En Sıcak Konular

Murat Yetkin


Murat Yetkin
0 0 0000

CHP'nin hatası ve faturasıÖncelikle okuyanların bir kısmına saçma gelecek şu saptamayı yapmam gerekiyor: 12 Eylül 2010 referandumunda yüzde 42 ‘hayır’ oyu çıkması aslında ‘hayır’ cephesi açısından, özellikle de oradaki çoğunluğu oluşturan CHP seçmeni açısından bir hezimet değil, bir mucizedir.
Neden mi? Çünkü ülkeyi Başbakan Tayyip Erdoğan ve AK Parti hükümeti yönetmiyor olsaydı, bu halkoylamasında sandığa gidip ‘hayır’ veren CHP’li ve CHP dışındaki solcu seçmenin çoğu -muhtemelen yargıyla ilgili o iki madde dışında- bu değişikliklere ‘evet’ oyu verebilirdi. Ya da CHP’nin solunda kalan seçmenden belki BDP’nin boykotuna katılan, belki ‘tak tak’ geçersiz kampanyası açan çıkardı.
Ama CHP’li ve daha soldaki seçmenin çoğunu, Tayyip Erdoğan ve AK Parti iktidarına duydukları tepki ve endişe dışında, örneğin 12 Eylülcülerin yargılanması ihtimaline, evet ihtimaline ya da yetersiz de olsa sendikal hakların genişletilmesine ya da yargıda askeri alanın sivil alan lehine daraltılmasına hayır dedirtecek ikinci bir sebep olamazdı.
Bunu anlamak için aslında -şu günlerde Tarhan Erdem karşısında ikinci planda kalsa da- Adil Gür’ün dün Hürriyet’te yayımlanan anketin “Neden hayır dediniz?” sorusu cevaplarına bakmak yeterli.
Yanıtlar arasında paketin içiyle ilgili pek bir şey yok. Yargıyla ilgili olan dahil önemli çoğunluk
Erdoğan ve AK Parti iktidarına karşı olduğunu düşündüğü için ‘hayır’ demiş pakete.
Bir başka kanıt, iş başındayken Deniz Baykal’ın daha sonra Kemal Kılıçdaroğlu’nun Anayasa Mahkemesi ve Hâkimler Savcılar Yüksek Kurulu
ile ilgili o iki madde dışında CHP’nin paketi onaylayacağı demeçleridir.
Peki CHP o zaman Meclis’teki görüşmelerde neden o iki madde dışındaki maddelerin oylamasına katılıp onaylamadı. Böylece belki de iş referanduma gitmeden çözülebilecek, o iki madde belki düşecek, referanduma gitse bile iş siyasi kutuplaşma değil, düşük gerilimli teknik bir tartışma boyutunda kalacaktı.
Ama zaten CHP’nin stratejik hatası bu değildi. Hatta, Erdoğan’a seçmen desteğinin AK Parti’den fazla olduğunu görAsıl hata daha önce yapılmıştı.

