En Sıcak Konular

Taha Akyol


Taha Akyol
0 0 0000

Kürtler ve boykotREFERANDUM konusunda evet-hayır kadar, hatta daha önemli konu, Kürt vatandaşlarımızın takınacağı tavırdır. PKK boykot emri verdi, DTP de boykot kampanyası yürütüyor.
İstiyorlar ki, iktidar paniğe kapılsın ve bölgeden evet oyu alabilmek için DTP’nin şartlarını kabul etsin... Onun için Başbakan’ın 3 Eylül’de Diyarbakır mitinginde yapacağı konuşmayı beklediklerini söylüyorlar.
Yüzde 10 barajının indirilmesi gibi talepler her zaman görüşülebilir ama Başbakan bugünkü konjonktürde hiç bir taviz vermemelidir.
Çünkü ‘boykottan korktular’ imajı yaratılırsa, bu, DTP’yi daha ölçüsüz siyasetlere teşvik eder. ‘Demokratik özerlik’ dedikleri totaliter projeyi dayatma konusunda daha ölçüsüz tavırlara yöneltir.

PKK’ya Kürt muhalefeti
Kürt seçmenlerimizi emir kulu gibi gören PKK’nın boykot baskısına karşı Kürt vatandaşlarımız arasında gelişmeye başlayan tepki de fevkalade önemlidir.
Bölgede PKK’ya karşı konuşmak en azından medeni cesaret işidir. Buna rağmen başta Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere 14 sivil toplum kuruluşu boykotu reddederek ‘evet’ açıklaması yaptılar! Bunların hemen tamamı tüccar, esnaf, sanayici ve çiftçi kuruluşlarıdır.
Yıllardan beri yazdığım gibi, girişimci orta sınıfların gelişmesi hem demokrasinin sosyolojik tabanını genişletir hem bölgeler arası entegrasyonu güçlendirir. Nitekim bu kuruluşlar daima teröre ve tahripkar kitle hareketlerine karşı çıktılar.
Şimdi yaptıkları ‘evet’ açıklaması da PKK totalitarizmine karşı cesur bir demokratik duruştur. DTSO Başkanı Galip Ensarioğlu’nun arkadaşımız Murat Yetkin’e söyledikleri tam bir medeni cesaret örneğidir:
“BDP ya da PKK bütün Kürtleri temsil etmiyor, bütün Kürtlerin partisi değil. BDP yanlış karar veriyorsa, biz buna uymak zorunda değiliz. Bizim irademiz BDP’ye de kimseye de bağlı değil...” (Radikal,22 Ağustos)
Dicle Üniversitesinden sosyolog Mazhar Bağlı da PKK’nın boykot zorlaması devam ederken “12 Eylül’de iradene sahip çık” başlığıyla yazı yayınlıyor, PKK’ya rağmen evet çağrısı yapıyor. (Star, Açık Görüş, 22 Ağustos)

Girişimci düşmanlığı
Öcalan ise “bazı STK’lar devletle anlaşmış” diyerek sivil toplum kuruluşlarını suçluyor. Öcalan ‘Demokratik Toplum Kongresi’ne çok sayıda “diğer Kürt gruplarının” katılmasını istiyordu, bu gerçekleşmedi. Ocalan onları da “katılmamaları tavırlarını açığa çıkardı” diyerek yine ‘hain’ diye suçluyor.
Özerkliğin ‘demokratik’i bu!
Daha önemlisi, “Demokratik özerkliğin ekonomik Programı” diyerek Öcalan’ın açıkladığı girişimci sınıf düşmanı ‘Stalinist’ kafasıdır:
“Ekonomik sistem olarak kapitalizmi kabul edemeyiz . Belki kapitalizmi tam olarak ortadan kaldıramayız ama önemli oranda kapitalist ekonomik sistemi değiştirebilir, onu aşındırabilir, kendi ekonomik sistemimizi kurabiliriz...” (FHA, 20 Ağustos)
PKK’nın siyasi totalitarizmi belliydi, totaliter bir kumanda-ekonomisi kurmak istediği de belli.
Böyle bir ‘demokratik özerklik’tir bu!
PKK’nın boykot çağrısının elbette belli bir etkisi ve tehdit gücü vardır. Ama şu kesin: Bölgede boykotu reddedip sandığa gitmek totaliterizme karşı demokratik tavır olacaktır. Böyle bir gelişmenin olması, meselenin çözümünü de kolaylaştıracaktır.

milliyet

 Bu yazı 826 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 7 Kasım 2011 KCK ve hukuk
  • 30 Temmuz 2011 Afrika kampanyası
  • 29 Temmuz 2011 Stalinist milliyetçilik!
  • 22 Temmuz 2011 AKP’li bakan İnönü’yü övüyor
  • 20 Temmuz 2011 ‘Makas açılıyor’
  • 18 Temmuz 2011 Totalitarizmi eleştirmek
  • 12 Temmuz 2011 Anayasa da böyle yapılır
  • 7 Temmuz 2011 ‘Usta’ kabine
  • 1 Temmuz 2011 CHP Meclis’e
  • 27 Haziran 2011 Anayasa yapmak
  • 7 Haziran 2011 AKP, CHP, MHP uzlaşır mı?
  • 30 Mayıs 2011 Kürt meselesi nereye?
  • 27 Mayıs 2011 Hukuk ve yargı açısından 27 Mayıs
  • 26 Mayıs 2011 Proje savaşı
  • 19 Mayıs 2011 Ergenekon ve PKK
  • 12 Mayıs 2011 Demirel ve CHP
  • 11 Mayıs 2011 MHP
  • 18 Nisan 2011 2023 Vizyonu
  • 2 Nisan 2011 ‘Bizden yana adalet!’
  • 25 Mart 2011 Türkiye’nin rolü?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,457 µs