En Sıcak Konular

Sami Kohen


Sami Kohen
0 0 0000

Tehlike yayılıyor



İSRAİLLİ onbaşının kaçırılmasının yol açtığı kriz henüz hal yoluna girmeden, ikinci benzer olayda iki İsrailli askerin esir alınması, bunalımı daha da tehlikeli bir noktaya getirmiş bulunuyor.

Böylece kriz sadece tırmanmakla kalmıyor, aynı zamanda yayılıyor da... Çatışma şimdi İsrail'in hem güneyinde -Gazze'de- hem de kuzeyinde -Lübnan'da- iki cephede birden cereyan ediyor. Asıl tehlikeli olan, bu noktadan itibaren krizin bölgenin diğer aktörlerini de içine çekecek şekilde, daha da yayılmasıdır.

İsrail kuvvetlerinin Lübnan topraklarındaki harekâtı devam ettiği takdirde, Hizbullah'ın arkasındaki Suriye'nin ve İran'ın da bu çatışmalara bir şekilde bulaşması olasılığı, gerçekten bölgedeki dengeler ve istikrar açısından çok kaygı vericidir.

Gazze cephesindeki kanlı olayları durdurmayan uluslararası diplomasinin, bu kez ikinci cephenin açılmasından sonra, krizi çözümleme şansı daha da zayıflıyor.

Yeni taktik

İki buçuk haftalık bir arayla cereyan eden iki olayın senaryosu aynı: Gazze'de Hamas'a yakın militanlar bir İsrail askerini ele geçiriyor ve karşılığında İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların salıverilmesini istiyor. Buna karşılık İsrail onbaşıyı kurtarmak ve Hamas'ın belini kırmak için Gazze'ye karşı amansız saldırılara girişiyor... Aynı şekilde Lübnan'ın güneyinde üslenen Hizbullah, 2 İsrail askerini kaçırıyor ve karşılığında İsrail'deki Filistinli tutukluların serbest bırakılmasını şart koşuyor. İsrail güçleri, bu iki askeri kurtarmak ve Hizbullah militanlarını saf dışı etmek için bu kez Lübnan'a giriyor... Her iki olayda Filistinlilerin İsrail'e karşı mücadelelerinde "asker kaçırma" yöntemine başvurdukları görülüyor. Daha önce uygulanan "intifada" ve "intihar saldırıları"ndan sonra, şimdi bu -bundan sonra sıkça tekrarlanabilecek- yeni bir taktik olarak görünüyor. Hizbullah daha önce de bu yöntemi denemiş, bir olayda da (2004 yılında) bazı Filistinli tutukluların serbest bırakılmasını sağlamıştı.

Hafta içinde İsrailli onbaşının iadesine karşılık bir bazı Filistinli mahkûmların salıverilmesi konusundaki diplomatik temaslarda bazı ilerlemeler kaydedildiğine dair haberler gelmişti. Şimdi ikinci asker kaçırma olayından sonra, bunun ne kadar mümkün olacağını kestirmek zor. Zaten İsrail'in Lübnan toprakları içindeki Hizbullah'ı hedef alması ve hatta Lübnan hükümetini de sorumlu olarak göstermesi, olayın boyutlarını değiştiriyor.

Eski strateji

Olmert hükümeti, İsrail'in klasik misilleme yöntemini Gazze'den sonra Lübnan cephesinde de uyguluyor. İsrailli stratejistler, terörle mücadelede başka yapacak bir şey görmüyorlar ve hele asker kaçırma olayları karşısında İsrail'in eli kolu bağlı bekleyemeyeceğini söylüyorlar. Aslında İsrail bir ikilemle karşı karşıya. Askeri gücü büyük olan bir ülkenin, direniş eylemlerine karşı "asimetrik savaş"taki zaafının tipik bir örneği...

Bu tür "savaşların" aslında sorunun temeline inilmedikçe ve sadece eylemlere karşı "dişe diş" zihniyetiyle hareket edildikçe, son bulmaz. Aksine her yeni saldırı ve misilleme, mevcut öfkeyi, kin ve nefreti daha da artırır. Ayrıca her yeni eylem ve karşı eylem, krizi ve gerginliği daha da tırmandırır ve de yayar... İşte şimdi öyle tehlikeli bir noktadayız.

Bu yazı 913 defa okundu.






Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.





  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 3 Ocak 2012 Rusya ile ''kazan-kazan''
  • 20 Aralık 2011 Irak’taki boşluğu kim dolduracak?
  • 23 Eylül 2011 BM’nin Filistin sınavı
  • 18 Ağustos 2010 Tabular yıkılırken...
  • 6 Ekim 2009 Yorgo’nun dönüşü
  • 6 Mayıs 2009 Şimdiki öncelik Kafkasya
  • 7 Nisan 2009 Obama’dan çarpıcı mesajlar
  • 24 Şubat 2009 Araplar neden birleşmez?
  • 20 Ocak 2009 Obama neyi ne kadar değiştirecek?
  • 23 Aralık 2008 Ortadoğu’da domino oyunu
  • 19 Aralık 2008 Stratejik önem yetmez!
  • 4 Kasım 2008 Sürpriz olur mu?
  • 10 Ekim 2008 Kriz neleri ne kadar değiştirir?
  • 3 Ekim 2008 ABD’de “part-time” sosyalizm!
  • 19 Eylül 2008 Livni ile barış olur mu?
  • 16 Ağustos 2008 İran’la ilişkilerde ince ayar
  • 1 Ağustos 2008 Türkiye şimdi nasıl görünüyor?
  • 10 Temmuz 2008 Neden İstanbul?
  • 22 Şubat 2008 Sarkisyan'dan beklenen...
  • 20 Şubat 2008 Castro gitti ama Castroizm sürüyor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,131 µs