En Sıcak Konular

Mustafa Ünal


Mustafa Ünal
0 0 0000

27 Nisan danışıklı dövüş müydü?Bunun düşünülmesi bile akla ziyan diyebilirsiniz. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bu soruya 'Evet' dedi. Dün NTV'de konuştu, şu sözler ona ait: 'O e-muhtıra AKP'nin iktidara gelmesi için oraya konuldu. Başbakan ile general işbirliği yaptı.' General dediği, dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt...

Ne yalan söyleyeyim ilk duyduğumda kulaklarıma inanamadım, Kılıçdaroğlu'nun şaka yaptığını sandım, meğer ciddiymiş. Gerçekten öyle düşünüyormuş. 22 Temmuz şokunun yaşandığı günlerde, muhalefet kulislerinde espriyle karışık benzer yorumlara rastlamıştım. Şokun ağır tesirine bağlamıştım. 22 Temmuz tablosunun izahı güçtü çünkü.

Ancak bu tez genel başkan düzeyinde seslendirilmemişti. 27 Nisan muhtırasının amacı AK Parti'yi iktidara getirmekmiş. Muhtıra Başbakan Erdoğan'la Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'ın işbirliği sonucu yazılmış. Bu ancak şaka olabilir.

Allah'tan çok eski dönemlerden değil, 3 yıl öncesinden söz ediyoruz. Nelerin yaşandığı en ince ayrıntısına kadar hafızalarda... Ne olup bittiğini herkes hatırlıyor. 27 Nisan muhtırasının amacı Meclis'in cumhurbaşkanı seçme kabiliyetini ortadan kaldırarak Abdullah Gül'ün Çankaya'ya çıkmasını engellemekti. O metinde doğrudan Gül'ü hedef alan satırlar vardı.

Sivillerin de kışkırtmasıyla asker kurumsal tavır koydu: 'Abdullah Gül cumhurbaşkanı olmasın' diye. Nedeni de belli; eşinin başı örtülü... Genelkurmay o günlerde dolaylı dolaysız mesajlar verdi. 'Laikliğe sözde değil özde bağlılık' dedi. Söylemek istediği, eşi kapalı olmayan birinin cumhurbaşkanı olmasıydı.

27 Nisan muhtırasının cumhurbaşkanı seçiminden başka hedefi yoktu. Sonraki yıllarda Büyükanıt başka alanlara çekmeye çalıştı ama başarılı olamadı. Söyledikleri kimseyi ikna etmedi. 'Televizyondan izlediğim haberden etkilendim' dedi. Ekranda küçük kız çocuklarının Kutlu Doğum programına katıldığını görmüş, tepkisini muhtıra ile gösterme gereği duymuş.

Koltuğu Hilmi Özkök'ten sonra devralan Yaşar Büyükanıt, AK Parti'ye yakın bir isim değildi. AK Parti karşıtı çevrelerin kendisinden beklentisi çok yüksekti. 'Kodu mu oturtacak komutandı'. 'Büyükanıt gelecek dertler bitecekti'. Hilmi Özkök gibi meydanı AK Parti'ye bırakmayacak, iktidardan etmek için her yolu deneyecekti. Büyükanıt'a çok gaz veren oldu.

Aralarında siyasetçiler, o dönem CHP yöneticisi olanlar da vardı. Büyükanıt kendisine gaz verenlerin dolmuşuna bindi ve kötü kaleme alınmış o metni muhtıra diye internet sitesine koydurdu. CHP'liler muhtıraya çok sevindi. Baykal daha dikkatli dil kullansa da 'Ordu ile aynı düşünüyoruz' diyen parti yöneticileri oldu.

Şunu da söyleyeyim, o gecenin perde arkası tam aydınlanmış değil. Muhtıra trafiğinin içinde kimler vardı? Hangi siyasetçiler o trafikte yer aldı? Neden gece yarısı yayınlandı? Muhtıra kısa vadede etkisini gösterdi. Meclis cumhurbaşkanı seçemedi. CHP, DYP ve ANAP oylamalara katılmadı. AK Parti hiç istemediği halde erken seçime gitmek zorunda kaldı.

Her müdahalede olduğu gibi halk, hakkı gasp edilen siyasî kadrolara omuz verdi. 27 Nisan'ın hesabını sandıkta halk gördü. AK Parti'ye kazandıran mağduriyet değil, muhtıra karşısındaki tavrıdır. Muhtıraya muhtıra ile karşılık verdi. Büyükanıt hükümetten muhtıra alan ilk Genelkurmay başkanı olarak tarihe geçti.

27 Nisan muhtırasının hükmü sadece birkaç ay sürdü. 22 Temmuz yeni bir dönemin kapılarını açtı. 'Kodu mu oturtacak komutan' diye yoluna gül dökenler, beklentilerini karşılamadığı için Yaşar Büyükanıt'a öfke içindeler. Bunu açıkça dışa vurmaktan çekinmiyorlar. CHP'nin de 27 Nisan eleştirisinin altında bu düşünce var. Büyükanıt'a tepkinin sebebi bu. Muhtıra başarısız olduğu için kızıyorlar.

Sonunda işi 'danışıklı dövüş' diyecek noktaya kadar getirdiler. Ve Büyükanıt'ı gizli AK Partili yaptılar. Kılıçdaroğlu'nun söyledikleri sadece espri olabilir, gerçek asla... CHP lideri acaba 35. madde tartışmasını kendisine muhtıra verilsin diye mi başlattı? Yok, öyle düşünmüyorum ben de espri yaptım...
 
zamanBu yazı 710 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 26 Eylül 2012 Balyoz duruşu
  • 23 Eylül 2012 'Balyoz' yok sayılamaz
  • 19 Eylül 2012 Menderes'in kabrinde bir CHP lideri
  • 5 Eylül 2012 İki görüşme...
  • 29 Ağustos 2012 Çiçek'in çıkışı
  • 1 Ağustos 2012 Tutukluluk avantaja dönüşmemeli
  • 29 Temmuz 2012 Rüya gibi
  • 25 Temmuz 2012 Suriye nelere gebe?
  • 18 Temmuz 2012 CHP değişir mi?
  • 1 Temmuz 2012 Davutoğlu ile Suriye...
  • 27 Haziran 2012 Cevap, yeri ve zamanı geldiğinde...
  • 20 Haziran 2012 Dağlıca yine dağladı
  • 17 Haziran 2012 7+5 senaryoları
  • 13 Haziran 2012 Kürtçe derste tarihî adım
  • 8 Haziran 2012 İyimser hava
  • 30 Mayıs 2012 'Hassas ve gerilimli iş'
  • 23 Mayıs 2012 Meclis'te Erdoğan barışı
  • 18 Mayıs 2012 Rota başkanlık sistemi
  • 16 Mayıs 2012 Tutuklu vekillere yasayla tahliye yok
  • 9 Mayıs 2012 28 Şubat'ın dalga boyu

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,152 µs