En Sıcak Konular

Rüşdü PaşaRüşdü Paşa
0 0 0000

madrid bir orta zaman yahya kemal dışarda                'rüzgara tutkun denizciler için bellek, yola çıkılabilecek bir limandır'.

                                                                                                      eduardo galeano


madrid'teyim. hayali madrid.


(y)ahya (k)emal, madrid'te kral ile yemek yedi. kral, alfonso ile. yk'nin madrid'teki hayat süresi, alfonso'nun krallığı ile sona erdi.


köy, büyüdüğünde şehir, olmuyor, hiç olmadı. köy, büyüdüğünde bir büyük köy olur. şehir, başlı başına bir kurgudur. şehir, prensip üzerinde yükselir. prensipler toplamı hukuk olarak adlandırılır. köy, kölelerin mekânıdır. şehir, özgür insanların. tanım. blondel'in hareket tanımı: 'nesneyi ve kendi eliyle kendini değiştirmek'. şehir, hukuk ile yükselir, felsefe ile ayakta kalır. bir yapma biçimi olarak felsefe. felsefe yoksa anlamak, yapmak ve yaşamak imkânsız oluyor. yasa koyucunun mutlaka bir felsefeci olması gerekir.


din? köylüler ve din? intikam ertelenmesi kelimelerini kullanıyor, kundera. burada.


madrid'e prensip sahibi olanlar gelmiş, bir kent kurmuş, bir kaç resim yapmış. gitmiş. herşey, öylece kalmış.


dr. nurettin topçu: "mimari, insan vücudunun hareketlerinden, dansın binbir kımıldanışından zaptedilmiş bir jest, bir mâna değil midir? hiristiyan dünyasının ilâhi şaheseri olan gotik mimarisi, yalnız ibadetten çıkan ellerle değil, âlemden kurtulmak isteyen başla ve tövbe eden gözlerle göklere çevrilmiş olduğu halde, müslüman türk'ün ilahî selçuk mimarisi, bütün varlıkla secdeye kapanmıştır".


mimari, insanın bir beklentisidir. maddi varlığının devamlılık resmi. burada kalmak talebi. temel.


richard sennet: "atinalılar, beden ile bina arasında dolaysız bir analoji kuruyorlardı...kent formasyonu yaratmak için fizyolojik beden anlayışlarını kullanıyorlardı...taşlara şekil vermek insanların tenlerinin harareti üzerine bir denetim kurma imkanı verebilir miydi? akıl yürütme gücü şehrin içine inşaa edilebilir miydi?"


gece. çalışıyorum. ses var. dışarda. zaman bir bağımsız değişken olmadı hayatımda. madrid, kadınların egemen olduğu bir mekân. ve ara cinsiyette oldukları iddiasında olanların.


dışardan kadın sesi geldi. hızlı bir şekilde toparlandım. dışardayım. iki kadın, doğal taş üstünde oturuyor. kahka ve başka şeyler.


ece ayhan: "evet, aşağı yukarı bütün doğu'da süreç yoktur. nasıl çılgın aşk, roman, portre, ara kurumlar, bireysellik, insan hakları, belediyelikler...pek yoksa".


ispanya'da yer, iş, yaşam biçimi ve yön, insan yapımı değil. ispanya, bir tek köy değil, bir bahçe. insan doğasına uygun bahçeler var, büyük, eski, yeşil, mavi bahçeler. o kadar doğallar ki onları insan eli yapmış olamaz.


williams s. burruoghs: 'kadınlarla ittibatı en aza indirmek gerek'. köy, irtibatın kendiliğinden olduğu yer. nesne ile irtibat'ın, kader kelimesi ile ilişkili olduğu bir yer. köylü kadın, büyük suçlu. çirkin bir kere.


yahya kemal'in madrid'te mutlu olduğuna ilişkin bir not yok. anne imgesi. anne, bir göz yaşı imkânı. yeteri kadar düşünüldüğünde.


yahya kemal, hep dışardaydı. evsizlik, tercihidir. otel'de ve arkadaşlarında yatıda kaldı. yahya kemal, imparatorluk merkezinde kadınların güzel olduğu notunu yazmış olmalı. madrid'te ve istanbul'da güzel kadın görmek, teoriye göre, mümkün. saray imâli. kadın ancak kadîm verilerle kurulur.


jose maria de heredia. yk'nin adamı. iki: yk, goya ve velazquez resimlerini gördü. türkler, yk'nin 'bizde resim ve nesir yok' cümlesi üzerinde düşünmelidirler. the cümle, yahya kemal'de madrid'ten kalan fikir'dir.Bu yazı 1,529 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 4 Temmuz 2012 korku zamanın kaybedilmesidir
  • 4 Nisan 2012 Nietzche bir gelecek tarihçisidir
  • 7 Mart 2012 Mesele Bir Şapka Meselesidir
  • 6 Şubat 2012 Yerliler 1986 Nereye
  • 26 Ocak 2012 Bakış açın yoksa, sen yoksun
  • 9 Ocak 2012 kıyamam sana
  • 22 Kasım 2011 İtalyan Düşü
  • 16 Kasım 2011 evine dön
  • 3 Kasım 2011 İktisatçı
  • 1 Kasım 2011 Arzu
  • 27 Ekim 2011 Ayakta kalmak
  • 11 Ekim 2011 Yöntem
  • 29 Eylül 2011 yalan
  • 16 Temmuz 2011 Kendin olmak bir saldırıdır
  • 22 Haziran 2011 kaçış
  • 26 Mayıs 2011 obama’ya açık mektub
  • 23 Mayıs 2011 kafka’nın dûnyasındayım (*)
  • 18 Mayıs 2011 geçmiş sonradan gelir
  • 14 Mayıs 2011 hakikatin rengi yeşildir
  • 11 Mayıs 2011 halk günü

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,824 µs