En Sıcak Konular

Güler Kömürcü


Güler Kömürcü
0 0 0000

İran büyükelçisi; Kürdistan’ı Tahran-Ankara durdururBugün sizlere çok önemli mesajlar taşıyacağım ey kıymetlim okur. 17. yy’dan bu yana aramızda savaş yaşanmamış, dünyanın oyun kurucuları arasında daima iddiası olmuş bir komşu devletin, İran’ın Ankara Büyükelçisi Sayın Firouz Devlatabadi ile Ankara’da İran Büyükelçiliği’nde yaptığım yaklaşık 3 saatlik özel sohbeti paylaşacağız efendim.

Bendeniz profesyonel vatandaş kimliğimle (ilaveten benim gibi düşünen onlarca değerli uzman-devlet adamı ve de milletvekili gibi) hükümetin bu tek kutuplu dış politika ısrarını teslimiyetçi, ulusal güvenliği tehdit edici buluyorum, bu nedenle (yarın ulusal menfaatlerimiz neyi gerektirse elbette gereğine göre dengeler yeniden güncellenir) derhal alternatif politikalar geliştirilmesini, buna paralel olarak İran ile de acilen ‘stratejik işbirliği’ zemini yaratılmasını gereğine inanıyorum.

Gelgelelim Türkiye-İran arasında olumlu politikalar geliştirilmesini her kim söylerse ‘görünmeyen’ (!) bir el tarafından derhal ya itibar infazı ile ya da tecrit politikasıyla etkisiz hale getiriliyor ya da hemen birileri ortaya çıkıp İran’ın Türkiye için tehdit olduğu provokasyonunu yayıp, Türkiye’yi İran ile cepheleştirmek-karşı karşıya getirmek için düğmeye basıyorlar.

Ancak, kim ne derse desin, Türkiye’nin üzerindeki ulusal tehdit algıları içinde birinci derecede öncelikli olan ‘okyanus ötesi destekli’ bölücü PKK harekettidir, yetmezmiş gibi aynı merkezin Türkiye’den, İran’dan, Suriye’den de toprak koparıp Büyük Kürdistan’ı kurdurma planları da adım adım ilerlemektedir.

Tam bu noktada İran’ın Ankara Büyükelçisi Sayın Firouz Devletabadi Büyük Ortadoğu Projesi çerçevesinde ABD’nin bölgemizde ‘etnik devletler’ kurdurma ve ‘Büyük Kürdistan projesi’ hesapları bulunduğu noktasında uyarı getiriyor ve diyor ki; ‘Büyük Kürdistan projesini Tahran-Ankara işbirliği durdurabilir, (özellikle bu mesaja dikkat ey kaydeden okur) Tahran-Ankara arasında acilen ASKERDEN ASKERE de ilişki geliştirilmesi gerekiyor.’

İşte Sayın Devlatabadi’nin yorumları;

‘ABD etnik devletler kurma prensibiyle hareket ediyor. Bağımsız Kürt devletinin kurulması sonrasında Türkiye’den ve İran’dan parça koparmak ve bu devlete katmak politikaları da hissediliyor. Büyük Kürdistan projesinin önünün kesilmesi için Tahran-Ankara arasında işbirliği-dayanışma politikaları geliştirilmek zorundadır. Bu bağlamda da destekleyici çerçevede askerden askere de ilişkilerin geliştirilmesi talebimizdir.

Irak ve Kürt politikası konusunda Türkiye, İran ve Suriye ortak bir duruş sergilemeli. Eğer Türkiye, İran, Suriye arasında bu konuda boşluk olursa, ABD bu boşluğu doldurur. Kürt devletini kurup, Türkiye ve İran’dan da parça koparmaya çalışabilir. Bunu önleyecek tek şey Türkiye, İran ve Suriye’nin ortak politika izlemeleridir.

İran, Türkiye için tehdit değildir, asla da olmayacak. Türkiye ile İran’ı karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar. İran’ın Türkiye için tehdit olduğu, İncirlik’in hedef olacağı gibi yorumlar büyük yalan-psikolojik savaşın bir parçasıdır. Bunlar bilinçli olarak Washington-Telaviv merkezinden yapılan dezenfermasyon, tuzak içeren söylemlerdir.

Türk halkı neden bir başka ülkenin rejimini kabul etsin, neden eğilim göstersin, Türk halkının kendi tercihi dışında yönlendirmeyle bir başka ülkenin rejimine sempati göstereceği iddiası Türk halkına saygısızlık, Türk halkının iradesini yok saymaktır.

Teröre, PKK’ya karşı Tahran-Ankara arasında ortak mücadele yapılmalıdır, ortak eylem planı geliştirilip-işbirliğine gidilebilir, bu anlamda, teröre karşı ortak mücadelede biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

ABD’nin İran’daki Azeri grupları kışkırtıp yapmaya çalıştığı politik oyun karşılık bulmaz, Büyük Azerbaycan Planı’nın altı boştur, İran’daki Azerilerin sosyal yapısı bu kışkırtmaya uygun değildir, biz Azerilerle etle tırnak gibiyiz, Türkler ABD’nin planı etrafında birleşmez, birleşmeyi asla kabul etmez.

Olası bir İran operasyonu petrol fiyatlarını nasıl etkiler sorusuna cevap vermeyeceğim, çünkü İran’a bir askeri operasyon olmayacak.’

Evet, Sayın Büyükelçi ile sohbetimizin devamını önümüzdeki yazılarda göreceksiniz efendim...Bu yazı 319 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 29 Haziran 2007 ‘İnsan tanrı’ yaratma planı devrede
  • 22 Mayıs 2007 2 yıl sonra yeni seçim beklentisi...
  • 15 Mayıs 2007 22 Temmuz’da seçim olmayabilir-mi? 
  • 8 Mayıs 2007 ‘AKP kapatılabilir’ 
  • 20 Nisan 2007 Her an her şeyin dengesi değişebilir... 
  • 12 Nisan 2007 Köşk yolundaki meçhul hesaplara bakalım 
  • 5 Nisan 2007 "5 yılda 7 ülke ele geçirilecek"
  • 13 Mart 2007 Andıç... Dosya savaşlarında sırada ne var? 
  • 8 Mart 2007 Eylem senaryoları... 
  • 20 Şubat 2007 Gül, Kürt liderlerle hafta sonu görüştü mü?! 
  • 13 Şubat 2007 Evet, derin devlet vardır... 
  • 8 Şubat 2007 ‘Kürt devleti Türkiye himayesinde kurulacak’  
  • 2 Şubat 2007 Acil müdahale... 
  • 1 Şubat 2007 Şifre; Serhildan mı?
  • 30 Ocak 2007 Çok özel bilgiler ...
  • 26 Ocak 2007 Perde arkasındaki gerçekler farklı mı? 
  • 25 Ocak 2007 ‘ABD’nin Karadeniz Projesi’ ve de suikastların şifresi  
  • 29 Aralık 2006 Washington Büyük Locası Türk'e emanet
  • 15 Aralık 2006 Asker baharda K. Irak'a girerse ne olur?
  • 7 Aralık 2006 AKP'li Edibe Hanım ve de TAŞYAPI...

  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,573 µs