En Sıcak Konular

Prof. Dr. Ahmet Rasim KüçükustaProf. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
0 0 0000

İlaçlar ve her türlü tıbbi ürün eczanelerde satılmalıdırBu hafta iki sağlık haberi beni fazlasıyla mutlu etti. Bunlardan biri ‘Bitkisel tıbbi ürünler sadece eczanelerde satılacak’ diğeri ise ‘Geleneksel tıbba Bakanlık ruhsat verecek’ başlıklı haberlerdi.

Senelerden beri reçeteli veya reçetesiz tüm ilaçların, bitkisel tıbbi ürünlerin, doğal beslenme ürünlerinin, antioksidanların, vitaminlerin, tıbbi amaçla kullanılan besin desteklerinin ve benzerlerinin mutlaka ve sadece eczanelerde satılması; bu tür ürünlere Tarım Bakanlığı’ nın değil Sağlık Bakanlığı’ nın ruhsat vermesi gerektiğini anlatan onlarca yazı yazdım. Çünkü kanunlardaki boşluklardan yararlanan uyanıklar bu sayede halkı kandırıyorlardı.

Bu iki yeni düzenleme ile hem bir takım şarlatanların halk sağlığı ile oynamaları ve hem de haksız kazanç sağlamaları büyük ölçüde önlenmiş oluyor.

Bu konu ile ilgili olarak hatırlanması ve yapılması gereken çok önemli bazı hususlar var.

Her türlü ilaç eczanede satılmalı

Bizde parasını verdikten sonra özel reçetelere tâbi olanlar dışında her türlü ilacı istediğiniz kadar satın almanız mümkün. Ülkemizde de gelişmiş ülkelerde olduğu gibi tüm ilaçlar reçete ile eczanelerde satılmalıdır.

Tüm ilaçlar sözünün altını özellikle çizmek isterim. Çünkü Amerika ve birçok Avrupa ülkesinde ‘over the counter drug’ ve kısaca OTC adı verilen bazı ilaçlar eczane dışında market veya bakkallardan reçetesiz alınabiliyor; reklâmları yapılabiliyor. Bunlar, bazı ağrı kesici hap ve pomatlar, romatizma ilaçları, soğuk algınlığı ve üst solunum yolları hastalıklarında kullanılan ilaçlar, alerji hapları, antiasit olarak bilinen mide asidini gideren hap ve pastiller, vitaminler gibi ürünler. Bu tür ilaçlar dilimizde tezgâh üstü ilaçlar olarak tanınıyor.

Bana sorarsanız ilaçlar için tezgâh altı veya tezgâh üstü gibi nitelemeler yapmak yanlıştır. Tezgâh üstü ilaç, ilaç tüketimini artırmayı amaçlayan bir pazarlama numarasından başka bir şey değildir. İlaç ilaçtır. Tezgâh üstü veya altı, ilaçların tümünün eczanelerde satılması gerekir. Çünkü zararsız diye bilinen bu ilaçların da tıpkı reçete ile satılanlar gibi ölüme kadar gidebilen ciddi yan etkileri vardır.
İlaçların reçetesiz satılmasının ve ilaçlara her yerde kolayca ulaşabilmenin getireceği yabana atılamayacak bir tehlike de madde bağımlılığı riski’ dir.

İlaç reklamına da izin verilmemeli
Hiçbir ilacın reklâmının yapılmasını doğru bulmadığım gibi, hatta tam tersine ‘ilaç reklâmlarının son derecede sakıncalı olduğu’ kanaatindeyim. Üstelik de bu düşüncem sadece tüketicilere yönelik reklâmlarla da sınırlı değil. Doktorlara ilaç reklâmı hatta ilaç tanıtımı yapılması da yanlıştır. Bunlarla ilgili düzenlemelerin de bira önce yapılması gerekir.

