En Sıcak Konular

Fehmi Koru


Fehmi Koru
0 0 0000

Asker ve değişimGenelkurmay Başkanlığı'nda devir-teslim töreni, bu yıl da, -maalesef- Türkiye'nin benzemeye çalıştığı ülkelerde alışılagelmiş biçimin dışında gerçekleşti. Devlet erkânının önünde gerçekleşen törende, görevi devreden ve üstlenen komutanlar, 'mesaj' yüklü uzun konuşmalar yaptılar.

Dünkü gazetelerin bir bölümü manşetlerini törende yapılan konuşmalarla kotardı.

Törenin biçimine itirazım yalnızca demokrasi kaygımdan, ya da normalleşme beklentimden değil; elbette onlar da var, ama tören konuşmalarının özellikle yeni göreve gelen komutanlar açısından risk taşıdığı da bir gerçek. Org. Yaşar Büyükanıt'ın dört, Org. İlker Başbuğ'un iki yıl önce yaptıkları tören konuşmaları sonradan yaşanan ve yaşattıklarıyla pek fazla uyuşmuyor çünkü.

Sebebini yazayım: Türkiye tarihin tekerleklerinin müthiş hızlandığı bir dönemde dünyadaki değişime en fazla ayak uydurması gereken ülkelerin başında geliyor; bu yüzden de beklentiler ile gerçekleşenler arasında bazen açı farkları ortaya çıkabiliyor. Özellikle değişimi kaygı verici bir unsur olarak görenler için...

'Asker' değişime en açık olması gereken uğraşın sahibidir. Türk Silâhlı Kuvvetleri (TSK) komutanları da, başka orduların mensupları gibi, teknolojiyle içli dışlıdır ve kurmaylık kendilerine stratejik düşünme yetisi kazandırır. General rütbesini kazanmış askerlerin kariyerinde bazısı uzun süreli yurtdışı deneyimler mutlaka vardır. Başka ülkelerin silâhlı kuvvetleriyle temasları da öngörülerini güçlendirip değişimi iyi değerlendirmeye onları hazırlar. Hazırlaması gerekir.

Peki de, neden askerler dünyadaki gelişmeye paralel meydana gelen bizdeki değişimi hâlâ 'tehdit' olarak değerlendiriyor ve mümkün olsa durdurmaya teşne görünüyorlar? Değişimi önceden fark edip ülkenin lehine değerlendirmenin çabasına girseler ve hem kendilerini hem de kurumu o yolda yenileseler daha doğru bir davranış sergilemiş olmazlar mı?

Medyada 'askerle içli dışlı' bilinen kalemlerin devir-teslim vesilesiyle kaleme aldıkları değerlendirme yazıları bizde işlerin neden beklenenden farklı geliştiğine hafifçe ışık tutuyor. Bir yorumun ilk cümlesi yeterince açıklayıcı: "Türk Silâhlı Kuvvetleri komuta kademesi değişir, ama TSK görüşleri değişmez. Sadece kişisel üsluplarda farklılıklar görülür."

Eğer bu 'çok bilmiş' ifade doğruysa önümüzdeki dönemde de derin hayal kırıklıkları yaşanacak demektir. Umarım öyle olmaz.

Evrende hiç değişmeyen temel kuralın değişim olduğu yüzyıllardır biliniyor. Geçmişte değişimler yavaş yaşanıyordu, şimdilerde her şeyle birlikte değişim de müthiş hızlandı. Değişmeyen gelişemiyor ve tarihin dışına itiliyor. Değişimi durdurmaya veya tersine çevirmeye çalışanlar da, kendilerini ne kadar güçlü bilirlerse bilsinler, sonunda değişimin kurallarına teslim oluyorlar.

Son örneğini ABD'nin Irak macerasında yaşadık. Bölgeye 'demokrasi' getirme aldatmacası altında mevcut yanlışlığı kullanmaya kalkıştı ABD; insanların kendi kaderlerini bir dış güce teslim etmeme kararlılığı bunu yapan siyasi kadronun sonunu getirdi. Müdahaleyle ülkeleri hizaya sokma eskinin yöntemiydi; bugünün dünyasında başarı, insanları dikkate almaktan geçiyor.

TSK'nın son yıllarda karşı karşıya kaldığı ciddi sıkıntı, sanıldığı gibi planlı-programlı bir kirletme kampanyasından kaynaklanmıyor; öyle bir kampanya varolsa bile, etkisini hissettirmesi, dünyanın gidişini doğru okumama ve olan-biteni gelip-geçici bir moda görmekle yakından ilgili. Tanığı olduğumuz, insanlık tarihinin birikimini yansıtan bir değişim.

Bu gerçeği göremeyen eskinin siyasetçileri ülkeye on yıllar kaybettirdiler; artık fırsatları değerlendirme zamanı. Aksi halde her devir-teslim töreni ağlama duvarına döner.

Yeni Genelkurmay Başkanı Org. Işık Koşaner'e bu dönemde büyük görevler düşüyor.

yenişafakBu yazı 821 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ak Parti kongresinin düşündürdükleri...
  • 28 Eylül 2012 Yalan dünya, hem de ne yalan
  • 23 Eylül 2012 Tartışma sağlık alametidir
  • 20 Eylül 2012 Darbeler, CHP ve Deniz Baykal...
  • 18 Eylül 2012 CHP’nin özrünün anlamı
  • 16 Eylül 2012 Hayasızca saldırının düşündürdükleri
  • 11 Eylül 2012 O da bir gün bitecek...
  • 9 Eylül 2012 Ne olur, ne olamaz...
  • 6 Eylül 2012 Suriye politikasına yeniden bakmak
  • 29 Ağustos 2012 Türkiye Pakistan, Hatay da Peşaver değil...
  • 26 Ağustos 2012 Hayatları oyun
  • 19 Ağustos 2012 Orhan Pamuk tiksiniyormuş, ben acıyorum...
  • 14 Ağustos 2012 Milletvekili neden kaçırılır?
  • 12 Ağustos 2012 ‘Yeni gazetecilik’ denen şey
  • 9 Ağustos 2012 Tuzak varsa tedbir nerede?
  • 3 Ağustos 2012 Komutan tanıklık yaptı
  • 31 Temmuz 2012 Abdullah Gül ‘yeniden’ ha, gerçekten mi?
  • 24 Temmuz 2012 Kılıçdaroğlu siyaseti kirli (mi) görüyor
  • 18 Temmuz 2012 CHP’nin Ak Parti açmazı
  • 17 Temmuz 2012 CHP makas değiştirirken...

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,585 µs