En Sıcak Konular

İbrahim Karagül


İbrahim Karagül
0 0 0000

İsrail-PKK bağlantısı bu işi bozabilir mi?Hükümet ile BDP arasında, geçen hafta yapılması düşünülen ancak Hakkari'de 9 sivilin ölümüyle sonuçlanan saldırı sonrası ertelenen görüşme dün gerçekleşti. Bu ilk görüşmenin nerelere uzanacağını, Türkiye için çözüme kapı aralayıp aralamayacağını kestirmek şu an için zor. Abdullah Öcalan'la da diyaloğun sürdüğü, bugüne kadar özel kuvvetlerin, askeri birimlerin yürüttüğü görüşmelerden sonra sivillerin de Öcalan'la görüşmeye başladığı iddialar arasında. İçeriği, hedefi ne olursa olsun süreç, "yeni şeyler"e tanık olacağımızın ipuçlarını veriyor.

Ancak daha farklı şeylere, ayrıntılara dikkat çekmek istiyorum.

Güneydoğu illerinde sivil toplum kuruluşlarının ortak açıklamalarını hatırlıyoruz. İlk kez sivil oluşumlar soruna müdahil oluyor, silah bırakma çağrısı yapıyordu. Bu, çok önemli bir gelişmeydi. Hemen sonrasında PKK ateşkes ilan etti. Tam bu sırada Murat Karayılan'dan "Devlet ile Öcalan arasında sağlanan temaslar sonucu ateşkes ilan ettik" gibi şok bir açıklama geldi: Söz konusu açıklama, bugünkü gelişmelerle örtüşüyor gibi görünüyor. Ancak söylendiği zaman sanki bir hesabı bozma azmi öne çıkıyordu. Sanki bir yerlere çağrı yapılıyordu. Nitekim Karayılan'ın daha sonraki açıklamaları da bunu doğruladı.

BDP ile görüşme öncesinde bu hesap bozucu çıkışını tekrarladı Karayılan. İsrail devlet televizyonu Kanal 2'ye üzerinde çokça düşünülmesi gereken açıklamalar yaptı. "Türkiye'nin İsrail karşıtı bir dış politika izlediğini" söyleyerek "Onların sizin dostunuz olduğuna emin misiniz? Bizim düşmanımız İsrail'in de düşmanı" dedi ve Türkiye'ye karşı ortak mücadele çağrısı yaptı.

Karayılan'ın 1960 ve 70'lerde İsrail'le dostluktan söz ettiği döneme iyi bakılmalı. Arap-İsrail savaşlarının devam ettiği bu dönemlerde İsrail ve İran, Kuzey Irak üzerinden Bağdat'ı sıkıştırıyor ve Arap ordularını zor durumda bırakıyordu. Bu strateji İsrail'in Kürtlere desteği olarak tarihe geçiyordu. Oysa hesap bambaşkaydı.

Karayılan'ın sözleri İsrail'e açık bir çağrıydı. Bir ihale talebiydi. Peki İsrail böyle bir ihale açmış mıdır? On yıldır Türkiye bunu tartışıyor ve böyle bir ihaleyi gösteren çok güçlü işaretler var. Türkiye-İsrail ilişkilerindeki soğumayla orantılı biçimde ihale daha da belirginleşiyor.

Son aylarda Lübnan'da olanları hatırlayalım. İran'ın PJAK'a operasyonuna tepki olarak Lübnan'da gösteri yapan PKK'lılarla Hizbullah mensupları arasında sık sık çatışmalar yaşanıyor. Son çatışmada iki PKK'lı öldü, sekizi yaralandı. Bir ay önce benzer bir çatışma daha yaşandı. Ama son bir gelişme, Karayılan'ın ihale talebinin işe yaradığını gösterdi.

Lübnan güvenlik birimleri, bir süredir ülkede İsrail istihbaratına çalışanlara karşı kapsamlı operasyonlar yürütüyor. Askeri istihbarat birimlerinin bir operasyonunda, Beyrut'a yakın bir bölgede üç PKK'lı İsrail istihbaratına çalıştıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Sorgulamaları sırasında bu bağlantılar ortaya çıktı ve üç kişi casusluktan tutuklandı.

