En Sıcak Konular

Taha Akyol


Taha Akyol
0 0 0000

Büyük Türkiye!HAZAR petrolleri 1774 km boru hattıyla Ceyhan'a taşınacağına, daha kısa ve ucuz Rus Novorossisk Limanı'na veya İran üzerinden Basra Körfezi'ne akıtılabilirdi. Petrol devlerinden BP de baştan beri Bakü-Tiflis-Ceyhan hattının çok pahalı olacağını savunmuştu. Fakat "büyük strateji", Hazar petrollerinin Türkiye üzerinden Akdeniz'e akıtılmasını gerektirdi. "Büyük strateji"nin özü şu:

Samsun-Ceyhan arasında dünya haritasında dikey bir çizgi çizin. Dünya petrol ve gaz rezervlerinin yüzde 70'i bu çizginin doğusundadır.

Çizginin öbür tarafında ise 'enerji pazarları' var: Dünya doğalgaz ve petrol üretiminin yüzde 50'sini Amerika ve Avrupa satın alıyor! Çağın büyük stratejisi, Türkiye'nin doğusundaki enerjinin, güvenli bir şekilde Türkiye'nin batısındaki pazarlara ulaştırılmasıdır! En uygun, en güvenilir yol Türkiye!

Onun için ABD, Hazar petrollerinin Rus limanı Novorossisk'ten değil, İran yoluyla Körfez'den de değil, Türkiye üzerinden Akdeniz'e akıtılmasını destekledi. Amerika ile İngiltere BP'yi de 'ikna' ettiler. 1991'den beri bütün Türk hükümetleri bu stratejik tabloyu çok iyi değerlendirdi.

Enerji koridoru!

Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerde yakın zamana kadar "enerji"nin lafı edilmezdi. Şimdi AB, enerji konusunda "Yeşil Kitap" adıyla bir rapor hazırladı. Bütün mesele, enerji yoksunu Avrupa'nın, dünyanın doğusundaki enerji kaynaklarından nasıl güvenli bir şekilde enerji alabileceği! 125 milyar dolarlık projeler!

Bu AB raporunda kilit ülkelerin başında Türkiye geliyor! Ve AB dönem başkanı olarak Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen, AB'nin önceliklerini sayarken, "Avrupa'nın Rusya'ya enerji bağımlılığının azaltılması" için alternatif enerji yolları arasında birinci sırada Türkiye'yi zikrediyor!

Sadece BTC hattı değil tabii. Bu hatta Kazak petrollerinin katılması... Mavi Akım'dan başka, Rus petrolü için Samsun-Ceyhan boru hattı projesi... Hazar havzasına ek olarak Türkmen ve İran doğalgazlarının Türkiye'den Avrupa'ya uzatılması projeleri... Türkiye'nin güvenli bir "enerji koridoru" olması, çağa damgasını vurmakta olan "büyük strateji"nin olmazsa olmaz bir faktörüdür!

Neden Türkiye?

BTC hattını ilk Özal düşündü, ilk desteği Ebülfez Elçibey verdi, Haydar Aliyev darbe teşebbüsleri karşısında bile vazgeçmedi; belki de en büyük şeref imzası Aliyev'indir. Üçünü de rahmetle anıyorum. Bugüne kadar bütün Türk hükümetleri bu projeyi titizlikle izlediler, hepsi de bu konuda kutlamayı hak etti. Kerkük-Yumurtalık ile BTC hatları ve buna Kazak petrollerinin eklenmesi elbette çok önemli ama yetmez! Ceyhan'a rafineri tesislerinin kurulacak, milyarlarca doların aktığı bir borsanın teşekkül edecek olması da yetmez!

Diğer petrol ve gaz boru hattı projeleri ile Türkiye, Batı'nın güvenli enerji alabileceği, Doğu'nun güvenli enerji satabileceği tek "koridor" olduğu zaman "büyük güç" haline gelecektir! Hayal değil. On yıl önce de birçok kimse BTC'yi hayal sayıyordu; ama oldu işte.

Türkiye bu büyük imkânı sadece coğrafyası ile değil, "güvenli ülke" olmanın zorunlu şartları olan hukuk devleti, demokrasi, istikrarlı yönetim ve piyasa ekonomisi ile gerçekleştirebilir. Gerçekleştirecektir!Bu yazı 463 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 7 Kasım 2011 KCK ve hukuk
  • 30 Temmuz 2011 Afrika kampanyası
  • 29 Temmuz 2011 Stalinist milliyetçilik!
  • 22 Temmuz 2011 AKP’li bakan İnönü’yü övüyor
  • 20 Temmuz 2011 ‘Makas açılıyor’
  • 18 Temmuz 2011 Totalitarizmi eleştirmek
  • 12 Temmuz 2011 Anayasa da böyle yapılır
  • 7 Temmuz 2011 ‘Usta’ kabine
  • 1 Temmuz 2011 CHP Meclis’e
  • 27 Haziran 2011 Anayasa yapmak
  • 7 Haziran 2011 AKP, CHP, MHP uzlaşır mı?
  • 30 Mayıs 2011 Kürt meselesi nereye?
  • 27 Mayıs 2011 Hukuk ve yargı açısından 27 Mayıs
  • 26 Mayıs 2011 Proje savaşı
  • 19 Mayıs 2011 Ergenekon ve PKK
  • 12 Mayıs 2011 Demirel ve CHP
  • 11 Mayıs 2011 MHP
  • 18 Nisan 2011 2023 Vizyonu
  • 2 Nisan 2011 ‘Bizden yana adalet!’
  • 25 Mart 2011 Türkiye’nin rolü?

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,139 µs