En Sıcak Konular

Semih İdiz


Semih İdiz
0 0 0000

Savunma stratejimizi etkileyecek gelişmeler yaşanıyorNew York’ta bir aydır devam eden ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesini öngören konferanstan çıkan sonuç Ankara’yı memnun edecek niteliktedir. Zira konferansa katılan ülkelerden 189’unun kabul ettiği deklarasyonda, İsrail’in “Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması”nı (NPT) imzalaması isteniyor.
İsrail’in nükleer tesislerini denetime açmasını da talep eden deklarasyon, Ortadoğu’nun nükleer silahlardan arındırılması için 2012’de bir uluslararası konferans çağrısında da bulunuyor. Bunlar, Türkiye’nin de istediği şeyler. İsrail ise yalnız kalmış olsa da, “kötü niyetli bir girişim” olarak deklarasyonu anında reddetti. 
Fakat, İsrail için bir sorun çıktı zira, deklarasyonu ABD de imzaladı. Bu da aşırı sağcı İsrail hükümeti için şok edici bir gelişme oldu. Burada ABD’nin arada kaldığı kesin. Zira, söz konusu deklarasyonu imzalamayı reddetseydi, NPT konusundaki siyaseti çökecekti.  
Özetle, Washington bu konuda köşeye sıkıştı. Herkesin İran’ı  konuşmasını isterken, İsrail konusunun ön plana çıkmasını engelleyemedi. ABD, buna rağmen, deklarasyon konusunda samimi olmadığını gösteren işaretleri de anında verdi. 
Başkan Obama deklarasyonu “memnuniyetle” karşılasa da, Ulusal Savunma Danışmanı James Jones farklı telden çaldı. Jones, deklarasyonun kabul edilmesinden sonra yaptığı açıklamada, Ortadoğu’nun nükleer silahlardan arındırılması için öngörülen konferansın düzenlenmesine ancak, “tüm ülkelerin kendilerini güvende hissetmeleri halinde” izin vereceklerini  açıkladı. 
İsrail deklarasyonu reddettiğine göre, bu sözler ABD’nin bu konferansı engellemeye çalışacağını gösteriyor.  ABD, işte bu çelişkileri yüzünden, dünya nezdinde “samimiyetsiz süper güç” konumuna düştü. Washington’un, Türkiye ile Brezilya’nın İran girişimi konusunda samimiyetsiz olduğu ise ayyuka çıktı artık.  
Başkan Obama’nın İran ile varılan anlaşmadan önce Türkiye ve Brezilya’ya gönderdiği mektup basına sızdı. Amerikan basınında da yayınlanan mektupta, Türkiye ile Brezilya’nın İran’ı ikna etme çabalarında teşvik edildikleri açıkça görülüyor. 
Ancak, Ankara’daki Batılı diplomatlar, Obama yönetiminin bu iki ülkenin başarılı olacaklarına inanmadığını söylüyorlar. Beklenmedik bir şekilde başarılı olmalarının ise Washington’un ince hesaplarının altüst ettiğini belirtiyorlar.  
Özetle, Türkiye’yi asıl, “Tahran Ankara’yı kandırıyor” diyen ABD’nin kandırdığı böylece ortaya çıkmış bulunuyor. 
İsrail’e dönecek olursak, bu ülkeyle ikili ilişkilerimiz her şeye rağmen sürüyor olabilir. Ancak, Türkiye ve İsrail’in hızla “hasım güçler” olma yolunda ilerledikleri de  ortada.  
Türkiye’nin İsrail’e karşı gerçek hissiyatı Gazze operasyonundan sonra tüm çıplaklığı ile gözler önüne serildi. İsrail’in ise, hayati saydığı nükleer savunma stratejisinin altını oyan Türkiye’ye bundan böyle aynı gözle bakması mümkün değil.
Özetle, Türkiye ile her zaman önemsediği ilişkilerini zehirleyen Gazze vahşetinin İsrail için sadece siyasi değil, aynı zamanda “stratejik bir hata”” olduğu artık daha net görülüyor. Nükleer politikaları açısından  bakıldığında, İsrail için bu stratejik hatanın maliyeti misliyle artıyor. 
Bu gelişmelerin,  İran ile ABD ve İsrail arasındaki büyük çekişmede artık taraf olan Türkiye’nin orta ve uzun vadeli savunma stratejilerinde de  bazı paradigma değişikliklerini zorlayacağı kesin. 
Sivil ve askeri savunma planlamacılarımız da bunları görüp gerekli değerlendirmeleri kuşkusuz yapıyorlardır. En azından öyle olduğunu umuyoruz.
Çünkü, Türkiye’nin bu konuda seçtiği rota, “akademik” ve “teorik” değerlendirmelerin ötesinde, kendi hallerine bırakılamayacak somut gelişmelere işaret ediyor.

milliyetBu yazı 951 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 1 Ağustos 2011 Artık muhtıra değil, emeklilik dilekçesi veriliyor
  • 16 Mayıs 2011 Suriye karıştıkça Türkiye’den beklenenler artıyor
  • 3 Ocak 2011 ''İsrail ve Suriye için Türkiye en iyi arabulucu''
  • 13 Aralık 2010 AB’den gelen büyük desteğin nedeni
  • 13 Ekim 2010 ABD ile ilişkilerde tren kazası olasılığı
  • 4 Ekim 2010 İsrail’de yoğun Türkiye aleyhtarı Propaganda
  • 28 Ağustos 2010 Avrupalılar bile AB’ye artık inanmıyor
  • 3 Temmuz 2010 İsrail, Türk-ABD ilişkilerinin koşulu haline geliyor
  • 31 Mayıs 2010 Savunma stratejimizi etkileyecek gelişmeler yaşanıyor
  • 8 Mart 2010 ABD dış politikası amatörlerin elinde mi?
  • 2 Kasım 2009 Peki, CHP ne yapıyor?
  • 8 Haziran 2009 Obama’nın verdiği desteğin arka planı
  • 23 Şubat 2009 Batı’dan uzaklaştığımız inancı artıyor
  • 6 Ekim 2008 Aktütün saldırısıyla akla gelen sorular
  • 20 Ağustos 2008 Washington ile Montrö sıkıntısı
  • 18 Ağustos 2008 Türkiye ittifaksız kalırsa ne olur?
  • 11 Ağustos 2008 Türkiye’yi Batı’ya iten Rusya’dır
  • 2 Ağustos 2008 Batı kadar Doğu da rahatladı
  • 21 Ocak 2008 Erdoğan-Sarkozy-Merkel zirvesi bir tuzak mı?
  • 31 Aralık 2007 2008'de Türk- ABD ilişkileri

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,600 µs