Devam edelim:

Türkiye-İsrail ilişkilerindeki gerilimleri, Mavi Marmara olayından sonraki durumu biliyoruz. Bütün dünya bunu tartışıyor. Krizle bağlantılı biçimde Türkiye'ye karşı oldukça sert bir kampanya yürütülüyor. Bir kara propaganda kampanyası bu. "İran Ak Parti'ye 25 milyon dolar verdi", "Türkiye-İran'a yaklaştı", "Türkiye'nin terbiye edilmesi gerekir" türünde bir çok girişime tanık olduk. Son olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'le görüşmeyi reddetmesi üzerine Jarussalem Post bir baş yazı yayınladı.

"Türkiye'ye İsrail'e tavır almanın bedeli ödetilmeli" düşüncesi üzerine kurgulanan yazıda; "Türkiye sonuçlara katlanmaya zorlanmalı. ABD, Avrupa Birliği, İsrail ve diğerleri Türkiye ile askeri işbirliğini keserek ekonomik yaptırımlar düşünmeli. Gül çok iyi bir şekilde ülkesinin nereye bağlı olduğunu gösterdi. Şimdi sıra ABD ve AB'nin aynı şeyi yapmasında" ifadeleri kullanıldı.

Rusya'nın Suriye'ye hava savunma sistemleri vermesini engellemeyi başaramayan İsrail'in; "Biz de Rusya'nın düşmanlarına silah veririz" yaklaşımını belki en fazla dikkate alması gerekin ülke Türkiye. Terörün bir kart olarak kullanılmasının örneklerini çokça gördük son on yılda. Özellikle Irak işgalinden sonra. İşgalin hemen sonrasında Kuzey Irak'taki İsrail faaliyetleriyle ilgili sert tartışmaları hatırlıyoruz. Güvenlik şirketleri üzerinden PKK'ya nasıl silah sağlandığını biliyoruz.

İsrail'den Kuzey Irak'a oradan Anadolu içlerine yapılan silah sevkiyatlarını biliyoruz. Bu sevkiyatlarda rol üslenenlerin, o patlayıcıları bu ülkenin şehirlerine neden getirdiklerini ve kimlerle işbirliği içinde olduklarını bu ülkenin güvenlik birimleri biliyor olmalı. Birkaç gün önce, Uşak'ta meydana gelen kazada ortaya çıkan patlayıcıların K. Irak bağlantılı olduğunu duyunca hemen bu trafik geldi aklıma. O trafikte de bir şekilde Afyon bağlantısı oluyordu. Neyse...

Karayılan'ın ihale talebiyle İsrail'in Türkiye'yi sıkıştırma hamleleri arasında bağlantı varsa, ki bana göre var, yakında çok daha belirgin işaretlerini göreceğiz. İçeride uzlaşma arayışlarıyla dışarıdan gelen ayrıştırma stratejilerinin çarpıştığı bir Türkiye bekliyor bizi. Bakalım kim galip gelecek.Bu yazı 1,042 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 20 Nisan 2012 Türk-Kürt-Sünni..
  • 30 Mart 2012 Suriye satrancı, İsrail'e askeri üs
  • 16 Şubat 2012 En tehlikeli ihtimal: Ya savaş tersine dönerse!
  • 10 Şubat 2012 Hesaplaşma: Kim kimi tasfiye edecek?
  • 2 Aralık 2011 Bitti Esad, gerçekten bitti..
  • 18 Kasım 2011 Artık, Suriye ile savaş halindeyiz!
  • 9 Eylül 2011 Evet, Tahrir'de konuş! Tarihi değiştir! De ki...
  • 18 Ağustos 2011 İran-Suriye ve PKK: O 'kart' yine masada..
  • 10 Ağustos 2011 Altı saat ne konuştular?
  • 27 Temmuz 2011 Ölüm koalisyonu Haçlı savaşçıları..
  • 22 Temmuz 2011 Avrupa Birliği parçalanıyor..
  • 29 Nisan 2011 Cuma, öfke, kan...
  • 10 Şubat 2011 Barış beklerken savaş gelmesin!
  • 31 Aralık 2010 Bir casusa bu kadar para veriliyor mu!
  • 29 Aralık 2010 İki not ve bir kirli ittifak!
  • 24 Eylül 2010 İsrail-PKK bağlantısı bu işi bozabilir mi?
  • 3 Şubat 2010 Bu toplantı hiç de hayra alamet değil!
  • 17 Aralık 2009 İran-Suudi savaşına doğru mu gidiyoruz?
  • 8 Aralık 2009 Reşadiye'den kim ne mesaj veriyor?
  • 28 Ekim 2009 Birileri tarih yapıyor, bunu kimler yazacak?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,310 µs