En Sıcak Konular

Fehmi Koru


Fehmi Koru
0 0 0000

Anlamazsa ABD'nin işi zorAmbargo altındaki Filistinlilere insani yardım taşıyan gemilere Gazze açıklarında askerleriyle saldırıp canlara kıyan İsrail'in bu cür'eti nereden aldığı bir kez daha anlaşıldı: Başta ABD olmak üzere bazı Batı ülkelerinden... Dünyayı ayağa kaldıran ve her ulustan insanın vicdanını kanatan korsanlık Amerikan yönetimi üzerinde pek fazla etkili olmadı.

İki gündür Washington'dan yalnızca sade suya tirit açıklamalar geliyor.

Uluslararası sularda bulunan gemilerdeki silâhsız sivillere helikopterle indirilen komandoların saldırması cevapsız kalmaması gereken bir cürümdür. Uluslararası hukuk bu konuda çok açık: Hiçbir ülke herhangi bir sebeple kendi karasuları dışında seyreden gemilere saldıramaz; hiçbir devlet orantısız güç kullanamaz, silâhsız sivillerin üzerine silâhlı kuvvetlerini salamaz.

Yaparsa, yaptığı 'haydutluk' ve 'korsanlık' olur...

Uluslararası hukuk uzun asırların deneyimleriyle oluşmuş kurallar bütünüdür ve bütün uluslararası kurumlar çalışma esaslarını o hukukun her yerde geçerli olduğu anlayışı üzerine oturturlar. Birleşmiş Milletler (BM) bütün üyelerinin uluslararası hukuka uygun davranmasını sağlamak için oluşturulmuştur.

Hiçbir ülke ve devlet uluslararası hukukun üstünde değildir. İsrail de...

İsrail'in haydutluğa kadar varan kural dışı davranışlarının uluslararası hukukun ihlâli anlamına geldiği çok açık. Yalnız insani yardım amaçlı gemilerin misyonunu silâhlı saldırı düzenleyip can alarak baltalamadı İsrail, o gemilerin Gazze önlerine kadar gelmesinin sebebi olan 'abluka'yı da uluslararası hukuku çiğneyerek uyguluyor... Kimin açtığı belli olmayan çatapat ateşine karşılık Gazze'ye göklerden ölüm yağdırması da, sınır ihlâllerini bahane ederek Lübnan'a saldırması da uluslararası hukuka uygun değildi İsrail'in; bunları hep yaptı ve yaptığı yanına kâr kaldı.

Sebebini biliyoruz: İkinci Dünya Savaşı sonrası oluşturulmuş dünya düzeni BM örgütünde beş ülkeye tanıdığı veto hakkıyla adaletsizliklere sebep oluyor; bir veya iki ülkeyi yanına alan ABD, -hatta bazen tek başına kalmayı göze alarak- İsrail-karşıtı bütün BM kararlarının uygulamaya konulmasını engelliyor.

Dünyanın gözü önünde cereyan eden ve herkesin vicdanlarını titreten Gazze açıklarındaki gemilerde dökülen kana rağmen, ABD, beklendiği keskinlikte tepki vermeyerek bu kez de İsrail'i yanlışlara itiyor.

Oysa uluslararası hukukun titizlikle uygulanması, çiğneyenlere müsamaha edilmemesi ABD için de gerekli. Eğer uluslararası sistem içerisindeki yerini korumak istiyorsa...

Evet, ABD'de arkasında para ve medya gücü bulunan ciddi bir lobisi var İsrail'in; iki ülke arasında başka hiçbir ikili ilişkiyle karşılaştırılamayacak çapta içli-dışlılık söz konusu: İsrail'de başbakanlık koltuğunda oturan Benjamin Netanyahu çocukluk ve gençliğini ABD'de geçirmiş Boston aksanıyla konuşan biri; ABD'de Başkan Barack Obama'nın Beyaz Saray genel sekreterliğine getirdiği Rahm Emanuel'in babası Kudüs'te doğmuştu ve İrgun çetesi üyesiydi.

İyi de, bu denli içiçe geçmişlik giderek ABD'nin aleyhine sonuç veriyor. Başta İsrail'in haylazlıklarına göz yuman ABD, şimdilerde sergilediği haydutluğa da ses çıkartamıyor. Böyle bir durum için bizim "Besle kargayı, oysun gözünü" atasözümüz var.

Bütün dünyanın gözünün üzerinde olduğunun pek farkında değil Washington; ama farkına varmalı. Gazze açıklarında dökülen kan elbette şimdiye kadar hayatını İsrail askerlerinin elinden kaybeden Filistinlilerin kanı kadar değerli; ancak şimdi dökülen kan biraz daha anlamlı. Anlamı da, o kanın dünyanın vicdanından akıyor olması...

Ankara ve Kahire'de konuşurken verdiği vaadleri biri Obama'ya hatırlatmalı...

yenişafakBu yazı 843 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ak Parti kongresinin düşündürdükleri...
  • 28 Eylül 2012 Yalan dünya, hem de ne yalan
  • 23 Eylül 2012 Tartışma sağlık alametidir
  • 20 Eylül 2012 Darbeler, CHP ve Deniz Baykal...
  • 18 Eylül 2012 CHP’nin özrünün anlamı
  • 16 Eylül 2012 Hayasızca saldırının düşündürdükleri
  • 11 Eylül 2012 O da bir gün bitecek...
  • 9 Eylül 2012 Ne olur, ne olamaz...
  • 6 Eylül 2012 Suriye politikasına yeniden bakmak
  • 29 Ağustos 2012 Türkiye Pakistan, Hatay da Peşaver değil...
  • 26 Ağustos 2012 Hayatları oyun
  • 19 Ağustos 2012 Orhan Pamuk tiksiniyormuş, ben acıyorum...
  • 14 Ağustos 2012 Milletvekili neden kaçırılır?
  • 12 Ağustos 2012 ‘Yeni gazetecilik’ denen şey
  • 9 Ağustos 2012 Tuzak varsa tedbir nerede?
  • 3 Ağustos 2012 Komutan tanıklık yaptı
  • 31 Temmuz 2012 Abdullah Gül ‘yeniden’ ha, gerçekten mi?
  • 24 Temmuz 2012 Kılıçdaroğlu siyaseti kirli (mi) görüyor
  • 18 Temmuz 2012 CHP’nin Ak Parti açmazı
  • 17 Temmuz 2012 CHP makas değiştirirken...

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,517 µs