En Sıcak Konular

İbrahim Karagül


İbrahim Karagül
0 0 0000

İki not ve bir kirli ittifak!"Elimizde İsrail'le ilgili çok sayıda belge var. Yakında bunları açıklayacağız. Ama düzenlenmesi altı ayı alır" diyerek, "Tel Aviv bağlantısı"nı reddeden Wikileaks kurucusu Julian Assange'ın, El Cezire'ye yaptığı açıklamadan hemen sonra ilk notlar açıklandı.

Dubai'de işlenen ve çokça tartışılan Mossad suikastiyle ilgili iki not yayınlandı. Notlardan biri 24 Şubat 2010 tarihli ve suikastle ilgili ABD'ye işbirliği teklifini içeriyor. Cinayeti işleyen Mossad mensuplarına bir ABD bankasından verilen kredi kartları hakkında, numaraları da verilerek, bilgi isteniyor. Tabi işbirliği yapılmıyor.

Diğeri ise, suikastle ilgili gelişmelerin kamuoyuna açıklanıp açıklanmamasıyla ilgili ABD Büyükelçisi'nin Washington'a gönderdiği belge. Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) konuyu açıklamaya hazırlanırkenki durumu anlatıyor:

"Hiçbir açıklama yapmamak İsraillileri korumak anlamına gelecekti. O yüzden en sonunda BAE her şeyi anlatmaya karar verdi. Açıklama herhangi bir kişiyi suçlu göstermemek için dikkatle hazırlandı ancak belgede geçen 'Batılı ülkelerin pasaportlarını kullanan çete' ifadeleri Mossad olarak anlaşılacaktı."

Bakın, o suikasti ABD de biliyormuş!

Dubai'deki suikast, bu iki belge kadar özet değil. Son derece karmaşık, Soğuk Savaş dönemlerini andıran, son on yılda bölgede işlenen cinayetler hakkında ciddi ipuçları içeren, Mossad suikastlerinin arkasında nasıl bir "suikast koalisyonu" ya da "istihbarat ortaklığı" bulunduğunu ortaya koyan bir olaydı...

20 Ocak 2010: İngiltere, İrlanda, Almanya, Fransa pasaportları taşıyan on bir kişi, 11 Mossad mensubu bir Arap ülkesine, Dubai'ye giriyor. Planladıkları eylemi gerçekleştirmeleri için elbette İsrail pasaportuyla bu ülkeye girmeleri beklenemez...

Beş yıldızlı bir otele yerleşip "hedef" kişiyi izlemeye alıyor. Ekip içindeki tek kadın, oda görevlisi kıyafeti giyerek "öldürülecek" kişinin odasına giriyor. Diğerleri aynı katta yan odalara yerleşiyor. Beklemeye başlıyorlar. Hedef odasına girdiği anda elektrikli şokla etkisiz hale getiriliyor. Ardından boğuluyor ya da zehirleniyor. Bir gün önce Dubai'ye gelen ve öldürülen hedef, altı ay önce yine Dubai'de zehirleniyor ve son anda kurtarılıyor.

On bir kişilik suikast timinin hedefi Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları'nın komutanlarından, yirmi yıldır Şam'da ikamet eden elli yaşındaki Mahmud el Mebhuh. Avrupa koalisyon suikast timi görüntüsü veren ve ülkeleri dışında bir çok ülkenin pasaportuyla cinayetler işleyen ekip ise Mossad'a bağlı imha timlerinden biri. Ama bu suikast diğerleri gibi soru işaretleriyle kaybolup gitmiyor, BAE güvenlik birimleri olayla ilgili bilgileri dünya ile paylaşıyor hatta on bir kişinin resimlerini dağıtıyor. İnterpol üzerinden arama emri çıkartıyor.

Peki nasıl yakalanacak? Ülkeler arası dayanışma ile. Suikast koalisyonu yapan ülkeler böyle bir işbirliğine yaklaşır mı? Elbette hayır. ABD bile, "kredi kartları"yla ilgili bilgileri paylaşmıyor. O ABD bankası Mossad ölüm timi mensuplarına ne amaçla kredi kartları vermiş olabilir?

Cinayet timindekilerin adları ve kullandıkları pasaportlar şöyle: Evan Dennings (İrlanda), Gail Folliard (İrlanda), James Leonard Clarke (İngiliz), Jonathan Louis Graham (İngiliz), Michael Bodenheimer (Alman), Paul John Keeley (İngiliz), Michael Lawrence Barney (İngiliz), Peter Elvinger (Fransız), Kevin Daveron (İrlanda), Melvyn Adam Mildiner (İngiliz), Stephen Daniel Hodes (İngiliz)...

Daha önce Kanada, Yeni Zelanda gibi ülkelerin pasaportları kullanan Mossad suikastçileri dünyanın bir çok bölgesinde operasyonlar yapıyordu. Mesela Avustralya'daki Yeni Zelanda Büyükelçiliği'nden pasaport alan bir Mossad mensubu, istenilen ülkeye gidip, belirlenen hedefi ortadan kaldırıyordu. Bu olaylar duyulmasına rağmen, "etkili mekanizmalar" nerdense çalışamaz hale geliyordu.