İlaç ve bitkisel ürünlerin internet yoluyla reklamlarının ve satışlarının engellenmesi gerekir.
Halen ruhsat almış olan ürünlerin ruhsatları da Sağlık Bakanlığı tarafından yenilenmelidir.

Eczacılara düşen görevler

Nasıl bir doktor yerine bir kalfa veya çırağın hasta bakması ve ilaç yazması mümkün değilse reçetelerin de mutlaka eczacı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Çırak veya kalfa ilacı raftan alıp eczacının masasına koyan kişiler olmalıdır.

Eczacılar doktorların yardımcılarıdır. İlacın nasıl kullanılacağını, nasıl saklanacağını, hastanın hangi durumlarda doktorunu araması gerektiği gibi hususları hastaya anlatmakla yükümlü olmalıdır.

Doktorların ilaç etkileşimleri konusunda bilgileri yetersizdir. Neredeyse her gün yeni bir kimyasal maddenin ilaç olarak piyasaya girdiği günümüzde eczacılar ilaç etkileşimleri ve dozaj bakımından doktorları uyarmakla yükümlü olmalıdır. Tedavide eczacılar da doktorlar gibi sorumlu olmalıdır.

Bunlara karşılık da eczanelerin şampuan, deniz topu, oje, ruj, gözlük gibi ilaç olmayan ilaç dışı ürünlerin hiçbiri ile ilgilenmemeleri lâzımdır.

KAYNAKLAR
http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2010/08/12/yazilar/elestirel-yazilar/bitkisel-tedaviler/her-turlu-bitkisel-ilac-ve-besin-destegi-denetim-altina-alinmali/
http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2010/06/02/yazilar/elestirel-yazilar/bitkisel-tedaviler/saglik-bakanligini-goreve-cagiriyorum/
http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2010/02/13/yazilar/elestirel-yazilar/bitkisel-tedaviler/mucize-mineral-selenyum-diyabete-yol-aciyor/
http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2010/02/13/yazilar/elestirel-yazilar/bitkisel-tedaviler/dogal-tedavileri-zararsiz-sanmayin/
http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2009/02/16/yazilar/elestirel-yazilar/bitkisel-tedaviler/bitkisel-ilaclara-aldanmayinBu yazı 699 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Ekim 2014 Günde 3 bardak süt kemik kırığı ve ölüm riskini artırıyor
  • 14 Mayıs 2013 Akademik sahtekârlık geleneğinin kime ne zararı var
  • 11 Aralık 2012 Yakında ruh hastası olmayan kalmayacak
  • 9 Ekim 2012 Bir Türk tıp alanında Nobel alabilir mi?
  • 3 Ekim 2012 Burun damlaları ile aldatılıyor muyuz?
  • 2 Ekim 2012 Kimi kime şikâyet edelim?
  • 1 Ekim 2012 Türkiye'de mamografi taramaları rezaleti
  • 16 Eylül 2012 Mamografi taramalarına karşıyım
  • 10 Eylül 2012 Modern tıbbın son numarası: Aşırı teşhis
  • 8 Eylül 2012 Mamografi kanser riskini arttırıyor
  • 7 Eylül 2012 Benzer ilaç nedir?
  • 28 Ağustos 2012 Meme taraması saç taramaya benzemez
  • 14 Ağustos 2012 Antibakteriyel ürünlerdeki büyük tehlike
  • 6 Ağustos 2012 Sağlıklı suda hiçbir mikrop olmamalıdır
  • 30 Temmuz 2012 Enerji içecekleri yasaklanmalıdır
  • 23 Temmuz 2012 Damacana mı musluk suyu mu?
  • 10 Temmuz 2012 İlaç tanıtımında bundan iyisi Şam'da kayısı
  • 23 Haziran 2012 Bir sağlık haberi skandalı
  • 13 Haziran 2012 Ot-Çöp tüccarlarından alacağımız dersler de var
  • 17 Nisan 2012 Sönmez gene döndü

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,660 µs