En Sıcak Konular

Fikret Bila


Fikret Bila
0 0 0000

Çankaya’da zafer havası yoktuCumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 29 Ekim resepsiyonunda en çok merak edilen konu, Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner ve kuvvet komutanlarının gelip gelmeyeceğiydi...
Kapıların açılması beklenirken konukların çoğu bu konuyu konuşuyordu. Saat 19.30’da açılması beklenen kapılar açılmayınca, acaba komutanlar mı bekleniyor sorusu dillendirildi. Kapılar 20 dakika gecikmeyle açıldığında, komutanların gelmeyeceği anlaşılmıştı...

Türbanlı sayısı azdı
Gül’ün tek ve eşli davetinde resepsiyon salonunda nasıl bir tablo oluşacağı da merak ediliyordu.
Gül’ün ilk kez bu yıl verdiği eşli ve tek resepsiyonda türbanlı konuk sayısı çok değildi. Başı açık konukların sayısı daha fazlaydı. Ayrıca türbanlı konuklar arasında hiç kimse “türbanın zaferi” havasına da girmemişti. Salona türban hâkim değildi.

Takım elbise çoğunlukta
Eski yıllara göre smokinli konuk sayısı da azdı. Çoğunluk takım elbiseyi tercih etmişti. Özellikle işadamları, gazeteciler ve milletvekillerinin çoğunluğu takım elbise giymişlerdi. Önceki yıllarda smokinli görmeye alıştığımız birçok isim takım elbiseliydi. Erkek konukların smokin ve takım elbise tercihlerinin siyasal konjonktürden etkilendiği izlenimi vardı.

CHP yoktu
Bir diğer merak konusu CHP’den kaç milletvekilinin katılacağıydı. Salonda CHP’li yoktu denilebilir. CHP milletvekillerinden sadece Ahmet Tan ve Harun Öztürk vardı. Onların da ortak özelliği DSP kökenli oluşlarıydı. MHP lideri Devlet Bahçeli ve yakın kurmayları ile DSP lideri Masum Türker ve kurmayları tam takım katılmışlardı.

Erdoğan’ın heyecanı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bütün konuklarla yakından ilgilendi. Gazetecilerle şakalaştı.
Başbakan, yatırımlardan söz ederken heyecanlanıyor. Hidroelektrik santralları, İstanbul-İzmir otoyolundan söz ederken, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel gibiydi. Bir mühendis kadar rakamlara hâkimdi. İstanbul-İzmir otoyolunun temel atma töreninden söz ederken, müteahhitlerle nasıl pazarlık yaptığını detayıyla anlattı. Projeyi 7 yılda bitiririz dediler, itiraz ettim, dedi. Bir gün önce gece oturdum hesapladım, 7 yıl uzun, 5 yılda rahat rahat biter diye, hesabı önlerine koydum, diye devam etti.
İkizdere santral projesini anlatırken müteahhidi de oradaydı. Doğaya zarar verilmediğini, kumanda tesislerinin dağın içine doğayla uyumlu biçimde gömüldüğünü detayıyla anlattı. Çine Menderes Barajı’nın gövde olarak dünya beşincisi olduğunu anlatırken de gururluydu. Artık su akarken biz bakmayacağız, yapacağız, enerjiye dönüştüreceğiz, paraya dönüştüreceğiz, ekonomiye katacağız, diye heyecanla konuşmasını sürdürdü.

Gül’ün hoşgörüsü
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de konukların tebriklerini kabul ettikten sonra salona katıldı. Bütün salonu gezerek tüm konuklarla sohbet etmeye çalıştı.
Tek ve eşli resepsiyon davetinin doğru yöntem olduğundan emin görünüyordu. Komutanların katılmaması konusunda, “Türkiye realitesi burada” demekle yetindi. Bu konuda fazla konuşmak istemedi.
BDP lideri Selahattin Demirtaş ve BDP’li milletvekilleri, ayrılmadan önce Cumhurbaşkanı Gül’ün yanına geldiler. “Sizi görmeden gitmek istemedik” diyerek, sohbete başladılar. Cumhurbaşkanı Gül, kucaklayıcı, hoşgörülü bir üslupla sohbet etti. Demirtaş ve BDP’li milletvekilleri, Türkiye’yi bölmek, Türkiye’den ayrılmak istemedikleri konusunda Cumhurbaşkanı Gül’ü ikna etmeye çalıştılar. Kürtçenin okullara girmesi, eğitim dili olması konusunda da ikna edici olmaya çalıştılar.
Cumhurbaşkanı Gül, Demirtaş ve arkadaşlarını sabırla ve dikkatle dinledi. Bir taahhütte bulunmadı. Çok dikkatli bir üslupla BDP’lileri yanıtladı ve nazik bir şekilde uyarmayı da ihmal etmedi. Her şeyin konuşulabildiğine dikkati çekti, sorunların diyalogla çözülebileceğini söyledi, ancak, “şiddet, kan, ölüm, oluru olmaz yapıyor” diyerek, sorunların çözümünde asıl engelin terör olduğu mesajını verdi.

milliyetBu yazı 943 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ankara’nın müzakere planı nedir?
  • 26 Eylül 2012 Özkök: Bektaşi fıkrasına döndü
  • 19 Eylül 2012 PKK, BDP’yi boşa çıkardı
  • 9 Eylül 2012 PKK’nın yerleştirmeye çalıştığı dil
  • 7 Eylül 2012 Bomba sayımı vardı
  • 5 Eylül 2012 PKK’nın ‘ele geçirme’ ısrarı
  • 29 Ağustos 2012 Çiçek’in mutabakat çağrısının muhatabı
  • 28 Ağustos 2012 Çiçek’ten ulusal mutabakat çağrısı
  • 26 Ağustos 2012 Kuzey Irak-Kuzey Suriye çelişkisi
  • 25 Ağustos 2012 ''Çözüm'' denilince ne anlaşılıyor?
  • 23 Ağustos 2012 Sadece cenazede değil
  • 19 Ağustos 2012 PKK’nın ''kontrol bende'' mesajı
  • 15 Ağustos 2012 PKK ile ilgili yanılgılar
  • 8 Ağustos 2012 Şemdinli’de neler oluyor?
  • 6 Ağustos 2012 PKK saldırılarının şifreleri
  • 5 Ağustos 2012 Büyük tasfiye
  • 29 Temmuz 2012 Kuzey Irak’ta ağzı sütten yanan Türkiye
  • 27 Temmuz 2012 Ankara’nın Barzani tercihi
  • 26 Temmuz 2012 PKK ve Kürt sorunu boyut değiştiriyor
  • 22 Temmuz 2012 Esad’ın tutunması artık çok zor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,654 µs