Dubai suikasti de, İsrail istihbarat mensuplarının Batılı ülke vatandaşlarına ait kimlik bilgilerini içeren pasaportlar kullanması da bizzat Başbakan Benjamin Netanyahu'nun talimatıyla gerçekleşti.

Daha önceki suikastlerde yine benzer ülkelerin kimlik bilgilerini kullandılar. Ama bu kadarla sınırlı değildi. Mossad ve o ülke istihbaratları arasında hedeflerin temizlenmesi için ortak operasyonlar yapılıyordu. Mesela CIA'nın, insan kaçakçılığı yapan işkence uçaklarıyla ilgili 36 ülkenin işbirliği yaptığı artık biliniyor. Bunların çoğunluğunun Avrupa Birliği'nin demokrasi ve özgürlük savunuculuğunu kimseye bırakmayan ülkeler olduğunu söylemeye bile gerek yok.

Dubai suikastiyle ilgili bilgiler bir şekilde netleşti. Sonuç alınamasa da, hedeflerin kimler olabileceğini, operasyonların nasıl yapıldığını ve ne tür ortaklıklar kurulduğunu az çok biliyoruz. Nitekim, Mossad başkanının Ocak ayında gideceği İngiltere'den, vatandaşlarının kimlikleri kullanıldığı için özür dileyeceği açıklandı.

Peki onlarca suikast işlendi son on yılda. Bir çoğunda yine İsrail istihbaratı var. Macaristan'dan Romanya'ya, Irak'tan Suriye'ye, İran'dan Pakistan'a kadar çok sayıda insan benzer operasyonlarla ortadan kaldırıldı. Bir çoğunda sadece Mossad yoktu, bir tür "ortak istihbarat operasyonu" vardı. Dosyaların hiç biri aydınlatılmadı.

Dubai cinayeti için söz konusu ülke bir başka ülkeden özür diliyor. Bu, İsrail'in suikasti kabul ettiği anlamına geliyor. Peki bu ülkeden kim hesap soracak?

Olaydan hemen sonra İsrail'de gizli bir toplantı yapıldı. CIA Başkanı Leon Panitta ve üst düzey yöneticilerle Mossad Başkanı Meir Dagan ve tepe yöneticiler arasındaki gizli toplantıda, İran'a karşı alınacak "önlemler" tartışıldı. İsrail Başbakanı Binjamin Netanyahu ile Savunma Bakanı Ehud Barak'ın da katılımıyla, Lübnan, Suriye ve Hamas'a yönelik planlar ele alındı. Toplantıların aynı zamanda suikast kararlarının alındığı yerler olduğunu söylemeye gerek var mı?

Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri ve Benazir Butto'nun öldürülmesiyle ilgili örtüler ne zaman kaldırılacak? 2004 yılının Mart ayında Şeyh Ahmed Yasin'in sabah namazından çıkarken füze saldırısıyla şehid edilmesine ilişkin işbirliği iddiaları ne zaman aydınlanacak? Saldırıdan iki gün önce Ürdün Kralı ile İsrail Başbakanı Ariel Şaron arasında hiç beklenmedik ve içeriği gizli tutulan bir görüşme neydi? Yaser Arafat'ın zehirlenerek yavaş yavaş öldürülmesinde kimler ortaklık yapmıştı? Bu dosyalar ne zaman açılacak?

Suikastler, bölgenin gerçeğini, bir gizli tarihi anlatıyor. Umarız diğerleri için de en az birer tane Wikileaks notu sızar.. Çünkü bu tür cinayetleri yönetenlerin bazıları hala görevlerinde ve son derece saygın pozisyondalar...

yenişafakBu yazı 988 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 20 Nisan 2012 Türk-Kürt-Sünni..
  • 30 Mart 2012 Suriye satrancı, İsrail'e askeri üs
  • 16 Şubat 2012 En tehlikeli ihtimal: Ya savaş tersine dönerse!
  • 10 Şubat 2012 Hesaplaşma: Kim kimi tasfiye edecek?
  • 2 Aralık 2011 Bitti Esad, gerçekten bitti..
  • 18 Kasım 2011 Artık, Suriye ile savaş halindeyiz!
  • 9 Eylül 2011 Evet, Tahrir'de konuş! Tarihi değiştir! De ki...
  • 18 Ağustos 2011 İran-Suriye ve PKK: O 'kart' yine masada..
  • 10 Ağustos 2011 Altı saat ne konuştular?
  • 27 Temmuz 2011 Ölüm koalisyonu Haçlı savaşçıları..
  • 22 Temmuz 2011 Avrupa Birliği parçalanıyor..
  • 29 Nisan 2011 Cuma, öfke, kan...
  • 10 Şubat 2011 Barış beklerken savaş gelmesin!
  • 31 Aralık 2010 Bir casusa bu kadar para veriliyor mu!
  • 29 Aralık 2010 İki not ve bir kirli ittifak!
  • 24 Eylül 2010 İsrail-PKK bağlantısı bu işi bozabilir mi?
  • 3 Şubat 2010 Bu toplantı hiç de hayra alamet değil!
  • 17 Aralık 2009 İran-Suudi savaşına doğru mu gidiyoruz?
  • 8 Aralık 2009 Reşadiye'den kim ne mesaj veriyor?
  • 28 Ekim 2009 Birileri tarih yapıyor, bunu kimler yazacak?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,767 µs