En Sıcak Konular

Fikret Bila


Fikret Bila
0 0 0000

Terfi değil tayin bekleniyorSıkıntılı geçen Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısı sonrasında merak uyandıran bir konu görev süreleri uzatılan komutanların listesiydi.
YAŞ toplantıları sonunda Genelkurmay Başkanlığı tarafından basına dağıtılan listelerde terfi edemeyen, ancak görev süreleri bir yıl uzatılan general ve amirallerin listesi de olurdu. Ancak, bu kez bu liste dağıtılmadı.
Söz konusu listede Balyoz davası nedeniyle haklarında yakalama kararı çıkarılan ve 16 Aralık 2010 için duruşma günü verilen komutanlar da vardı. Merakın nedeni buydu.
YAŞ toplantısında alınan kararların Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onaylamasından sonra, haklarında yakalama kararı bulunan komutanların terfi ettirilmediği, ancak emekli de edilmedikleri, görev sürelerinin bir yıl uzatıldığı bilgisi gelmişti.

Liste neden yok?
Bu bilgiye rağmen, Genelkurmay Başkanlığı’nın görev süreleri uzatılanların listesini, terfi edenler listesiyle birlikte neden dağıtmadığı anlaşılamadı.
Genelkurmay’ın bu tutumu, yakalama kararlarına yapılan itirazların sonuçlandırılmamasından kaynaklandığı yorumları yapıldı. İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin yakalama kararlarını kaldırmasından sonra ise söz konusu komutanların terfi edebilecekleri de yapılan yorumlar arasındaydı. Genelkurmay’ın bu olasılığı dikkate alarak, söz konusu listeyi açıklamadığı da vurgulanıyordu.

Terfi olabilir mi?
Ancak, Cumhurbaşkanı Gül’ün, söz konusu isimlerin görev sürelerini uzatan kararı imzaladığı bilgisi geldiğine göre, bu komutanların terfi etmeleri nasıl olacak? Cumhurbaşkanı Gül’ün haklarında yakalama kararı çıkanların terfi edilmesine karşı olduğunu daha önce yansıtmıştım. Yakalama kararları kalktı, ama dava 16 Aralık’ta başlayacak. Bu itibarla Gül’ün bu konudaki düşüncesinin değişmesi zor. Ayrıca Cumhurbaşkanı’nın onayladığı kararların Genelkurmay tarafından değiştirilmesi mümkün değil. Bu halde, YAŞ’ın yeniden toplanması, bu kararların iptal edilmesi, iptal kararının Cumhurbaşkanı tarafından yeniden onaylanması gibi bir gelişme yaşanması gerekiyor ki, bu olasılık gerçekçi durmuyor.
Veya geride kalan YAŞ toplantısında, söz konusu komutanların dosyalarının ayrılmış olması, yakalamaya itirazların beklenmesine karar verilmiş olması gerekir. Bu halde yakalama kararı kalktığına göre, yeniden YAŞ’ın toplanıp bu komutanlar için karar vermesi söz konusu olur. Ancak Çankaya’dan gelen bilgiler, bu komutanların görev sürelerinin uzatıldığı yolunda...

Tayin bekleniyor
Aralarında 6. Kolordu Komutanı Korgeneral Nejat Bek, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, 3. Taktik Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Gürbüz Kaya gibi isimlerin bulunduğu 11 general ve amiral için tayin olasılığının daha yüksek olduğu belirtiliyor.
Söz konusu komutanların görev yerlerinin değiştirileceği bilgisi geliyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın söz konusu komutanların terfi etmelerine karşı oldukları bilindiğine göre, bu komutanların terfilerinin değil, tayinlerinin beklenmesi daha gerçekçi görünüyor. Terfi ihtimali sadece bu komutanların dosyalarının YAŞ’ta ele alınmamış olması ve yeni bir YAŞ toplanması halinde ortaya çıkar ki, bu da Çankaya’dan gelen bilgilerle çelişir.

milliyetBu yazı 814 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ankara’nın müzakere planı nedir?
  • 26 Eylül 2012 Özkök: Bektaşi fıkrasına döndü
  • 19 Eylül 2012 PKK, BDP’yi boşa çıkardı
  • 9 Eylül 2012 PKK’nın yerleştirmeye çalıştığı dil
  • 7 Eylül 2012 Bomba sayımı vardı
  • 5 Eylül 2012 PKK’nın ‘ele geçirme’ ısrarı
  • 29 Ağustos 2012 Çiçek’in mutabakat çağrısının muhatabı
  • 28 Ağustos 2012 Çiçek’ten ulusal mutabakat çağrısı
  • 26 Ağustos 2012 Kuzey Irak-Kuzey Suriye çelişkisi
  • 25 Ağustos 2012 ''Çözüm'' denilince ne anlaşılıyor?
  • 23 Ağustos 2012 Sadece cenazede değil
  • 19 Ağustos 2012 PKK’nın ''kontrol bende'' mesajı
  • 15 Ağustos 2012 PKK ile ilgili yanılgılar
  • 8 Ağustos 2012 Şemdinli’de neler oluyor?
  • 6 Ağustos 2012 PKK saldırılarının şifreleri
  • 5 Ağustos 2012 Büyük tasfiye
  • 29 Temmuz 2012 Kuzey Irak’ta ağzı sütten yanan Türkiye
  • 27 Temmuz 2012 Ankara’nın Barzani tercihi
  • 26 Temmuz 2012 PKK ve Kürt sorunu boyut değiştiriyor
  • 22 Temmuz 2012 Esad’ın tutunması artık çok zor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,718 µs