En Sıcak Konular

Mustafa Ünal


Mustafa Ünal
0 0 0000

Gül: Biz de milli takımızCumhurbaşkanı Abdullah Gül'le Saraybosna yolundayız. Uçağımız günün anlamına uygun. Üzerinde Basketbol Milli Takımı'nın reklamı var. Yüzümüzü ağartan '12 dev adamın' fotoğraflarına gururla bakıyorum. Türkiye'yi basketbol heyecanı sardı. Nasıl sarmasın ki, Milli Takım zirveye doğru ilerliyor.

'Uçağı özellikle mi tercih ettiniz?' diye sordum. Gül, işadamı, bürokrat ve gazetecilerden oluşan heyeti göstererek 'Baksana biz de milli takımız.' dedi. Daha sonra sadece iki farkla kazandığımız Porto Riko maçının son anlarının çok heyecanlı geçtiğini anlattı. Cumhurbaşkanı Gül 'Milli Takım'ın İstanbul'da yapacağı maçlara gitmek istiyorum.' dedi.

Saraybosna ziyaretinde, gezinin ekonomik boyutu dikkat çekici, uçağın içi işadamı dolu. Organizasyonun altında TUSKON'un imzası var.

Çankaya'da üç yılı geride bırakan Cumhurbaşkanı Gül'ün seçim sürecini düşündüm. Eğer görev süresi 5 yıl olursa yarıyı geçti demek. Henüz '5-7' belirsizliği netliğe kavuşmadı. Önceki gün Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin tartışmaya yeni açılım getirdi. Süre konusundaki yetkili merciin TBMM olduğunu söyledi. Belirsizlik sadece sürede değil. Son sözü kimin söyleyeceği de tartışmalı. Şahin adres olarak Meclis'i gösterdi.

Gül'ün cumhurbaşkanı adayı olarak adının kamuoyuna duyurulduğu o ilk günleri hatırlıyorum. Başka adaylar da vardı. AK Parti milletvekilleri tek isimde birleşti: Abdullah Gül... CHP seçimi engellemek için her yolu meşru gördü. İtirazı Gül'ün siyasi kimliğine idi... Daha doğrusu CHP zihniyeti dışındakilerin Çankaya'ya çıkmasına... Aynı direnci Turgut Özal'a da göstermişlerdi. Özal'a da aynı kelimelerle aynı cümlelerle karşı itiraz etmişlerdi.

Çankaya'ya barikat kurmayı düşünenlerden tutun da çeşit çeşit Ankara oyunlarına tevessül edenlere kadar kim varsa sahneye çıktı. Neler yapılmadı ki... Seçim sürecine girildiği sırada oyunun kuralları değiştirildi. '367' diye o güne kadar kimsenin aklına gelmeyen yeni bir kural uyduruldu. Önce CHP gündeme getirdi, Anayasa Mahkemesi onay verdi.

367, aşılması güç bir engele dönüştü. Merkez sağın iki küçük partisi DP ve Anavatan tarihini inkâr edercesine CHP'nin peşine takıldı. Gece yarısı Genelkurmay bazılarının 'muhtıra' dediği 27 Nisan bildirisini yayımladı. Bildiride doğrudan Gül'ü işaret eden cümleler yer aldı.

Dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, her ortamda cumhurbaşkanlığı seçimi üzerine sürekli mesaj verdi. 'Cumhuriyet'e sözde değil özde bağlılık' dedi. Toplumu uyandırmaya, tehlikenin farkında olmaya çağıranlara rastlandı.

Ankara oyunlarını, 367 engelini 27 Nisan bildirisini millet oylarıyla aşmasını bildi. MHP'nin de hakkını teslim etmek gerekir. CHP'den kendisini ayrıştıran MHP, Meclis'e girerek cumhurbaşkanlığı seçimi oylamalarına katıldı. CHP'yi 367 saçmalığıyla baş başa bıraktı.

Gül'ün Çankaya'daki ilk günleri de kolay olmadı. Oran olarak küçük olsa da sesleri çok çıkan kesimler burun kıvıranlar, hazım sorunu yaşayanlar oldu. Askerlerden 'Cumhurbaşkanım' diyemeyenler çıktı. Gül sadece 'cumhurbaşkanı' değil aynı zamanda 'başkomutan'. Askerlikte 'komutana' saygı her şeyin başı... Hayrünnisa Hanım'ın elini sıkmamak için ceylan gibi oradan oraya seken generalleri gördük.

Unutamadığım bir manzaradır; Gül cumhurbaşkanı sıfatıyla 30 Ağustos törenleri için hipodroma girdiğinde büyük bir alkış tufanı koptu. Ankara'da birileri hazmetmekte zorlansa da millet bağrına bastı.

O günlerde Gül üzerine, Hayrünnisa Hanım üzerine neler söylenmedi ki... Peki, ne oldu? İşte 3 yıl geride kaldı. Hangi tehlike, hangi korku gerçekleşti? Bosna-Hersek, Gül'ün 70. dış seyahati... Hepsinde de uçak dolu işadamı yer aldı. İş dünyası Gül'ün öncülüğünde yeni pazarlara açıldı. Türk yatırımcılar Afrika'nın içlerine kadar uzandı.

İç ve dış sorunlarda inisiyatif almaktan çekinmedi. Başarılı bir üç yıl geçirdi. İngiltere'nin eski Başbakanı Blair yeni yayımladığı kitabında Gül ve Erdoğan için 'Duyarlı, ileri görüşlü akıllı, ne istediklerini bilen' ifadelerini kullandı.

Saraybosna'ya giderken yol boyunca, üç yıl önce korku senaryoları üretenler, komplo teorileri yazanlar, tehlikeden söz edenler acaba bugün utanıyorlar mıdır diye düşündüm.

zamanBu yazı 679 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 26 Eylül 2012 Balyoz duruşu
  • 23 Eylül 2012 'Balyoz' yok sayılamaz
  • 19 Eylül 2012 Menderes'in kabrinde bir CHP lideri
  • 5 Eylül 2012 İki görüşme...
  • 29 Ağustos 2012 Çiçek'in çıkışı
  • 1 Ağustos 2012 Tutukluluk avantaja dönüşmemeli
  • 29 Temmuz 2012 Rüya gibi
  • 25 Temmuz 2012 Suriye nelere gebe?
  • 18 Temmuz 2012 CHP değişir mi?
  • 1 Temmuz 2012 Davutoğlu ile Suriye...
  • 27 Haziran 2012 Cevap, yeri ve zamanı geldiğinde...
  • 20 Haziran 2012 Dağlıca yine dağladı
  • 17 Haziran 2012 7+5 senaryoları
  • 13 Haziran 2012 Kürtçe derste tarihî adım
  • 8 Haziran 2012 İyimser hava
  • 30 Mayıs 2012 'Hassas ve gerilimli iş'
  • 23 Mayıs 2012 Meclis'te Erdoğan barışı
  • 18 Mayıs 2012 Rota başkanlık sistemi
  • 16 Mayıs 2012 Tutuklu vekillere yasayla tahliye yok
  • 9 Mayıs 2012 28 Şubat'ın dalga boyu

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,381 µs