En Sıcak Konular

Aslı Aydıntaşbaş


Aslı Aydıntaşbaş
0 0 0000

Washington'la PKK dansıKamuoyunda PKK'ya yönelik sınır ötesi operasyon beklentisi artarken, Ankara ve Washington arasında yeni bir söz düellosu başlamasına ramak kaldı.

ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson'ın ''Türkiye'nin sınır ötesi operasyon yapması mantıklı olmaz'' sözlerine, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan yanıt hızlı geldi: ''Böyle bir şeyin kararını Sayın Büyükelçi veremez."

Aslında bir yıldır, yani Wilson Ankara'ya geleli beri, iki taraf da doğrudan birbirini eleştirmemeye özen gösteriyordu. ABD, Eric Edelman döneminde yaşanan medyatik gerilimleri, Ankara ise Washington'daki düşmanlarına malzeme sağlayacak antiAmerikan söylemleri istemiyor. Ancak, terör yükseldikçe TürkAmerikan ilişkilerinin gerilmesi de "kaçınılmaz." Türk kamuoyu, ABD'nin İsrail'in meşru müdafaa hakkını savunurken bu hakkın Türkiye'den esirgenmesini kabullenemiyor. Wilson'un "Türkiye İsrail değil" tezi, destek değil tepki almaya mahkum. Hükümet ise, terörün azdığı noktada dikkatlerin, kamuoyunun PKK'nın ülke içindeki varlığı yerine "sınır ötesi operasyon" olgusu üzerine yoğunlaşmasından memnun.

Üst düzey bir Batılı diplomat, Washington'un sınır ötesi konusundaki pozisyonunu "Yeşil ışık değil ama tam kırmızı da denemez. Kırmızının ne kadar kırmızı olduğu tartışılır" diye anlatıyor. Pardon? Yani Batı, Kuzey Irak'a yönelik bir manevranın ancak Washington ve Iraklı Kürtlerle ortak yapılması halinde destek bulacağını söylüyor. "Peki operasyon değil de sıcak takip yapılsa?" diye soruyoruz. Cevap ilginç. "Sıcak takip zaten sürekli oluyor. Sınırın coğrafi yapısı nedeniyle hangi tarafta olduğunuz her zaman belli değil. Türk birlikleri de zaman zaman geçiyor."

Batılı diplomata göre "sınırötesi operasyon" da tamamen imkansız da değil: "Örneğin PKK şehirlerde devasa boyutta dramatik bir eylem yapsa, herkes biliyor ki Türkiye bir şeyler yapmaya mecbur kalacak. Bu durumla baş etmek nispeten daha kolay. Ama mevcut durum, farklı. Daha düşük seviyede şiddet olduğu için." Ama meşru müdafaa? "Evet Kuzey Irak'ta üsler var ama Avrupa'da da ve Türkiye'de de PKK var. Tunceli dağlarında 20 yıldır PKK militanları var. Bu yalnız bir Kuzey Irak sorunu değil. Daha büyük ve geniş bir strateji gerektiriyor." Ve devam ediyor "PKK ABD'nin yarattığı bir sorun değil ki bütün fatura ABD'ye çıksın." Aynı kaynak, "Peki PKK'lılar nerede?" diye sorunca, "Anladığımız kadarıyla yılın ilk aylarında sınırdan bu yana geçişler oldu. geçen kış Türkiye'ye girenler çıkmadı. Son saldırılar, geçen kıştan beri ülke içinde kalanlarla buradakiler tarafından yapılıyor. Kuzey Irak''tan doğrudan gelip saldıran daha az."

Bu analizi üst düzey askeri bir kaynağa sorduğumuzda, PKK'lıların genelde Kuzey Irak içlerinde değil sınır bölgesinde olduğunu doğruluyor. (Örneğin Kandil'de çok az terörist kalmış; sınır bölgesinde ise 2000'in üzerinde PKK'lı kah Türkiye kah Irak arasında dolanıyormuş.) Ancak askeri yetkili, yine de Kuzey Irak'ın bu tarz saldırılar için kritik bir lojistik üssü olduğunu ve "yönetim kadrosu"nun orada yuvalandığını hatırlatıyor . Yine de "sınır ötesi" laflarının yeni bir Türk-Amerikan krizi getireceğini söylemek için erken. Çünkü ortada henüz bir sınır ötesi operasyon hazırlığı yok; yalnızca "Kızarsak yaparız ha!" sözleri var. Öyle anlıyorum ki, medyada yükselen "sınır ötesi" heyecanının belli bir bölümü yetkililer tarafından kamuoyunu tatmin etmek, "Bakın bir şeyler yapıyoruz" demek için.

Evet hafta başında yapılan Terörle Mücadele Yüksek Kurulu toplantısı sonrasında Güneydoğu'da operasyonlar yoğunlaştı. Ve şehit cenazeleri geldiği sürece, yeni Terörle Mücadele Yasası, askerin arzuladığı biçimde kullanılacak. Ancak sınır ötesi operasyon demek, AB ile ilişkilerden ekonomiye kadar her şeyi etkileyecek bir süreci göze almak demek. Olağanüstü bir seferberlik hali, demek. Oysa önümüzdeki hafta Başbakan Erdoğan, kabinenin yarısı, emniyet ve istihbarat birimlerinde kilit isimler ve ABD elçisi tatilde olacak. Sizce bu sınır ötesi operasyona hazırlanan bir ülke tablosu mu?Bu yazı 497 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 12 Ağustos 2012 ‘Esad sonrası’ için adımlar
  • 19 Ekim 2011 Hamas’lıları neden aldık?
  • 3 Ekim 2011 Alman vakıfları Türkiye’yi bölecek mi?
  • 1 Kasım 2010 Öcalan Kandil’den ne istiyor?
  • 28 Ekim 2010 Önder Bey, apartman yöneticiliği mi bu?
  • 16 Ağustos 2010 PKK’da neler oluyor?
  • 17 Mayıs 2010 CHP, CHP’ye karşı
  • 26 Ağustos 2007 Bilmeyenler ülkesi
  • 28 Haziran 2007 Büyükanıt ne demedi?
  • 24 Haziran 2007 Amerika'yı bile böldük
  • 30 Mayıs 2007 F16 olayı ve komplolar
  • 17 Mayıs 2007 AK Parti'ye yapılan teklif
  • 15 Mayıs 2007 Washington "AK Parti kazanır" diyor
  • 17 Aralık 2006 Baykal neden Lübnan'da?
  • 12 Aralık 2006 Bir siyasi krizin anatomisi
  • 28 Kasım 2006 Washington gerçekten darbe mi istiyor?
  • 14 Kasım 2006 Kongreden, gelecek için ipuçları
  • 1 Ekim 2006 Herkesin sorusu: Neler oluyor?
  • 19 Temmuz 2006 Washington'la PKK dansı
  • 24 Mayıs 2006 Washington'dan görünen manzara

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,031 µs