En Sıcak Konular

Mümtaz'er Türköne


Mümtaz'er Türköne
0 0 0000

MHP Türkiye'yi bölebilir mi?27 yıldır devam eden bir isyan halinin son safhasındayız. Devlet Bahçeli'nin kestirmeden AK Parti'ye fatura ettiği 'bölünme tehlikesi', bu uzun süre boyunca artan veya azalan boyutlarda devam etti; ama bir türlü sona ermedi.


Şimdi, bu isyan durumuna son noktayı koyacak adımlar atılıyor. Kürt sorununun Türkiye'nin bütünlüğüne zarar vermeden huzur ve barış getirecek şekilde çözüme kavuşması, birçok aktörün kararına ve tutumuna bağlı. Bu aktörlerin başında MHP geliyor. MHP istemezse Türkiye'nin Kürt sorunu çözülmez.

Diğer aktörlerin tamamı, sorunun çözümüne uygun vaziyet aldı. Buna PKK ve uluslararası aktörler de dahil. Peki MHP sorunun çözümünü istiyor mu? Devlet Bahçeli'nin geçen hafta grup toplantısında, denge noktasında duran Cumhurbaşkanı başta olmak üzere herkese savaş ilan etmesi, Kürt sorununun çözümüne MHP'nin direneceğini gösteriyor. MHP direnirse Kürt sorunu çözülmeyeceğine göre, ortaya bir paradoks çıkıyor: MHP Türkiye'yi bölebilir mi?

AK Parti hükümetinin 2009 Temmuz'unda başlattığı 'demokratik açılım'a karşı MHP'nin yürüttüğü yıpratıcı muhalefet ile, bu hafta ilan edilen savaş arasında çok önemli bir fark var. MHP, 'demokratik açılım'a karşı çıkarken, askerden boşalan alanı doldurmak ve PKK'nın pazarlık gücü karşısında ağırlığını koyarak denge oluşturmak telaşında idi. Bugün ise hiçbir şekilde sorunun çözümünü istemiyor. Sebep: Haziran ayındaki seçimler. MHP, 12 Eylül referandumunda battığı yerden çıkmak yerine, çözüm tartışmaları ile kırılgan hale gelen siyasî dengelerin üzerine abanıp yıkarak kendisine yıkıntılar arasında yer açmaya çalışıyor. MHP'nin ilan ettiği savaşın dayandığı gerekçeler durumu gösteriyor.

Birincisi: İlk defa MHP bu kadar aleni bir ırkçılık yapıyor. 'Ötekinden nefret etmek' duyguları üzerine strateji inşa ediyor. İkincisi: Kürtçeye, 1983 yılında askerî cuntanın getirdiği yasakları savunuyor. Cumhurbaşkanı'nın karşılanmasında kullanılan Kürtçe pankartlara itiraz etmenin başka açıklaması yok. 'Resmî' alanın dışında 'kamusal' alanda Kürtçenin kullanılmasına karşı çıkmak, tıpkı 2932 sayılı kanunda olduğu gibi özel hayat dışında anadili yasaklamak demek. Üçüncüsü: MHP, aradan geçen iki seneden sonra ilk defa TRT Şeş'in varlığını eleştiriyor. Dördüncüsü, MGK toplantısından sonra Diyarbakır'a gidip 'Türkçe resmî dildir' uyarısı yapan Cumhurbaşkanı'nı nezaketsiz biçimde bölücülükle itham ediyor.

Geriye ne kalıyor? Türkiye'nin bölünmesinden başka?

MHP, Kürt sorununun var ettiği bir parti. MHP'nin ideolojisi Türk milliyetçiliği değil, Kürt karşıtlığı. Türk milliyetçiliği, sağlam fikri ve kültürel gelenekleri ile bu kadar dışlayıcı ve düşmanlık üretici, üstelik bölücü olamaz. Toplumda Kürt sorunu ile ortaya çıkan kutuplaşmalara yaslanarak kendisine varlık alanı açan MHP, toplumu bir arada tutan değerleri, karşılıklı saygı ve sevgiyi yıkarak düşmanlığın siyasî temsilini üstleniyor. Bugüne kadar MHP terörün akıttığı kanla beslenmişti. Şimdi ise toplumdaki sosyal kutuplaşmalardan güç alıyor. Batı illerinin aldığı yoğun Kürt göçü, yerli halkta çoğu ekonomik ve sosyal temele dayanan bir yabancı düşmanlığı oluşturdu. Batı bölgelerindeki Kürt düşmanlığından, -tıpkı Avrupa'da yükselen ırkçılık gibi- siyasî proje olarak ırkçı söylemler çıkartmak mümkün mü? MHP, haziran seçimlerine yönelik bu imkânı arıyor. Öyle ya, MHP'nin Kürt karşıtlığı dışında politikası olduğunu duyan var mı?

Peki MHP'nin birden patlayan bu ırkçı söyleminin akıbeti ne olacak?

Bu sorunun cevabını toplum verecek. Irkçılık, Türk toplumunun kültürüne, geleneklerine ve inançlarına aykırı bir ideoloji. MHP tabanının bile, Bahçeli'nin kin ve düşmanlık kokan bu retoriğini paylaşması imkânsız. MHP'ye oy vermeyi düşünenlerin % 80'inin 'Bırakın adamlar dillerini konuşsunlar' diye düşündüğünü biliyorum. Bahçeli'nin seçime yönelik imkân olarak gördüğü şey, MHP'yi marjinalleştirmekten ibaret. Bütün liderler gibi Bahçeli'nin de araştırmalarla takip ettiği kamuoyu eğilimleri bu gerçeği ortaya çıkartmak için yeterli. Kısaca, MHP'nin bu ırkçı politikasının sürdürülebilir bir yanı yok.

Sonuç olarak, MHP'liler de dahil, kimsenin korkmasına gerek yok: MHP Türkiye'yi bölemeyecek.

zaman

 Bu yazı 1,161 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Bu sefer çözülecek mi?
  • 16 Eylül 2012 Din eğitiminde devlet tekeli kalkıyor
  • 14 Eylül 2012 Siyaset, artık dine alet edilmiyor!
  • 13 Eylül 2012 CHP, PKK ile müzakere yapabilir mi?
  • 9 Eylül 2012 Merkez Sağ'ın son noktası
  • 7 Eylül 2012 Başbakan sertleşmekte haklı mı?
  • 28 Ağustos 2012 Hükümet haklı çıktı
  • 26 Ağustos 2012 Kawa ve Ergenekon
  • 24 Ağustos 2012 Terör sorunu ayrışıyor
  • 17 Ağustos 2012 Hem şiddet üreten, hem barış isteyen bir örgüt
  • 16 Ağustos 2012 'Paralel devlet'in iflası
  • 12 Ağustos 2012 Kürt, Türk, Alevî ve Sünni olmak
  • 10 Ağustos 2012 Yangını kim söndürecek?
  • 5 Ağustos 2012 Ordulaşan partiler ve partileşen ordular
  • 22 Temmuz 2012 Davutoğlu haklı çıkarsa?
  • 17 Temmuz 2012 'Hücre yenilenmesi'
  • 29 Haziran 2012 ÖYM'leri kaldırması için hükümete yetki verdiniz mi?
  • 24 Haziran 2012 Türkiye savaşa girer mi?
  • 21 Haziran 2012 Teröre teslim olmak
  • 19 Haziran 2012 Çözüme yakın mıyız?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,694 µs