En Sıcak Konular

Fikret Bila


Fikret Bila
0 0 0000

BDP’nin desteği fireye yol açabilirAnayasa değişikliği oylamasında her milletvekilinin oyu çok önemli. İktidar partisinin 330’u rahat aşabilmek için desteğe ihtiyacı var.
AKP’nin TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin dışında 336 milletvekili bulunuyor. Şu anda diğer partilerden destek alamamış görünen iktidarın anayasa değişikliğini geçirebilmesi için fire vermemesi gerekiyor. AKP sözcüleri, bu konuda bir endişelerinin olmadığını açıklamakla birlikte, TBMM’deki sandalye dağılımı oylamayı kritik hale getiriyor.

CHP ve MHP
CHP ve MHP, anayasa değişikliklerine destek vermeyeceklerini açıkladılar. Bu durumda iktidar partisinin oylamayı garanti edebilmesi için BDP ve DSP’nin veya bağımsızların desteğini alması önemli hale geliyor. Nitekim, AKP yetkililerinin tek tek bağımsız milletvekillerini de ikna etmeye dönük gayretleri söz konusu.

BDP’nin desteği sorunlu
BDP’nin 20 milletvekili var. Anayasa değişikliği tartışmaları başladığında DSP, BDP bazı koşullarla destek verebileceğini açıklamış ve iktidar partisine yakın durmuştu. Ancak BDP’nin destek için açıkladığı koşullar, AKP’nin kolayca kabul edebileceği türden değil. Başta, yüzde 10’luk seçim barajının düşürülmesi olmak üzere AKP’nin Anayasa’da, Türk Ceza Kanunu’nda ve Terörle Mücadele Kanunu’nda yapılmasını istediği değişikliklere AKP soğuk duruyor.
BDP’nin koşullarından bazılarının iktidar partisi tarafından kabul edilmesi ve desteğinin alınması ise, başka sorunlara yol açabilir. BDP’nin vereceği destek, iktidar partisinde firelere neden olabilir.

Anayasa değil Habur
İktidar partisinden bazı milletvekillerinin son günlerde rahatsızlıklarını dışa vurdukları biliniyor. Bu rahatsızlığın temelinde anayasa değişikliği paketinin içeriğinden çok BDP’ye karşı bir duruş var. Basında adı geçen ve rahatsızlıklarını beyan eden milletvekilleri, BDP’nin desteği ve işbirliğiyle geçecek bir anayasa değişikliğine olumlu oy vermeyebilirler.
Söz konusu milletvekillerindeki rahatsızlık, Habur olayından sonra artmış durumda. Bu nedenle, BDP’nin desteğine de karşılar.
AKP yönetiminin BDP ile anayasa değişikliği konusundaki temaslarında bu rahatsızlık önemli bir faktör olabilir.
Bu koşullarda da iktidar partisinin 367’yi bulma şansı yok denecek kadar azalırken, 330’un üzerini garanti etmesi için de DSP ve bağımsızların desteğini alması önem kazanıyor.

DSP’nin tutumu
DSP de başlangıçta anayasa değişikliği çalışmalarına karşı sert bir tavır almadı. Bunun yerine, Anayasa’da yapılmasını düşündüğü değişiklikleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a götürdü. DSP lideri Masum Türker ve eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk, önerileri konusunda Başbakan’la görüştüler. Prof. Dr. Türk, Başbakan’ın DSP’nin önerilerini dikkatle okuduğunu ve hazırlanan metinde de bu önerilerin bazılarından yararlandıklarını söyledi.
Ancak bu durum, DSP’nin anayasa değişikliği paketine olumlu oy vermeleri için yeterli görülmedi. DSP lideri Türker, yüzde 10 olan seçim barajının düşürülmesinde ısrarlı. İktidarın seçim barajının düşürülmesi halinde anayasa değişikliği paketini görüşebileceklerini vurgulayan bir açıklama yaptı. Başbakan Erdoğan ve hükümet yetkilileri ise barajın düşürülmeyeceği konusunda kesin ifadeler kullandılar.
Bu koşullarda geriye 11 bağımsız milletvekili kalıyor. İktidar partisinin bu milletvekillerinin desteğini almak için yoğun çaba harcayacağından kuşku yok.
Anayasa değişikliği paketi Genel Kurul gündemine gelinceye kadar geçecek sürede hükümetin, en fazla bu milletvekillerini ikna etmek için mesai harcayacaklarını söyleyebiliriz.

milliyetBu yazı 728 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 30 Eylül 2012 Ankara’nın müzakere planı nedir?
  • 26 Eylül 2012 Özkök: Bektaşi fıkrasına döndü
  • 19 Eylül 2012 PKK, BDP’yi boşa çıkardı
  • 9 Eylül 2012 PKK’nın yerleştirmeye çalıştığı dil
  • 7 Eylül 2012 Bomba sayımı vardı
  • 5 Eylül 2012 PKK’nın ‘ele geçirme’ ısrarı
  • 29 Ağustos 2012 Çiçek’in mutabakat çağrısının muhatabı
  • 28 Ağustos 2012 Çiçek’ten ulusal mutabakat çağrısı
  • 26 Ağustos 2012 Kuzey Irak-Kuzey Suriye çelişkisi
  • 25 Ağustos 2012 ''Çözüm'' denilince ne anlaşılıyor?
  • 23 Ağustos 2012 Sadece cenazede değil
  • 19 Ağustos 2012 PKK’nın ''kontrol bende'' mesajı
  • 15 Ağustos 2012 PKK ile ilgili yanılgılar
  • 8 Ağustos 2012 Şemdinli’de neler oluyor?
  • 6 Ağustos 2012 PKK saldırılarının şifreleri
  • 5 Ağustos 2012 Büyük tasfiye
  • 29 Temmuz 2012 Kuzey Irak’ta ağzı sütten yanan Türkiye
  • 27 Temmuz 2012 Ankara’nın Barzani tercihi
  • 26 Temmuz 2012 PKK ve Kürt sorunu boyut değiştiriyor
  • 22 Temmuz 2012 Esad’ın tutunması artık çok zor

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,396 µs