En Sıcak Konular

Mustafa Ünal


Mustafa Ünal
0 0 0000

Bayrama CHP gölgesiBugün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı... Ne yazık ki bu anlamlı bayrama yine 'resepsiyon tartışmaları' damgasını vurdu.

Cumhurbaşkanı Gül, çifte resepsiyonu teke düşürdü. Doğrusu buydu. Öğle saatlerinde devlet erkânı, akşam ise millet... Bu ikili görüntü ne Cumhuriyet'in ne de bayramın ruhuna uygundu.

Bu akşamki resepsiyona Cumhurbaşkanı, ayrım yapmaksızın cumhurun bütün renklerini davet etti. Cumhuru kapalı, açık diye iki parçaya bölmedi. Eski Cumhurbaşkanı Sezer yüzünden son dönemde Çankaya'dan 'tek Türkiye' fotoğrafı verilemiyordu. Bunun giderilmesi için imkân doğdu.

Tek Türkiye için Gül adımı attı, şimdi sıra davetlilerde... Gözlerse CHP'de. Özellikle de partinin kurumsal kimliğini temsil eden Kemal Kılıçdaroğlu'nda. Siyasî tavır yüzünden davete icabet etmeyecek CHP'liler olduğunu biliyoruz. İçlerinde günler öncesinden itirazını yüksek sesle dillendirenler oldu. Farklı bahaneler ileri sürseler de asıl neden Hayrünnisa Hanım...

Kılıçdaroğlu'nun ne yapacağı dün akşam saatlerinde belli oldu. 'Resepsiyona katılmayacağını, bayramı halkın arasında kutlamak istediğini' söyledi. Kararının 'boykot' anlamı taşımadığını ve Hayrünnisa Hanım'la da bir ilgisinin bulunmadığını anlattı. Katılmama kararının 'başörtüsüne tavır' şeklinde yorumlanacağı kesin. CHP lideri, bir süredir türban veya başörtüsü konusunda olumlu mesajlar veriyordu.

Gül'ün davetine icabet etmemesi, samimiyetinin sorgulanmasına neden olacak. Toplumun yüzde 80'inin başörtüsüyle ilişkili olduğu düşünüldüğünde bırakın siyaset uzmanlığını, ortalama bir insan bile bu topraklarda başörtüsüne tepki konularak siyaset yapılamayacağını bilir. Kılıçdaroğlu'nun düşüncesi katılma yönündeydi. Parti içindeki itirazlara boyun eğdi. Liderliği de darbe aldı. Partisini genel başkan olarak yönlendirmesi beklenirdi.

'HSYK atamaları' gibi gerekçeler üretenler oldu. Bu ne inandırıcı ne de ikna edici. CHP'nin itirazları, HSYK atamalarından çok önce başladı. Kemal Kılıçdaroğlu, 'Hayrünnisa Hanım'la ilgisi yok' diyerek suni gerekçelerin arkasına sığındı. Herkes farkında ki asıl gerekçe Hayrünnisa Hanım... Adında cumhuriyet geçen bir parti 'Cumhuriyet bayramı'nı gölgeledi.

Önceki akşam Ankara'da Cumhuriyet Gazetesi'nin 'Cumhuriyet Resepsiyonu' vardı. Ben de davetliydim. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katılanlar arasındaydı, biraz gecikerek de olsa geldi. Uzun zamandır dışarıda pek görülmeyen eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, göze çarpan diğer davetliydi.

Kılıçdaroğlu'nun kararı netleştikten sonra Ankara'da askerin tavrı da konuşulmaya başlandı. Resepsiyona Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları da davetli... Tek resepsiyona tepki göstererek katılmayacaklarını ileri sürenler oldu. Doğrusu bunun konuşulması bile abes.

Bir askerin aynı zamanda başkomutan sıfatı taşıyan Cumhurbaşkanı'nın davetine 'hayır, gelmiyorum' demesi düşünülebilir mi? Asla. Böyle bir tavır TSK'nın komuta kademesini tartışmalı hale getirir.

TSK, CHP gibi parti değil. Başörtüsü konusundaki siyasî tartışmaların tarafı olamaz. Bırakın tepki göstermesini, bunu düşünme, tartışmaya açma lüksü bile yok. Komutanların Cumhurbaşkanı'na 'hayır' diyeceğine hiç ihtimal vermem. Ayrıca Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in sakin kişiliğiyle de bağdaşmaz.

Bu akşamki resepsiyonda Çankaya Köşkü'nde cumhurun bütün renkleri buluşacak. Siyasî olarak kendisini sağda veya solda tanımlamış kişilerden tutun da politikadan uzak simalara kadar Köşk'ün kapıları cumhura açılacak. Kendisini 'Tek Türkiye'nin dışında tutanlar kaybedecek. Cumhur, kendisini dışlayanı dışlar.

Umarım asker CHP gibi yapmaz, bayramı gölgeleyecek davranışlardan kaçınır. Cumhuriyet Bayramı'nın ruhuna uygun hareket etmek, en çok onlardan beklenir.
 
zamanBu yazı 752 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 26 Eylül 2012 Balyoz duruşu
  • 23 Eylül 2012 'Balyoz' yok sayılamaz
  • 19 Eylül 2012 Menderes'in kabrinde bir CHP lideri
  • 5 Eylül 2012 İki görüşme...
  • 29 Ağustos 2012 Çiçek'in çıkışı
  • 1 Ağustos 2012 Tutukluluk avantaja dönüşmemeli
  • 29 Temmuz 2012 Rüya gibi
  • 25 Temmuz 2012 Suriye nelere gebe?
  • 18 Temmuz 2012 CHP değişir mi?
  • 1 Temmuz 2012 Davutoğlu ile Suriye...
  • 27 Haziran 2012 Cevap, yeri ve zamanı geldiğinde...
  • 20 Haziran 2012 Dağlıca yine dağladı
  • 17 Haziran 2012 7+5 senaryoları
  • 13 Haziran 2012 Kürtçe derste tarihî adım
  • 8 Haziran 2012 İyimser hava
  • 30 Mayıs 2012 'Hassas ve gerilimli iş'
  • 23 Mayıs 2012 Meclis'te Erdoğan barışı
  • 18 Mayıs 2012 Rota başkanlık sistemi
  • 16 Mayıs 2012 Tutuklu vekillere yasayla tahliye yok
  • 9 Mayıs 2012 28 Şubat'ın dalga boyu

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,496 µs