Köksal Toptan’ın teklifine ret
CHP, stratejik hatasını Kemal Kılıçdaroğlu değil, Deniz Baykal’ın liderliği altında yaptı.
Bu hata, dönemin Meclis Başkanı Köksal Toptan’ın 4 Eylül 2008’de Meclis’teki dört partiye yaptığı çağrıya red cevabı vermek oldu.
Hatırlayalım, Toptan, Türkiye Büyük Millet Meclisi geleneğinde yeri olan bir Uzlaşma Komisyonu teklif ediyordu.
Bu komisyonda her parti kendi oy ağırlığınca temsil edilmeyecekti, yani AK Parti’nin nicelik ağırlığı olmayacaktı. AK Parti, CHP, MHP ve (o zamanki adıyla) DTP, ikişer üye verecekti.
Herhangi bir partinin komisyondaki tartışmada veto ettiği madde Genel Kurul’a indirilmeyecekti. Dolayısıyla ortaya çıkan değişiklik paketi üzerinde Meclis’in tam mutabakatı sağlanmış olacaktı. Bu yöntem daha önce başarıyla uygulanmıştı.
Baykal, CHP lideri olarak bu öneriye yanıt dahi vermedi. Daha önce, 2002-2004 döneminde AK Parti ile uyum içinde AB refromlarına katkı vermiş, 2003’te rakibi Tayyip Erdoğan’ın milletvekili seçilmesi önündeki engeli anayasa değişikliği ile kaldırmayı kabul etmiş Baykal, anayasa değişikliklerinin Meclis’te uyum içinde gerçekleştirilmesine katkı vermedi.
Gerekçe şuydu: Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı’nın AP Parti’yi kapatma talebini reddetmiş, ama ‘laikliğe karşı suçlu’ bulmuştu. Baykal’a göre CHP, laikliğe karşı suç işlemiş partiyle anayasa değiştiremezdi.
Baykal, Erdoğan’ın şansını denediğini ve bu defteri kapatacağını düşünmüş olabilir. Ama Erdoğan’ın blöf yapmadığı görüldü.
Erdoğan referandumu göze alarak sonuna dek kendi istediği değişikliklerde ısrar etti. Baykal, Toptan formülünü kabul etseydi, şimdi 12 Eylülcülerin yargılanması dahil pek çok maddesi gerilim, kutuplaşma olmadan yapılmış çoktan bitmiş olacaktı.
Faturayı ödemek Kılıçdarıoğlu’na düştü. Elindeki tek silah o kaldığı için mecburiyetten ‘Erdoğan karşıtlığı’ çizgisini öne çıkardı. Orada da
Erdoğan’ın seçmen desteğinin AK Parti’den fazla olması olgusuyla karşılaştı. Buna CHP teşkilatının yıllardır içinde bulunduğu atalet ve yeni liderle uyumsuzluk sorunları eklendi.
Ama bu da taktik bir hata, hatta mecbur kalınmış bir hatadır. Asıl yanlış adım, Toptan uzlaşmasının reddidir. Yığınakta yapılan hata, CHP’ye cephede savaş kaybettirmiş görünmektedir.

radikalBu yazı 1,000 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 22 Mart 2012 İki önemli mesele
  • 15 Mart 2012 Türkiye'nin yeni deniz stratejisi üzerine
  • 23 Aralık 2010 Şahin'den çağrı: Siyasi partiler yasası değişmeli
  • 11 Aralık 2010 Üniversitelerde ikinci 68 mi?
  • 5 Aralık 2010 Ankara'dan Tel Aviv'e: Özür insani-siyasi diye ayrılamaz
  • 21 Kasım 2010 'Diyarbakır'da 3. bir yol açabiliriz'
  • 19 Kasım 2010 'Füze kalkanında mutabakata yakınız'
  • 15 Kasım 2010 2010 model Ecevit çıkışı
  • 7 Kasım 2010 Hem AK Parti hem de CHP'de merkeze açılım
  • 23 Ekim 2010 Bedelli görüşülmedi ama söz siyasetin
  • 18 Ekim 2010 Gül ve Demirel'le dinleme üzerine
  • 3 Ekim 2010 Siyaset sahnesinde bu kez çok güzel hareketler var
  • 30 Eylül 2010 ABD, Irak sınırında güvenlik şeridine destek verdi
  • 26 Eylül 2010 Bilim dünyasına biraz daha ilgi
  • 16 Eylül 2010 CHP'nin hatası ve faturası
  • 11 Eylül 2010 Öcalan 'boykot' dedi, tansiyon yükseldi
  • 30 Temmuz 2010 Kılıçdaroğlu: Geçmişteki yanlışları telafi ediyoruz
  • 25 Temmuz 2010 Orduda değişim
  • 22 Temmuz 2010 Başbakan hesaplaşacaksa madde 35 ve YÖK'ü kaldırsın
  • 20 Temmuz 2010 AB elçisi: Yeni bir İran istemiyoruz

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,353 µs