakisi Harry kusuruma bakmasın; ben de komşuda içilen sigaranın yani dördüncü el dumanın insan sağlığı için zararlı olduğu kanaatindeyim. Poses ailesinin şikâyetlerinde haklı olduğunu düşünüyorum ve onların tarafını tutuyorum.

Elimde Poses’ lerin davayı kazanmalarına yardımcı olacak kapı gibi deliller var:

Komşunun sigarasının dumanının çocukların kanına girdiği ispatlandı: 6-18 yaşları arasındaki 5 bin çocuk üzerinde yapılan bir araştırmada kotinin isimli maddenin apartmanlarda yaşayan çocukların kanında, müstakil evlerde yaşayan çocuklarınkine göre yüzde 45 fazla olduğu belirlendi. Kotinin,  nikotin parçalanma ürünü olan bir madde ve pasif olarak sigara maruz kalmanın kanıtı olarak kabul ediliyor. Bu çocukların kanında kotinin seviyeleri çok yüksek olmamakla beraber pasif dumana maruz kalmanın güvenilir bir sınırı yok.

Tek bir sigara bile genleri bozuyor: Weill Cornell Medical College of Cornell Üniversitesi ve Presbyterian Hastanesi uzmanları tarafından yapılan araştırma aktif veya pasif olarak maruz kalınan sigara dumanının genleri etkilediğini ortaya koydu. Buna göre çok az sigara içilmesi bile solunum yolları hücrelerinde genetik değişikliklere yol açarak akciğer kanseri, KOAH gibi hastalıkların başlamasına sebep olabiliyor.

Kanser yapıcı etki dakikalar içinde ortaya çıkıyor: Minnesota Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada sigara içenlerin DNA’ sının dakikalar içinde hasara uğradığı ortaya çıktı. Sigara dumanında bulunan ve kansere yol açtığı bilinen poli aromatik hidrokarbonlardan (PAH) biri olan “fenantren”’ in 15 ila 30 dakika içinde içicilerin DNA’ sını etkilemeye başladığı belirlendi.

Dumanaltı olmak çocukları kalp hastası yapıyor: Almanya’ da ortalama yaşları 5.7 olan 4 binden fazla çocuk üzerinde yapılan bir araştırmada anne ve babaları sigara içen çocukların tansiyonlarının sigara içilmeyen evlerde yaşayan çocuklara göre çok yüksek olduğu belirlendi. Yüksek tansiyon bu çocukların ileri yıllarda kalp hastası olmalarına yol açıyor.

Gelelim neticeye

Bu dava ile ilgili beklentilerim şöyle:

BİR: Bu davanın bizde olduğu gibi senelerce sürüp sonunda zaman aşımından düşeceğini ve sigara tiryakisi Harry’ nin de bu işten yırtacağını sanmıyorum. Aksırıncaya tıksırıncaya kadar sigara içenler elbette cezalarını çekeceklerdir.

İKİ: Gizli tanığın gizli ifadesi üzerine Harry’ nin evinin yakınlarında toprağa gömülü sigara, çakmak, kül tablosundan oluşan envanter dışı “mühimmat” bulunacağına inanıyorum.

ÜÇ: Davanın Amerikan televizyonlarında sayısız programda tartışılacağından da şüphem yok. Hatta Can Ataklı’ nın Harry’ yi, Rasim Ozan Kütahyalı’ nın ise Poses’ leri savunmak üzere Amerika’ ya davet edilmelerine de şaşırmam.

DÖRT: Poses ailesinin davayı kazanmasında “telefon dinlemeleri” ve “gizli kamera kayıtları” ndan ziyade sunduğum belgelerin etkili olacağına eminim.

BEŞ: Tabii ki, Poses ailesinin bu iyiliğimi karşılıksız bırakmayacaklarını, kazanacakları tazminatın uygun bir kısmını bana göndereceklerini umuyorum.

Haksız mıyım?

KAYNAK

http://www.nypost.com/p/news/local/manhattan/smoke_scream_3BHUiT2iBXCxmqgQsXmI6K

http://pediatrics.aappublications.org/cgi/content/abstract/127/1/85

http://ajrccm.atsjournals.org/cgi/content/abstract/182/12/1524

http://pubs.acs.org/doi/pdf/10.1021/tx100345x

http://www.latimes.com/health/boostershots/children/la-heb-smoking-kids-hypertension-20110114,0,5043777.storyBu yazı 1,003 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Ekim 2014 Günde 3 bardak süt kemik kırığı ve ölüm riskini artırıyor
  • 14 Mayıs 2013 Akademik sahtekârlık geleneğinin kime ne zararı var
  • 11 Aralık 2012 Yakında ruh hastası olmayan kalmayacak
  • 9 Ekim 2012 Bir Türk tıp alanında Nobel alabilir mi?
  • 3 Ekim 2012 Burun damlaları ile aldatılıyor muyuz?
  • 2 Ekim 2012 Kimi kime şikâyet edelim?
  • 1 Ekim 2012 Türkiye'de mamografi taramaları rezaleti
  • 16 Eylül 2012 Mamografi taramalarına karşıyım
  • 10 Eylül 2012 Modern tıbbın son numarası: Aşırı teşhis
  • 8 Eylül 2012 Mamografi kanser riskini arttırıyor
  • 7 Eylül 2012 Benzer ilaç nedir?
  • 28 Ağustos 2012 Meme taraması saç taramaya benzemez
  • 14 Ağustos 2012 Antibakteriyel ürünlerdeki büyük tehlike
  • 6 Ağustos 2012 Sağlıklı suda hiçbir mikrop olmamalıdır
  • 30 Temmuz 2012 Enerji içecekleri yasaklanmalıdır
  • 23 Temmuz 2012 Damacana mı musluk suyu mu?
  • 10 Temmuz 2012 İlaç tanıtımında bundan iyisi Şam'da kayısı
  • 23 Haziran 2012 Bir sağlık haberi skandalı
  • 13 Haziran 2012 Ot-Çöp tüccarlarından alacağımız dersler de var
  • 17 Nisan 2012 Sönmez gene döndü

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,462 µs