En Sıcak Konular

Hasan Celal Güzel


Hasan Celal Güzel
0 0 0000

Baykal'ın uzlaşma teklifi üzerineCHP lideri Baykal, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Gül’ün, Anayasa değişikliği paketinde itiraz ettikleri 3 maddeyi ayırarak referanduma sunacağını açıklaması hâlinde, bir uzlaşmanın yapılabileceğini söyledi.
Son iki yıldır hiçbir uzlaşma teklifine yanaşmayan, hattâ iktidar partisini gayrimeşru ilân eden CHP liderinin bu yaklaşımını, hangi hesaplar neticesinde yapılırsa yapılsın, olumlu buluyoruz.
CHP’nin toptan retçi ve uzlaşmaz tutumunu aniden değiştirme sebeplerini şu şekilde yorumlayabiliriz:
1. Referandumda kaybetme endişesi: Yapılan kamuoyu araştırmalarının tamamında da referanduma yüzde 55-70 aralığında ‘evet’ oyu verileceği anlaşılmaktadır. Bu da, referandumdan AK Parti iktidarının güçlenerek çıkacağının ve muhalefetin kayba uğrayacağının bir göstergesidir. MHP, kendini şuursuzca ateşe atmaya hazırlanırken, CHP lideri, Cumhurbaşkanı’nı muhatap alarak manevrasını gizleyip, son anda hatâsından dönmeye çalışmaktadır.
2. Anayasa Mahkemesi’nin reddi ihtimali: Bugüne kadar CHP’nin AYM’ye götürdüğü iptal dâvaları CHP’nin isteği doğrultusunda sonuçlandırılmıştır. Ancak bunun istisnası, AYM’nin 2007 Temmuzu’nda CHP’nin ve Sezer’in, Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi hakkındaki Anayasa değişikliğinin referanduma götürülmesinin iptali taleplerinin reddidir. Daha önce ne yazık ki yapılmış olmasına rağmen, AYM tarafından anayasa değişikliğinin esastan denetlenmesi de mümkün değildir.
3. Anayasa paketini parçalayıp tuzak kurma hesabı: CHP liderinin asıl maksadı, 30 maddelik Anayasa Reform Paketi’ni parçalayarak halkın cazip bulacağı 27 maddeyi referandum paketinden çıkarmak olabilir. Böylece, hem 27 maddelik Anayasa Reformu’na ortak olacak, hem de referandumda paketin içindeki çoğunu olumlu bulduğunu itiraf ettiği maddelerin aleyhinde bulunma tezadından kurtulacaktır. Ayrıca, bu takdirde evet oylarının oranının azalacağı hesabını da yapmaktadır.
4. Gerginliğin sebebi olma kaygısı: CHP, başlangıçtan itibaren hep uzlaşmaz bir tutum sergilediği için, kamuoyunda gerginliğin sebebinin CHP olduğu şeklindeki kanaat yaygınlaşmakta ve bu durum CHP’nin aleyhinde olmaktadır. Referandum esnasında halkın önüne çıkıldığında, uzlaşma tekliflerinin reddedildiğini savunmak daha kolay olabilecektir.
***
AK Parti’nin, bu çok gecikmiş ve dolaylı yapılmış uzlaşma teklifini reddetmeye hakkı vardır. Lâkin, bizce doğru olan, CHP’nin teklifine olumlu yaklaşmaktır. Önemli olan, fertlerin ve halkın yararına yapılan anayasa değişikliklerini gerçekleştirmek, devlet çarkını döndürebilmek ve gerginliği azaltmak olduğuna göre, uzlaşma yollarını sonuna kadar açık tutmak yerinde olacaktır. Esasen, AK Parti de bu politikayı takip etmektedir.
Bu itibarla;
1. Cumhurbaşkanı’nın referanduma sunulacak paketi ayırmasına lüzum yoktur. Zaten 3 madde dışındaki değişiklikler AK Parti ve CHP oylarıyla 367’nin üzerinde bir nisapla kabul edilebileceği için paketteki 27 madde, referanduma lüzum kalmadan, kanunlaşabilecektir.
2. Kalan 3 maddenin, siyasî parti kapatma, HSYK ve AYM hakkında olduğu anlaşılmak-
tadır. Bizce, uzlaşma görüşmelerinde siyasî partilerin kapatılması hakkındaki değişikliğin CHP tarafından kabulü sağlanmalıdır. Bunun için de AK Parti’nin, Yargıtay Başsavcısı’nın TBMM tarafından önceden yetkilendirilmesi konusundaki ısrarından vazgeçmesi ve parti kapatılması için şiddete karışma kriteriyle iktifa etmesi lâzımdır. Buna karşılık, CHP’nin bu maddedeki itirazını kaldırması gerekir. Aksi takdirde, AK Parti, paketin tümünün referan-
duma götürülmesi konusunda ısrarlı olmalıdır.
3. Bundan sonraki merhalede, iki anayasa değişikliği paketi gündeme getirilir. Birincisinde, AK Parti ve CHP’nin üzerinde uzlaştığı 28 madde (parti kapatma maddesi dahil) bulunur. Bu paket oylanarak doğrudan (referanduma gitmeden) kabul edilir. İkincisinde, AK Parti’nin istediği, ancak CHP’nin istemediği, HSYK ve AYM hakkındaki 2 madde bulunur.
Bu paket ise oylanarak 330’un üzerindeki bir nisapla referanduma götürülür.
Bütün bu tartışmalı sürecin sonunda Türkiye’nin önünü tıkayan engellerin aşılacağına inanıyoruz.

radikal

 Bu yazı 1,374 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 27 Mayıs 2012 27 Mayıs'ın hesabı sorulmalıdır
  • 5 Mayıs 2012 Darbeciler! Ordu artık hizmetinizde değil...
  • 29 Ekim 2011 Dikkat! PKK'nın tuzağına düşmeyelim
  • 3 Aralık 2010 Hedefteki ülke: Türkiye
  • 26 Ağustos 2010 Kardeş Pakistan'ın yardımına koşmalıyız
  • 27 Haziran 2010 Oyunun hedefinde iktidar ve Başbakan var (2)
  • 17 Haziran 2010 Terör ve politika
  • 27 Mayıs 2010 50 yıllık utanç: 27 Mayıs
  • 13 Mayıs 2010 Rusya ile tarihî anlaşma
  • 6 Mayıs 2010 CHP-MHP-BDP koalisyonu
  • 20 Nisan 2010 Kıbrıs'ta beklenen sonuç
  • 16 Nisan 2010 'Nerede muhabbet, orada Muhammed'
  • 11 Nisan 2010 CHP ve MHP'ye son Anayasa çağrısı
  • 8 Nisan 2010 Baykal'ın uzlaşma teklifi üzerine
  • 25 Mart 2010 Anayasa reformuna neden karşı çıkıyorlar? (1)
  • 12 Mart 2010 12 Mart Muhtırası
  • 4 Mart 2010 Ermeni iftiraları konusunda bayatlamış Amerikan politikası
  • 21 Şubat 2010 AK Parti'yi kapatma hazırlıkları
  • 31 Ocak 2010 Fişleme üzerine...
  • 21 Ocak 2010 Bu iddialar cevapsız bırakılamaz

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,684 µs