En Sıcak Konular

Prof. Dr. Ahmet Rasim KüçükustaProf. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
0 0 0000

Tıp bayramı nasıl kutlanmalıDün 14 Mart Tıp Bayramı idi. Medyadaki haberlere göre ülkemizin çeşitli şehirlerinde çeşitli kutlamalar ve etkinlikler yapılmış.

Ben bunlar içinde, biri ülkemizin en doğusunda biri en batısında yer alan iki güzel şehrimizde yapılan, birbirine ancak bu kadar zıt olabilecek iki toplantıdan bahsetmek istiyorum.

Medimagazine.com  sitesinde okuduğum haberlerden ilki ‘Tıp Bayramı 4 doktorla kutlandı’ başlığını taşıyor. Van’ da Tıp Bayramı sebebiyle valilik bahçesinde düzenlenen törene 4’ ü doktor olan toplam 6 kişi katılmış. İstiklal Marşı okunduktan sonra çelenk koyma töreni yapılmış, ardından saygı duruşunda bulunulmuş ve daha sonra da Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Bölümüne geçilmiş. Sağlık Müdürü ve beraberindekiler görevli doktorlara gül dağıtarak bayramlarını kutlamışlar ve oradan da İpekyolu Devlet Hastanesine geçmişler. İl Sağlık Müdürlüğü kadrosunda 838 kişinin görev yaptığı kentte, törene 4 kişinin katılması dikkatlerden kaçmazken, İl Sağlık Müdürü Çetinkaya herkese davetiye gönderdiklerini söylemiş.

Aynı kaynaktaki ikinci haber ise İzmir’ den ve ‘İzmirli hekimler tıp balosunu buruk geçirdiler’ başlığı altında yer alıyor. İzmirli hekimler, tıp balosunu son dönemde hekimler aleyhine ve sağlık hakkına yönelik kaygıları nedeniyle buruk kutladıklarını söylemişler.

Sitede bir de o geceye ait resim var. Sandalyeleri düğünlerde olduğu gibi parlak saten kumaşla süslenmiş, şarap (vişne suyu olma ihtimali de var!) ve rakı (ayran veya süt de olabilir!) kadehleri ve zengin ordövr tabakları ile donatılmış büyük bir masa etrafında oturan hepsi de kravatlı kişiler görülüyor. Masada dik duran beyaz kâğıtlarda da gecenin muhtemelen pek zengin olan mönüsü yer alıyor olmalı. Arkada görülen masalar da hep dolu.

Haberin devamında balonun Kuşadası Pine Bay Otel’ de düzenlendiği ve programa katılan pek çok tanınmış hekimin canlı müzik eşliğinde eğlendikleri de bildiriliyor. Ancak gelin görün ki, resimde eğlenen kimse olmadığı gibi aksine herkes düşünceli ve adeta dut yemiş bülbül görünümünde.

Ben oldum olası böyle törenleri, hele de ilaç firmaları tarafından tertip edilen toplantıları hiç sevmem. Hekimlikte 31 seneyi geride bıraktım. Bugüne kadar sadece bir kere, o da öğrenci iken ve muhtemelen de kız ‘kesmek’ için (eli boş dönmüştüm), nerede olduğunu şimdi hatırlamadığım bir toplantıya (balo muydu bilemiyorum) katılmıştım. Ondan sonra bir kere olsun Tıp Balosu adı verilen bu acayip balolara katılmadım. Sadece bundan dört sene önce İstanbul Tabip Odası’ nın Atatürk Kültür Merkezinde tertiplediği bir gecede birkaç ‘müzisyen hekimle’ beraber yer almış ve ud çalmıştım.

Gelelim neticeye

Bu iki haber için yorumum şöyle:

BİR: Tıp bayramında İstiklal Marşı okunmasına, saygı duruşunda bulunulmasına ve çelenk konulmasına -kimse kusura bakmasın ve yanlış anlamasın- bir mâna veremiyorum.

İKİ: Elbette Tabip Odaları tıp baloları tertipleyebilir, isteyen hekimler katılabilir, eğlenebilir; bu kimseyi ilgilendirmez. Ben sadece bu geceye katılanların masraflarını kendilerinin mi verdiklerini, yoksa bunun ilaç firmaları tarafından mı karşılandığını merak ediyorum. İzmir Tabipler Odası bu konuda bir açıklama yaparsa yayınlamaya hazırım.

 Bu yazı 514 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 31 Ekim 2014 Günde 3 bardak süt kemik kırığı ve ölüm riskini artırıyor
  • 14 Mayıs 2013 Akademik sahtekârlık geleneğinin kime ne zararı var
  • 11 Aralık 2012 Yakında ruh hastası olmayan kalmayacak
  • 9 Ekim 2012 Bir Türk tıp alanında Nobel alabilir mi?
  • 3 Ekim 2012 Burun damlaları ile aldatılıyor muyuz?
  • 2 Ekim 2012 Kimi kime şikâyet edelim?
  • 1 Ekim 2012 Türkiye'de mamografi taramaları rezaleti
  • 16 Eylül 2012 Mamografi taramalarına karşıyım
  • 10 Eylül 2012 Modern tıbbın son numarası: Aşırı teşhis
  • 8 Eylül 2012 Mamografi kanser riskini arttırıyor
  • 7 Eylül 2012 Benzer ilaç nedir?
  • 28 Ağustos 2012 Meme taraması saç taramaya benzemez
  • 14 Ağustos 2012 Antibakteriyel ürünlerdeki büyük tehlike
  • 6 Ağustos 2012 Sağlıklı suda hiçbir mikrop olmamalıdır
  • 30 Temmuz 2012 Enerji içecekleri yasaklanmalıdır
  • 23 Temmuz 2012 Damacana mı musluk suyu mu?
  • 10 Temmuz 2012 İlaç tanıtımında bundan iyisi Şam'da kayısı
  • 23 Haziran 2012 Bir sağlık haberi skandalı
  • 13 Haziran 2012 Ot-Çöp tüccarlarından alacağımız dersler de var
  • 17 Nisan 2012 Sönmez gene döndü

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,037 µs